نور چگونه بر روحیه تأثیر می گذارد؟

احتمالاً شما این متن را در فضای داخل یک اتاق با چراغ های روشن می خوانید. برای اکثر افراد ، زندگی مدرن مستلزم گذراندن بیشتر ساعات روز در اتاقهای بسته است که با مقدار زیادی نور مصنوعی و طبیعی پوشانده می شود. با وجود این که نور مصنوعی امکانات بی شماری را برای بشر فراهم کرده، اما از سوی دیگر باعث ایجاد سردرگمی در بدن ما شده است چرا که بدن ما طی هزاران سال طوری تکامل یافته است که به محرک های نور خورشید در روز و به تاریکی در شب پاسخ دهد. این واکنش پذیری در برابر نور طبیعی، ریتم یا چرخه شبانه روزی نام دارد و تقریباً چرخه بیولوژیکی 24 ساعته همه موجودات زنده را توصیف می کند. چرخه شبانه روزی عمدتاً تحت تأثیر دریافت نور است، اما دما و سایر محرک ها نیز در این روند نقش دارند.

ساعت طبیعی بدن ما در بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس است که با گیرنده های نوری واقع در سراسر بدن (مانند شبکیه) مرتبط است. این گیرنده ها وظیفه همگام سازی ساعت داخلی بدن با نوری که در طول روز جذب می کنیم را بر عهده دارند. درک چرخه شبانه روزی ضروری است زیرا بر ریتم بدن انسان، خواب ، خلق و خو ، بیداری ، هضم ، کنترل دما و حتی تجدید سلول تأثیر می گذارد. تحقیقات نشان می دهد مقدار کافی نور باعث بهبود خلق و خو و سطح انرژی می شود، در حالی که نور کم منجر به افسردگی و سایر کمبودها در بدن می گردد. میزان و نوع نورپردازی مستقیماً بر تمرکز، اشتها، خلق و خو و بسیاری از جنبه های دیگر زندگی روزمره تأثیرگذار است.

حال اگر بیشتر وقت خود را در محیط های مملو از نور مصنوعی بگذرانیم یا اگر آخرین کاری که قبل از خواب انجام می دهیم و اولین کاری که هنگام بیدار شدن انجام می دهیم بررسی تلفن هایمان باشد، چگونه می توانیم ریتم شبانه روزی سالمی داشته باشیم؟ چگونه معماران می توانند از نورپردازی برای ترویج چرخه سالم شبانه روزی و در نتیجه زندگی سالم تر استفاده کنند؟ پژوهشگران تقلید از چرخه های روشنایی روز با نور مصنوعی را توصیه می کنند. چراغ های روشن تر و قوی تر برای صبح و روشنایی در طول روز پیشنهاد می شود و چراغ های کم نور برای شب. روش های مخالف می تواند باعث ایجاد یک چرخه شبانه روزی گیج کننده شود، برنامه خواب ما را تغییر دهد، یا منجر به کاهش انرژی در طول روز شود. پژوهشی در دانشگاه تورنتو اهمیت شدت نور را ثابت کرد و نشان داد نورهای روشن "واکنش احساسی اولیه ما را در برابر محرک ها تشدید می کند" و "تأثیرات آن می تواند هم مثبت باشد و هم منفی".

دمای رنگ نور نیز به میزان زیادی بر بدن انسان تأثیر می گذارد. هرچه دمای رنگ بالاتر باشد، نور روشن تر و خنک تر خواهد شد. در این حالت ، "گرم" و "سرد" به گرمای فیزیکی لامپ اشاره نمی کند، بلکه به تن یا رنگ نور مربوط می شود. نورهای گرم محیط را دلنشین و آرامبخش می کند، در حالی که نورهای خنک، محیط را مهیج می کند و هوشیاری و تمرکز حواس بیشتری در بدن ایجاد می کند و می تواند سطح بهره وری را افزایش دهد. همچنین اعتقاد بر این است که نور آبی سطح هورمون ملاتونین مربوط به خواب را کاهش می دهد و باعث احساس بیداری بیشتری می شود. رایانه ها و صفحه های موبایل نور آبی زیادی منتشر می کنند، بنابراین آخرین بررسی ایمیل ها قبل از خواب می تواند خوابمان را بسیار ناآرام کند. اما هنگامی که نور آبی به طور هوشمندانه مورد استفاده قرار گیرد، می تواند برای فضاهایی که ذهن باید با سرعت کامل کار کند ایده آل باشد. فضاهایی مانند اتاق اجتماعات، آشپزخانه های صنعتی و حتی کارخانه ها؛ جایی که انتظار می رود افراد تمرکز بالایی داشته باشند.

رنگ هایی با تن زرد (در پایین مقیاس رنگ ها) مطابق با غروب و طلوع آفتاب است، زمان هایی که بدن به طور کلی آرام تر است. بسیار منطقی است اگر فکر کنیم تا همین اواخر، انسانها در معرض نورهای شدید شبانه نبودند ، بلکه تنها در معرض نور ماه و آتش بودند. نور ضعیف، غیرمستقیم و گرم باعث ایجاد محیط آرام و آرامش بیشتر در افراد می شود. گرچه ممکن است این گزینه برای محیط کاری که به کارآیی و بهره وری نیاز دارد گزینه مناسبی نباشد، اما برای یک رستوران، یک مکان استراحت یا یک اتاق خواب مفید است.

کارشناسان اتفاق نظر دارند استفاده از نور خورشید در طول روز و پرهیز از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور سرد یا آبی هنگام خواب می تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد و بر تندرستی و بهره وری افراد تأثیر مثبت بگذارد. اگرچه کنترل روشنایی تمام محیط ها و فضاهایی که در آن زندگی می کنیم غیرممکن است، اما آگاهی از تأثیرات نور بر بدن می تواند ما را وادار کند در مورد برخی از انتخاب ها که در کسری از ثانیه انجام می دهیم، دو بار فکر کنیم - خواه خرید چراغ برای فروش در سوپرمارکت باشد و خواه آخرین بررسی پیامهای تلفن همراهمان قبل از خواب.

 

منبع:

Souza, Eduardo. "How Lighting Affects Mood" [Como a iluminação afeta o humor?] 12 Aug 2019. ArchDaily. (Trans. Franco, José Tomás) Accessed 13 Dec 2020. <https://www.archdaily.com/922506/how-lighting-affects-mood> ISSN 0719-8884

 

ترجمه تحریریه کوثرنامه

بازدید 4075 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا