دانلود کتاب پیشوایان هدایت (چهارده معصوم علیهم السلام) جلد 1 و2 و3 و4 و5

«پیشوایان هدایت»، اثر گروه مؤلفان مجمع جهانی اهل بیت علیه‌السّلام ، با نظارت سید منذر حکیم و با همکاری عدی غریباوی می‌باشد که به بررسی زندگانی چهارده معصوم علیه‌السّلام پرداخته و در سال ۱۳۸۵ ش، به زبان عربی نوشته شده است.

کتاب با درک ضرورت همبستگی، همفکری و همکاری پیروان خاندان عصمت و با انگیزه ایجاد رابطه فعال با شیعیان جهان و به کارگیری نیروی عظیم، کارآمد و خلاق شیعیان و اندیشمندان مذهبجعفری، تدوین شده است.

کتاب با شرح زندگانی نبی اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم آغاز و با بیان زندگی امام عصر عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف به پایان می‌رسد.


در آغاز هر جلد، ابتدا فضائل و جلوه‌هایی از شخصیت آن معصوم، مطرح شده و در ادامه مراحل مختلف زندگانی او مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.


نویسندگان بر این باورند که عرضه درست، کارشناسانه، منطقی و استوار فرهنگ اهل بیت علیه‌السّلام ، می‌تواند جلوه‌های ماندگار میراث خاندان رسالت و پرچمداران بیداری، حرکت و معنویت را در معرض دید جهانیان قرار دهد و دنیای خسته از جهالت مدرن و فرهنگ‌های ضد اخلاقی و انسانی را در آستانه عصر ظهور، تشنه حکومت جهانی امام عصر عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف بسازد.

 

 

جلد اول

جلد اول در پنج قسمت و هر قسمت در چندین بخش، به بررسی زندگانی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم در تمام زوایای فردی و اوضاع سیاسی و اجتماعی دوران بسیار دشوار ایشان پرداخته است. نویسنده به دنبال اثبات این امر است که آن بزرگوار، اساس برجسته‌ترین ارزش‌های اسلامی را در عمق اندیشه، عقیده و در افق اخلاق و سیر و سلوک، استوار ساخت و طی روزگاران، مشعلی فروزان از ایمان ، پاکی و روشنایی فرا راه جهانیان قرار داد:
الف) - پس از اشاره‌ای کوتاه به نوید پیامبران گذشته به رسالت پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم ، جلوه‌هایی از شخصیت ایشان را تحلیل کرده است. این جلوه‌ها عبارتند از: دانای نیاموخته، نخستین پرستشگر، اعتماد به خدا ، شجاعت فوق العاده، پارسایی بی نظیر، بخشش، بردباری و فروتنی.
ب) - سه دوران زندگانی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم را به دقت مورد بررسی قرار داده است: ولادت و تربیت، رشد و بالندگی و ازدواج تا بعثت .
ج) - پس از بررسی مراحل حرکت رسالت در مکه ، موضع بنی هاشم نسبت به پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم ، از جمله دفاع ابوطالب از ایشان و اتهام جادوگری، مورد مطالعه قرار گرفته و سپس زمینه‌های هجرت به مدینه و پیمان‌های عقبه اول و دوم، مطرح شده است.
د) - به اقداماتی که پس از هجرت در مدینه صورت گرفته اختصاص یافته است. برخی از این اقدامات عبارتند از: بنای مسجد ، پیمان برادری میان مهاجر و انصار ، پیمان نامه مدینه، تغییر قبله، غزوات بدر ،احد ، بنی نضیر ، بنی مصطلق و بنی قریظه .
ه) - اوج پیروزی‌های اسلام در زمان پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم را به تصویر کشیده است. نویسنده پس از بیان مواد پیمان نامه صلح حدیبیه و نتایج آن، غزوه خیبر ، نقشه ترور پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم ، تسلیم شدن اهالی فدک ، جنگ موته و فتح مکه را مورد مطالعه قرار داده و در ادامه، غزوه حنین و محاصره طائف ، غزوه تبوک ، جریان مسجد ضرار و نحوه پاک سازی جزیرة العرب از بت پرستی را بررسی کرده است.
آخرین مطالب، واپسین لحظات حیات پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم از جمله جریان جلوگیری از نوشتن وصیت و دیدار حضرت زهرا سلام‌الله‌علیهم با پدر ، روایت و به گوشه‌ای از میراث علمی خاتمپیامبران صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم اشاره کرده است.

جلد دوم
جلد دوم، در چهار قسمت، ابتدا جلوه‌هایی از شخصیت امیرالمؤمنین علیه‌السّلام را مطرح کرده و پس از بررسی مراحل مختلف زندگی ایشان از جمله: از ولادت تا بعثت ، از بعثت تا هجرت و وفات رسولخدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم ، عصر امام علی علیه‌السّلام که به اعتقاد نویسنده از بعد وفات پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم آغاز می‌شود را مورد بحث قرار داده است.
مباحث پایانی این جلد، به بررسی دوران خلافت امام علی علیه‌السّلام و جنگ‌های ایشان اختصاص یافته است.

جلد سوم

جلوه‌های شخصیتی حضرت زهرا سلام‌الله‌علیهم و مراحل مختلف زندگی ایشان از جمله کودکی، خواستگاری امیرالمؤمنین علیه‌السّلام از ایشان، زندگانی آن حضرت پس از وفات رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم ، جریان سقیفه و ماجرای فدک، اعلان قطع رابطه و دوران بیماری و شهادت آن حضرت سلام‌الله‌علیهم ، در جلد سوم مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

جلد چهارم
جلد چهارم، زندگانی امام حسن علیه‌السّلام را تشریح کرده است. نویسنده پس از بیان جایگاه این امام علیه‌السّلام از منظر قرآن، رسول الله صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم ، معصومان علیه‌السّلام ، اندیشمندان و تاریخ نگاران، فضائل و جلوه‌هایی از شخصیت ایشان، از جمله عبادت ، بردباری و گذشت، جود و بخشش، فروتنی و پارسایی را مطرح نموده و در ادامه، مراحل مختلف زندگانی آن حضرت را بررسی نموده است.
در پایان، میراث علمی امام علیه‌السّلام مورد مطالعه قرار گرفته است. نویسنده، معتقد است این امام همام، طی روزگاران، نمادی برجسته و مشعلی پرفروغ به شمار می‌آید که ایمان و پاکی و روشنایی از وجود مبارکش پرتوافکن بود.

جلد پنجم
جلد پنجم، به بررسی زندگانی امام حسین علیه‌السّلام ، پرداخته است؛ بزرگ مردی که مصداق سخن رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم بود؛ آنجا که فرمود: حسین علیه‌السّلام ، مشعل فروزان هدایت و کشتی نجات امت جدش از طوفان‌های ستم و بیداد ستم پیشگان است.

 

بازدید 1522 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا