تغییر اندازه های فضای داخلی به کمک رنگ ها

انسانهای عصر حاضر، بیشتر وقت خود را در فضای داخلی خانه یا محل کار سپری می کند، پژوهش ها نشان می دهد امروزه  87٪ از زندگی خود را در فضای بسته می گذرانیم. بدیهی است یک محیط دلپذیر بر خلق و خو و آسایش ساکنانش تأثیر مثبت می گذارد، همانطور که مکانی ناراحت و با نور کم می تواند زندگی را تیره و تار کند. به همین دلیل هنر طراحی داخلی بسیار مهم است، حتی اگر توسط برخی از متخصصان غالباً جزئی تلقی شود. هنگام طراحی داخلی، معمار توانایی تغییر متغیرهای مهم را دارد ، اعم از نور مصنوعی ، نور طبیعی ، تناسب ها و مصالح و به طور کلی تمام عناصر تأثیرگذار بر تجربه ای که ساکنان در یک فضا تجربه می کنند.

برای تأمین تجربه فضایی مطلوب، می توان درکی را که از یک فضا داریم با رنگ آمیزی سطوح ، استفاده از مواد مختلف یا استفاده از پوشش های مختلف تغییر داد بدون اینکه دیوارها حتی یک سانتیمتر جا یه جا شوند. رنگ های روشن و خنک باعث بزرگتر نشان دادن فضا می شوند. رنگ های تیره باعث می شود فضا بسته تر و کوچکتر به نظر برسد. چیدمان رنگ ها یا بافت ها در یک محیط چشم انداز را تغییر می دهد، باعث می شود دیوارها بلندتر، طولانی تر یا اتاقها بزرگتر به نظر برسند یا عناصر خاصی برجسته شود.

در ادامه، برخی امکانات را برای تغییر محیط تنها با استفاده از رنگها و تضاد مواد ذکر می کنیم:

بزرگ کردن فضا

برای ایجاد حس جادار بودن یک محیط ، بهترین روش استفاده از رنگ های روشن است که نور طبیعی را منعکس می کند و باعث می شود سطوح در چشم بزرگتر به نظر برسند.

جمع و جور کردن فضا

از سوی دیگر، وقتی ایده این است که اتاق کم حجم تر، کوچکتر و دنجتر به نظر برسد، انتخاب رنگ های قوی تر روی سطح دیوار می تواند مفید باشد. آنها بیشتر نور طبیعی را جذب می کنند و حس محفوظ بودن را القا می کنند که می تواند برای عملکردهای خاص مفید باشد.

پایین آوردن سقف

زمان هایی وجود دارد که پایین آوردن ارتفاع سقف می تواند فضا را دلپذیرتر نماید و حس دلنشین تری را القا کند. وقتی سقف را با رنگی تیره تر از رنگ دیوارها رنگ آمیزی می كنید یا بافت مواد تشکیل دهنده آن را قابل مشاهده می کنید، این تصور ایجاد می شود كه سقف پایین تر است.

بالا بردن سقف

در شرایط دیگر ، این کاملا برعکس است. در برخی آپارتمانها سقفهای پایین، حس ترسناکی از زندانی شدن را القا می کند. رنگ آمیزی دیوارها به رنگ تیره تر و سفید ماندن سقف باعث می شود سقف بالاتر به نظر برسد.

پهن کردن فضا

رنگ آمیزی دیوار پشت و سقف با یک رنگ تیره تر و روشن تر ماندن دیوارهای کناری باعث می شود فضا پهن تر و جادارتر شود. این روش در راهروها یا اتاق های باریک زیاد استفاده می شود.

باریک کردن فضا

رنگ آمیزی دو دیوار کناری روبروی هم، با رنگ های تیره و کف و سقف با رنگ های روشن، فضا را برای چشم باریک تر جلوه می دهد و نسبت اتاق هایی با ابعاد نامتعادل را بهبود می بخشد.

کوچک کردن فضا

اگر فضای بسیار بزرگی در خانه خود دارید و می خواهید فضای صمیمی تری داشته باشد ، از رنگ های تیره برای دیوار پشتی، در تضاد با رنگ های روشن در جاهای دیگر استفاده کنید.

برجسته کردن یک دیوار

برای برجسته سازی یک دیوار، توصیه می شود رنگ آن روشن تر باشد در حالی که سایر دیوارها ته رنگ تیره تری داشته باشند. این کار باعث می شود چشم به سمت آن جلب شود.

کوتاه کردن دیوارها

اگر ایده این است که دیوارها کوتاهتر شوند ، استفاده از سایه تیره برای پایین دیوار مناسب است.

 

منبع:

Souza, Eduardo. "How Colors Change the Perception of Interior Spaces" [Como as cores alteram a percepção dos espaços interiores] 09 Mar 2020. ArchDaily. Accessed 9 Jan 2021. <https://www.archdaily.com/935067/how-colors-change-the-perception-of-interior-spaces> ISSN 0719-8884

 

ترجمه تحریریه کوثرنامه

بازدید 4904 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا