همسرانی از جنس بلور
زن گاهی زهرا (س) می شود و در خطبه هایش برای همسرش جان می دهد و گاه جعده که با زهر همسر خودش امام حسن (ع) را به شهادت می رساند. زن لطیف ترین موجودی است که آفریده شده و لطیف می ماند اگر خودش بخواهد.

که زن آفریده شد تا دنیا احساس و عشق را درک کند. او آفریده شد تا جهان احساس چشمان نگران یک مادر، دلسوزی های یک همسر، و محبت های بی دریغ را از نزدیک لمس کند. برخی از نقش ها و جایگاه ها را می توان بدون آنکه خللی بر نظام آفرینش ایجاد شود، حذف و یا جابه جا کرد، اما هیچ کجا و در هیچ زمانی نمی توانید نقش مادری و همسری را از زنان گرفت و به جنس دیگر بخشید. نبود زنان در این جایگاه ها بزرگترین ضربه به نظام آفرینش خواهد بود.

هر تلاشی که یک مرد در میدان های مختلف انجام می دهد، به میزان زیادی مرهون همکاری، همراهی، صبر و سازگاری همسر اوست؛ همیشه همین طور بوده است. فرموده اند: «و جهاد المراة حسن التبعل»، حسن التبعل یعنی چه؟ عدّه ای خیال می کنند جهاد زن این است که فقط وسایل راحتی مرد را فراهم کند. حسن تبعل فقط این نیست؛ این جهاد نیست؛ جهاد این است که زنان مبارز، مومن و فداکار وقتی شوهرهایشان مسئولیت های سنگینی دارند، بار آن سنگینی به میزان زیادی روی دوش آنها می افتد. شماها ماموریت دارید؛ وقتی مرد خسته می شود، اثر خستگی او در خانه ظاهر می‌شود. وقتی به خانه می آید، خسته، کوفته و گاهی بداخلاق است و این بداخلاقی و خستگی و بی‌حوصلگی ناشی از محیط کار، به داخل خانواده منعکس می شود. حالا این خانم اگر بخواهد جهاد کند، جهاد او این است که با این زحمت ها بسازد و آنها را برای خدا تحمّل کند؛ این می شود «حسن التبعل».


معامله زنانه
در طول زندگی زناشویی زنان بیش از مردان مسئولیت های عاطفی و احساسی خانه را بر دوش دارند. آنها باید در بدترین شرایط چراغ محبت خانه را برای همسر و فرزندان خود روشن نگه دارند، گاهی در دل شان آشوبی است اما آن آشوب را هیچ کسی نمی تواند ببیند. شما خانم‌ها اگر از ناحیه ی همسرتان زحمتی را متحمّل می شوید که آن همسر این زحمت را به خاطر کار و تلاش و مجاهدت بر شما تحمیل می کند، این زحمت پیش خدای متعال اجر دارد؛ ولو یک لحظه و یک ساعتش را هیچکس نفهمد خیلی ها از زحمات خانم ها آگاهی ندارند، مردم عادت کرده اند که خیال کنند زحمت، چیزی است که انسان با بازو و بدن و جسم خود انجام می دهد؛ نمی دانند زحمات روحی و عاطفی گاهی سنگین تر است. آقایان، خیلی از زحمت های شما را درست ملتفت نیستند؛ اما خدای متعال که «الا یخفی علیه خافیة» است- هیچ چیزی از او پوشیده نمی ماند- ناظر کار شماست و شما اجر دارید.

پشت هر مرد موفق یک زن فداکار
گاهی هست که مرد در فعالیتّ‌های زندگی سر دوراهی می رسد. انتخاب باید بکند یا دنیا را و یا راه صحیح و امانت و صداقت را، یکی از این دو تا را باید انتخاب کند؛ اینجاست که زن می تواند او را به راه اولیاء به راه دوم بکشاند.
زنان در حسن عمل شما نقش فراوانی دارند. اگر شما موفقیتی به دست می آورید، سهم همسرانتان در این موفقیت‌ها چشم‌گیر است. من همیشه به مسئولان سطوح بالای کشور گفته ام که اگر شما پیش خدا اجری داشته باشید، حداقل نصفش مال همسرانتان است. چرا می گوییم حداقل نصفش؟ چون آن کاری که شما می کنید، مورد توجّه و در مقابل چشماست؛ همه می بینند، همه می‌فهمند و همه قدردانی و ستایش و تعریف می کنند؛ امّا این خانم با همراهی و محبّت و رفاقت صمیمانه‌ای که با شما می کند، سهمی دارد که جلوی چشم کسی نیست، و به همان اندازه که از چشم‌ها پوشیده است از اجرهای دنیوی و ظاهری هم بی بهره است؛ امّا به همان اندازه اجر او پیش خدا بیشتر است.

اثرگذاری زنانه
اگر در کشوری زنان آن کشور بتوانند به آن صفا و معنویّت و رقاء و تعالی فکری برسند، هیچ مشکلی در آن مملکت باقی نمی ماند. یعنی زن به طور محسوسی در مرد تأثیر دارد. هم بر روی شوهرش و هم بر روی فرزندانش تأثیرات تعیین کننده ای می تواند بگذارد؛ لذا در واقع، اصلاح جامعه با اصلاح زنان است که آن هم با همین مسائلی که گفته شد، حاصل خواهد شد.


تدبیر زنانه
بسیاری از مردان به این عقیده هستند که در امور مختلف زندگی نیازی نیست که آن را با همسر خود درمیان بگذارند و یا نظر او را در ارتباط با کاری که قرار است جویا نمی شوند. زنان زمانی که این تکرار رفتار را از شوهر خود می بینند حتی در مواقعی که می دانند این راه نتیجه اش خوب نیست به او تذکر نمی دهند اما همسران باید به هم کمک کنید. کمک به معنای اینکه در حفظ یکدیگر در صراط مستقیم الهی، یاری برسانید. اگر شوهر قدمی برمی‌دارد که شما احساس می کنید، این قدم ممکن است به گمراهی و کجروی او منتهی شود، شما که نزدیکترین فرد به او و همسرش هستید، با عقل، تدبیر و لطافت، جلو او را بگیرید.

زن؛ نه مباشر و کارگرخانه
اگر در تعبیرات اسلامی ملاحظه کنید، درباره ی زن، درست همان تعبیرات واقعی وجود دارد. «إنّما المراة ریحانة و لیست بقهرمانة». زن، گل است- ریحان یعنی گل- انسان با گل چه کار می کند؟ نوع برخورد با گل چگونه است؟ اگر با گل کُشتی بگیرند، گل پرپر می شود. اگر گل را گل بشناسند و برخورد گلانه با آن بکنند، مایه ی زینت و موثّر است، و وجود خودش شاخص و بارز خواهد بود. و لیست قهرمانه به معنی قهرمانی که به فارسی می گوییم، نیست؛ یک تعبیر عربی است که از فارسی گرفته شده است. قهرمان- به طور خلاصه- یعنی مباشر امور، سرکارگر. یعنی در خانه ی شما، زن را به عنوان مباشر امور خودتان ندانید، خیال نکنید که شما رئیسی هستید، کارهای خانه، بچّه ها و امثال آن، به عهده ی یک سرکارگر است؛ سر کارگر هم این خانم است، و باید اینگونه عمل کنیم؟

این زن، کارپرداز شما نیست که همه کارهای زندگی تان را روی دوش او بگذارید و بعد هم از او مواخذه کنید. نه! این یک گلی است در دست شما.


منبع: برگفته از مجموعه موضوعی بیانات مقام معظم رهبری در مورد سبک زندگی زنان


بازدید 13525 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا