یادگیری ناخودآگاه مغز، زمینه ساز اعتقاد به خدا

 

به گفته دانشمندان مغز و اعصاب در دانشگاه جورج تاون، افرادی که به طور ناخودآگاه می توانند الگوهای پیچیده را پیش بینی کنند (توانایی یادگیری الگوی ضمنی)، انتظار می رود در مورد این که خدایی وجود دارد که الگوهای وقایع را در جهان خلق می کند، عقاید محکم تری داشته باشند.

این اولین پژوهش در استفاده از "یادگیری الگوی ضمنی" برای بررسی عقاید مذهبی است. این مطالعه شامل دو گروه فرهنگی و مذهبی بسیار متفاوت بود ، یکی در ایالات متحده و دیگری در افغانستان.

هدف این پژوهش، آزمودن این بود که آیا "یادگیری الگوی ضمنی" می تواند اساسی برای اعتقاد باشد یا خیر، و اگر چنین است، آیا این ارتباط در بین همۀ مذاهب و فرهنگهای مختلف وجود دارد یا خیر. در واقع پژوهشگران دریافتند که به نظر می رسد یادگیری الگوی ضمنی كلیدی برای شناخت بسیاری از ادیان ارائه می دهد.

محقق ارشد این پژوهش، آدام گرین می گوید: "اعتقاد به خدای یکتا یا خدایانی که برای ایجاد نظم در جهان دخالت می کنند ، عنصر اصلی ادیان جهان است." وی می افزاید: "این مطالعه در مورد وجود خدا نیست، این مطالعه در مورد این است که چرا و چگونه مغز به خدا یا خدایان معتقد می شود. فرضیه ما این است که افرادی که مغز آنها در تشخیص ناخودآگاه الگوهای موجود در محیطشان خوب عمل می کند ، ممکن است این الگوها را به قدرت بالاتری نسبت دهند."

گرین توضیح می دهد: "یک مشاهده واقعاً جالب، چیزی بود که بین کودکی و بزرگسالی اتفاق افتاد." داده ها حاکی از آن است که کودکانی که ناخودآگاه الگوهای محیط را انتخاب می کنند، احتمال رشد اعتقادی آنها حتی با وجود بزرگ شدن در خانه های غیرمذهبی، بیشتر می شود. به همین ترتیب، آنهایی که ناخودآگاه الگوهای اطراف خود را انتخاب نمی کنند، اعتقاد آنها حتی با بزرگ شدن در یک خانه مذهبی، احتمالاً کاهش می یابد. (البته این تنها یک پژوهش بر روی عملکرد مغز است و می تواند پر از کاستی باشد پس نگران اعتقادات مذهبی کودکانتان نباشید.)

این مطالعه برای اندازه گیری یادگیری الگوی ضمنی از یک آزمون شناختی کاملاً ثابت استفاده کرده است. شرکت کنندگان تماشا کردند که دنباله ای از نقاط بر روی صفحه رایانه ظاهر شده و ناپدید می شوند. آنها برای هر نقطه یک دکمه را فشار دادند. نقاط به سرعت حرکت می کردند، اما برخی از شرکت کنندگان - کسانی که دارای قوی ترین توانایی یادگیری ضمنی هستند - شروع به یادگیری ناخودآگاه الگوهای پنهان شده در دنباله کردند، و حتی قبل از ظاهر شدن آن نقطه ، دکمه صحیح نقطه بعدی را فشار می دادند. با این حال ، حتی بهترین یادگیرندگان ضمنی نیز نمی دانستند که این نقاط الگوهایی را تشکیل می دهند، که این نشان می دهد یادگیری در سطح ناخودآگاه در حال انجام است.

در بخش آمریكا در این مطالعه، یك گروه عمدتاً مسیحی متشكل از 199 شركت كننده از واشنگتن ثبت نام كرد. در بخش افغانستان نیز گروهی متشکل از 149 شرکت کننده مسلمان در کابل ثبت نام کردند.

یکی از پژوهشگران تیم افعانستان می گوید: "جالب ترین جنبه این مطالعه برای ما، مشاهده الگوهایی در فرآیندهای شناختی و اعتقادات است که در هر دو فرهنگ وجود دارد. افغانها و آمریكایی ها ممكن است شباهت بیشتری نسبت به افراد مختلف داشته باشند، حداقل در برخی از فرآیندهای شناختی که در اعتقاد مذهبی و معنی کردن جهان پیرامون ما، دخیل هستند. صرف نظر از ایمان فرد ، یافته ها حاکی از بینش هیجان انگیزی درباره ماهیت اعتقاد است."

گرین می افزاید: "مغزی که بیشتر مستعد یادگیری الگوی ضمنی است ، ممکن است تمایل بیشتری به اعتقاد به خدا داشته باشد، مهم نیست که مغز در کجای دنیا خود را پیدا می کند یا در کدام زمینه مذهبی قرار دارد." او همچنین تأکید می کند كه تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است. گرین نتیجه گیری می کند: "از نظر خوش بینانه ، این شواهد می تواند زمینه های مشترک عصبی-شناختی را در یک سطح انسانی اولیه بین معتقدین به عقاید متفاوت فراهم کند."

منبع:

Adam B. Weinberger, Natalie M. Gallagher, Zachary J. Warren, Gwendolyn A. English, Fathali M. Moghaddam, Adam E. Green. Implicit pattern learning predicts individual differences in belief in God in the United States and Afghanistan. Nature Communications, 2020; 11: 4503 DOI: 10.1038/s41467-020-18362-3

ترجمه از تحریریه کوثرنامه

بازدید 4795 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا