تحریریه 10

تحریریه 10

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دهه اول ذیحجه از ایام مهم سال است که عمل خیر و عبادت در آن بسیار مهم است. بیش از ده صفحه در مفاتیح الجنان درباره اهمیت و اعمال عبادی این ایام است.

در اینجا درباره یکی از این عبادتها صحبت می کنیم و چند درس کلی از آن می گیریم:

در مفاتیح الجنان اینگونه آمده است:

خواندن دو رکعت نماز مابین مغرب و عشاء در تمام شبهای این دهه در هر رکعت بعد از حمد یک مرتبه توحید و آیه شریفه :

«وَ واعَدْنا مُوسى‏ ثَلاثِینَ لَیْلَةً وَ أَتْمَمْناها بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِیقاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِینَ لَیْلَةً وَ قالَ مُوسى‏ لِأَخِیهِ هارُونَ اخْلُفْنِی فِی قَوْمِی وَ أَصْلِحْ وَ لا تَتَّبِعْ سَبِیلَ الْمُفْسِدین» ؛

در حقیقت، شیخ عباس قمی رحمه الله این نماز را از کتاب اقبال الأعمال نوشته سید بن طاووس نقل نموده اند که در آن بعد از یک سلسله سند طولانی امام صادق علیه السلام از پدر خود امام باقر علیه السلام اینگونه نقل نموده اند: «پسر عزیزم، هیچگاه نشود که در میان نمازهای مغرب و عشاء در شبهای ده گانه ذی الحجه، این دو رکعت را نخوانی که در هر رکعت آن سوره فاتحه الکتاب و قل هو الله احد یک مرتبه و سپس آیه وَ واعَدْنا مُوسى‏ ... باشد. هرگاه چنین کردی در ثواب حجاج شریک خواهی بود هرچند حج نکرده باشی.»

در اینجا به چند نکته این باره اشاره می کنیم:

اول – خدا از باطن مردم خبر دارد و بر حسب آن پاداش می دهد

در دهه اول ذی حجه حاجیان در سرزمین وحی به سر می برند. کسانی هم که به شرافت حج نائل نشده اند، می توانند اگر در نیتهای خود صادق باشند می توانند با ثواب آنها شریک باشند. سبب این امر آن است که خدا به نیتها آگاه است و فریب ظاهر مردم را نمی خورد.

دوم – حضور موسی علیه السلام در وعده گاه خدا

آیه ای که در نماز بالا خوانده می شود، آیه 142 سوره اعراف است:

«و با موسى سى شب وعده گذاشتیم و آن را با [افزودن‏] ده شب كامل كردیم، پس میعادگاه پروردگارش به چهل شب پایان گرفت، و موسى [هنگامى كه به میعادگاه مى‏رفت‏] به برادرش هارون گفت: در میان قومم جانشین من باش و به اصلاح برخیز و از راه و روش مفسدان پیروى مكن.»

خلاصه آنکه موسی علیه السلام برای عبادت ویژه و دریافت تورات به مدت سی روز با خدا وعده داشت و به کوه طور رفت و با خدا مناجات می کرد. در مدت غیاب خود، هارون را جانشین خود در میان آنها قرار داد. از انتهای این آیه معلوم می شود که عده ای مفسد هم در میان مردم قوم او وجود داشته اند که موسی علیه السلام درباره آنها به جانشین خود تذکر داده بود.

سوم – حدیث منزلت

در روایات مختلف می خوانیم که پیامبر زمانی که برای جنگ تبوک – در فاصله ای دور از مدینه – حرکت کردند، علی علیه السلام را جانشین خود ساختند. ایشان که همواره در راه خدا و پیامبر دلاوری نموده بود از این که در جنگ شرکت نمی کند ناراحت شد. پیامبر در جواب ایشان فرمودند: راضی نیستی که تو نسبت به من به منزله هارون به موسی باشی بجز آنکه بعد من پیغمبری نخواهد آمد؟

این سخن پیامبر صلی الله علیه و آله به حدیث منزلت معروف است که حاوی یکی از فضایل مهم امیرالمومنین است؛ یعنی داشتن همه مقامات هارون علیه السلام نسبت به موسی علیه السلام مانند برادری، وصایت و جانشینی و عصمت و اولی بودن نسبت به بقیه امت... تنها باید توجه داشته باشیم که علی علیه السلام جزو انبیاء نیست بلکه جزو اوصیاء انبیاء است.

چهارم – تکرار تاریخ قوم بنی اسرائیل در اسلام

پیامبر گرامی فرموده اند که هر آنچه در بنی اسرائیل اتفاق افتاد در این امت هم – مو به مو - اتفاق خواهد افتاد.

«یَكُونُ فِی هَذِهِ الْأُمَّةِ كُلُّ مَا كَانَ فِی بَنِی إِسْرَائِیلَ حَذْوَ النَّعْلِ بِالنَّعْلِ وَ حَذْوَ الْقُذَّةِ بِالْقُذَّةِ (من لا یحضره الفقیه، ج1، ص 203»(من لا یحضره الفقیه، ج1، ص 203)

قرآن به ما می گوید امت موسی علیه السلام در زمانی که ایشان در جامعه حاضر نبود و هارون را به جانشینی نصب فرموده بود دچار تفرقه و بت پرستی شدند و اکثر آنها گمراه شدند.(سوره اعراف، آیات 143 به بعد) با توجه به اینکه علی علیه السلام همان نقش هارون را در امت پیامبر دارد و همه اتفاقات بنی اسرائیل در اسلام تکرار خواهد شد، می توانیم بفهمیم که بعد از پیامبر مردم درباره جانشینی علی علیه السلام دچار گمراهی شدند و اکثرشان راه درست را انتخاب نکردند.

پنجم – ایمان در مواقع شک و ترس و فقر و نقص آزموده می شود

موسی علیه السلام در وعده گاه مشغول عبادت بود و آنقدر در عبادت خود غرق و متمرکز بود که توصیف آن در روایات سبب حیرت است. حکمت خدا اقتضا نمود که زمان بازگشت موسی علیه السلام از سی روز به چهل روز تبدیل شود. در این ده روز سامری فعالیتهای گمراه کننده خود را انجام داد و هرچند هارون علیه السلام توطئه های او را خنثی می نمود، باز عده زیادی از مردم در گمراهی فرو رفتند. اهمیت پیروی از امام حق در اینجا معلوم می شود.

کسانی که ایمان خود را از شک محفوظ نگه می دارند، تا آخر گوش به فرمان ولی الهی زمان خود می مانند و بقیه به بهانه های مختلف از راه حق خارج می شوند. مثلا عده ای می گویند لابد اتفاق بدی افتاده که موسی دیر کرده است و یا می گفتند ما که بدون خدا نمی توانیم باشیم، حالا که موسی تأخیر کرده بگذار فعلا گوساله پرستی کنیم تا او برگردد.

ششم - ارتباط حج با اهل بیت

همه کارها و حرفهای اهل بیت علیهم السلام به یکدیگر مربوط است و هرگز پراکنده و بی ربط نیست؛ بنابراین می آموزیم که میان حج و میان مسأله خلافت و جانشینی پیامبر باید رابطه ای وجود داشته باشد. در این باره می توانید اینجا را مطالعه نمایید.

هفتم – رشد مطلوب دینی رشد همه جانبه است

با مراجعه به بقیه اعمال این دهه متوجه می شویم که بجز مسأله پیروی از امام حق، حقایقی مثل توحید، یکتا دیدن خدا در دلبر بودن و تسبیح خدا و دعا کردن از او و توجه به او در همه چیز هم در مضمون دعاهای این ایام آمده است. علت، آن است که دین همه جانبه است. به عبارت دیگر هر قدر که از جهت محبت و پیروی پیشروی کنیم، توجه به خدا و انجام اعمال عبادی و توجه به اخلاق هم در ما رشد خواهد کرد. از اینجاست که می توانیم بفهمیم که رشدهای یکجانبه مثلا فقط در مسائل اخلاقی یا عبادی یا فکری یا سیاسی، رشد مورد پسند اهل بیت علیهم السلام نیست؛ بلکه رشد همه خوبیها– هر چند به اندازه ای کم– اما به صورت متعادل و همه جانبه  برای ایشان اهمیت دارد.

منبع: تبیان

دوشنبه, 14 مرداد 1398 14:44

ده ترفند برای رفع خستگی

در یک مرکز خرید یا پیاده روی با کودک خود خستگی می تواند ظاهر شود. بعضی اوقات خستگی ناشی از استرس و عدم ورزش است و بعضی اوقات به دلیل رژیم غذایی ضعیف و در محیط کار احساس خستگی می کنیم. اما در هر کجا که هستید و هر کاری که انجام دهید ، راهی برای تقویت انرژی بدون نوشیدن 10 فنجان قهوه یا 10 ساعت خواب نیز وجود دارد.

در این مطلب این ترفندهای تقویت کننده انرژی را برای کمک به شما در مبارزه با خستگی و شارژ مجدد باتری های خود قرار داده ایم.

 

20 دقیقه چرت زدن : 

محققان بر این باورند که 20 دقیقه زمان مناسب چرت زدن است که باعث می شود بعد از بیدار شدن احساس هوشیاری و انرژی داشته باشید. در حالی که خواب عمیق تر و طولانی تر در شب باعث ترمیم کامل بدن و ذهن شما می شود ، یک چرت زدن 20 دقیقه ای در طول روز انرژی بیشتری برای ادامه کار به شما می دهد.

چند نکته در مورد چگونگی چرت زدن:

در مکانی خنک و تاریک و بدون حواس پرتی چرت بزنید.

برای خلاص شدن از نور از ماسک خواب استفاده کنید.

یک یا 2 ساعت بعد از ناهار چرت بزنید.

درست بنشینید :

مطالعات نشان داده است که نشستن در حالت قائم به ما کمک می کند تا با افزایش سطح اکسیژن در خون مان با خستگی مبارزه کنیم . آزمایشات دیگر نشان داده است که افرادی که مستقیم نشسته اند ، در مقایسه با افرادی که در حالت خمیده نشسته اند ، روحیه بهتری دارند و احساسات منفی کمتری را تجربه می کنند. شما همچنین می توانید مقداری کشش سبک را در میز کار خود انجام دهید تا گردش خون بهبود یابد و انرژی بیشتری کسب کنید.

 

حسابی بخندید :

خنده مزایای سلامتی زیادی دارد و ایجاد انرژی بیشتر و هوشیاری یکی از آنهاست. وقتی می خندیم ، در هوای غنی از اکسیژن نفس می کشیم که قلب و ماهیچه های ما را تحریک می کند و سطح اندورفین ها را در خون ما افزایش می دهد. در نتیجه ، خنده باعث افزایش انرژی واقعی ما می شود. بنابراین ، دفعه دیگر که احساس می کنید کم انرژی هستید و نمی توانید با کارهای روزمره را ادامه دهید ،چیز خنده دار تماشا کنید یا چیزی خنده دار بخوانید.

 

چوب دارچین را بو کنید :

عطر دارچین تأثیر شگفت انگیز در مغز انسان دارد. فعالیت مغز را تقویت می کند ، و با از دست دادن حافظه و تنش عصبی مبارزه می کند ، همین امر باعث می شود سریع تر فکر کنیم. سایر عطرهایی که می توانند شما را هوشیارتر کنند روغنهای اساسی لیمو و پرتقال است، اما مراقب باشید: روغنهای اساسی می توانند باعث تحریک و واکنشهای آلرژیک شوند و باید با احتیاط  مصرف شوند.

 

بگذار آفتاب به داخل بتابد:

اغلب وقتی در مکان های تاریک هستیم دچار خستکی و سرگیجه می شویم. تاریکی بدن ما را به سمت تولید سروتونین کمتری سوق می دهد ، یک انتقال دهنده عصبی مهم است که باعث می شود احساس خواب آلودگی کنیم. پرده ها را کنار بزنید و اجازه دهید کمی آفتاب وارد شود ، یا در فضای بیرون پیاده روی کنید. در هوای تازه تنفس کنید ، از پرتوهای خورشید لذت ببرید، احتمالاً احساس شادابی و انرژی بیشتری خواهید داشت.

یک نوشیدنی انرژی زای  DIY مصرف کنید:

بسیاری از دستور العمل های DIY طبیعی برای نوشیدنی های انرژی زا وجود دارد که می توانید در اینترنت پیدا کنید و یکی از ساده ترین آنها فقط شامل 4 ماده است: لیمو ، زنجبیل ، عسل و آب . 

1 قاشق غذاخوری زنجبیل ، 1 قاشق غذاخوری آب لیمو ، و 1 قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید.

1 لیوان آب اضافه کنید و به آرامی هم بزنید.

اگر می خواهید نوشیدنی شما واقعا سرد باشد مقداری یخ به آن اضافه کنید.

 

... یا فقط یک لیوان آب :

به گفته پزشکان ، کمبود آب بدن یکی از اصلی ترین دلایل خستگی است. علائم دیگر کم آبی شامل سردرد ، سرگیجه و نوسانات خلقی است. بسیاری از ما به مقدار کافی مایعات روزانه مصرف نمی کنیم و اغلب فقط وقتی احساس تشنگی می کنیم یک لیوان آب می نوشیم. بنابراین ، دفعه بعد که احساس خواب آلودگی و سرگیجه می کنید ، یک لیوان آب بنوشید و ببینید چه اتفاقی می افتد.

 

آواز بخوانید:

آواز درست مثل ورزش یا پیاده روی ، مغز شما را از خواب بیدار می کند و جریان خون را افزایش می دهد. آواز خواندن باعث می شود احساس فراز و نشیب بیشتری داشته باشید. علاوه بر این، آواز خواندن ضد افسردگی طبیعی خوبی است و می تواند ذهن شما را از مشکلات روزمره خارج کند.

ماساژ پا استرس را دور می کند :

استرس یکی از دلایلی است که ما تا پایان روز احساس خستگی می کنیم. یک ماساژ پا برطرف کننده استرس می تواند باعث شگفتی در بدن خسته شما شود. پاهای ما حاوی بیش از 7000 انتهای عصبی ، 19 عضله مختلف ، 107 رباط و 26 استخوان است و فشار مناسب اعمال شده در نواحی خاص پای ما می تواند باعث کاهش درد ، استرس و خستگی شود.

ماساژهای پا معمولاً شامل مالش تنها و ملایم است و فشار دادن نقاط فشار برای چند ثانیه با شست یا انگشتان دست شما. 

 

مقداری بادام بخورید:

بادام انتخاب مناسبی برای یک میان وعده پرانرژی میان روز است. بادام حاوی ریبوفلاوین و ال کارنیتین است ، عناصری که به افزایش فعالیت مغز مرتبط هستند. آنها همچنین سرشار از منیزیم ، منگنز ، مس و سایر ویتامین ها و مواد معدنی هستند که سلامت کلی بدن را بهبود می بخشند و با کاهش حافظه می جنگند.

 

این ترفندهای تقویت کننده انرژی که درباره آنها گفتیم ، خود را در بسیاری از افراد کاملاً مؤثر نشان داده اند. با این حال ، اگر چندین روز پیاپی احساس خستگی کردید و به نظر نمی رسد چیزی به شما کمک کند ، بهتر است برای ملاقات با پزشک خود وقت بگذارید تا یک بیماری زمینه ای که باعث خستگی می شود را حذف کنید.

 

منبع: بیتوته

افسردگی پس از زایمان در حدود 1 زن از هر 7 زن را بعد از زایمان درگیر می‌کند. این افسردگی معمولاً بسیار شدیدتر از افسردگی اولیه پس از تولد است. در این شرایط ممکن است شما بیش از حد گریه کنید، خود را از خانواده، دوستان و محیط اجتماعی دور نگه دارید و یا حتی ممکن است به فکر آسیب رساندن به خود و یا کودکتان بیفتید.
علائم دیگر شامل:
- مشکل در برقراری ارتباط با نوزاد
- نوسانات شدید خلق و خوی
- کاهش شدید انرژی
- خشم
- تحریک پذیری
- اشکال در تصمیم‌گیری
- اضطراب
- حمله ترس
اگر دچار این علائم هستید، مشکل خود را با همسر و یا یکی از نزدیکان خود در میان بگذارید و برای شروع درمان، با پزشک ملاقات کنید. اگر افسردگی پس از زایمان را بدون درمان رها کنید، ممکن است ماه‌ها ادامه پیدا کند و مراقبت از شما و کودکتان دشوار گردد.

آیا درمان‌های طبیعی کمک‌کننده هستند؟

درمان‌های طبیعی می‌توانند به شما کمک کنند اما افسردگی پس از زایمان معمولاً وضعیتی نیست که خودتان بتوانید آن را درمان نمایید. پس بهتر است درباره هر راه درمانی که خودتان در پیش گرفته‌اید نیز با پزشک صحبت کنید.

ویتامین‌ها و امگا 3
اسیدهای چرب امگا 3 توجه خاص محققین را به عنوان یک کمک احتمالی برای درمان افسردگی پس از زایمان به خود جلب کرده است. در واقع، یک مطالعه نشان داده است که مصرف کم امگا۳ در رژیم غذایی با ایجاد این نوع افسردگی در وهله اول همراه است. اگر چه تحقیقات بیشتری لازم است، ذخیره امگا 3 در دوران بارداری و دوره پس از زایمان بسیار کاهش می‌یابد. می‌توانید امگا 3 را از طریق مکمل‌ها و یا مواد غذایی زیر دریافت کنید:
- دانه‌های کتان
- دانه‌های چیا
- ماهی سالمون
- ماهی ساردین
- دیگر ماهی‌های چرب
همچنین ریبوفلاوین یا ویتامین B2 نیز ممکن است خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان را کاهش دهد. محققان در مطالعه‌ای این ویتامین را همراه با فولات، کوبالامین و پیریدوکسین مورد بررسی قرار دادند. ریبوفلاوین تنها ماده‌ای بود که تأثیر مثبتی بر اختلال خلقی داشت. محققان جهت کسب بهترین نتیجه، مصرف متوسط این ویتامین را توصیه می‌کنند.

مکمل‌های گیاهی
ممکن است برخی مکمل‌های گیاهی توسط سازمان غذا و دارو کنترل نشوند. بنابراین باید در مورد استفاده از آن‌ها محتاط باشید، برچسب روی قوطی مکمل را به دقت بخوانید و قبلاً از پزشک مشورت بگیرید.
بهتر است از این نوع مکمل‌ها استفاده نکنید مگر اینکه پزشکتان بخواهد. تحقیق بیشتر برای ارزیابی مزایا و خطرات ضروری است. 

چه راهکارهای دیگری وجود دارد؟

چند تغییر در شیوه زندگی ممکن است علائم شما را تسکین دهد:

1. مراقب بدن خود باشید
با کودک خود در یک کالسکه، پیاده‌روی طولانی انجام دهید. غذاهای سالم و کامل را در فروشگاه مواد غذایی انتخاب کنید. هر بار که زمان پیدا کردید بخوابید و چرت‌های کوتاه داشته باشید تا کمبود خواب را جبران کنید.

2. کمی وقت برای خود صرف کنید
ممکن است زمانی که بچه‌دار شدید، فراموش کنید که باید برای خودتان هم وقت بگذارید. از خانه خارج شوید، کاری انجام دهید و یا با دوستانتان قرار ملاقات بگذارید.

3. تعیین اهداف واقع بینانه
ظروف و اسباب‌بازی‌های روی زمین می‌توانند منتظر بمانند! از خودتان انتظار نداشته باشید که فردی کامل باشید. لیستی از برخی از انتظارات واقع‌گرایانه را تنظیم کنید و سعی کنید با دنبال کردن این لیست به وظایف خود برسید.

4. در موردش صحبت کنید
از منزوی شدن و حبس احساسات خود در درونتان اجتناب کنید. با همسرتان، یک دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده صحبت کنید. اگر احساس راحتی ندارید، به گروه پشتیبانی افسردگی پس از زایمان در مراکز درمانی یا گروه‌های حمایتی آنلاین بپیوندید.

آیا گفت‌وگو درمانی می‌تواند کمک کند؟

گفت‌وگودرمانی یکی دیگر از گزینه‌های عالی است. این روش به روان‌درمان شما کمک می‌کند تا از افکار و احساساتتان سر دربیاورد. شما می‌توانید به معالج خود کمک کنید تا اهدافی را تعیین کرده و مشکلی که بیش از هر چیزی آزارتان می‌دهد را رفع کنید. شما ممکن است از طریق صحبت کردن در مورد افسردگی پس از زایمان راه‌های مثبت بیشتری برای واکنش به شرایط و مشکلات روزانه پیدا کنید.
شما می‌توانید به تنهایی این روش درمانی را امتحان کرده یا آن را با مصرف داروها ترکیب کنید.

افسردگی پس از زایمان معمولاً چگونه درمان می‌شود؟

داروهای ضدافسردگی اغلب برای درمان PPD استفاده می‌شود. دو نوع اصلی که پزشک شما ممکن است تجویز کند شامل داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای (TCAs) و مهارکننده‌های بازجذب سروتونین (SSRI) است.
اگر کودکان از شیر خودتان تغذیه می‌کند، می‌توانید با پزشک خود صحبت کنید تا مزایا و خطرات مصرف داروها را بررسی نمایید. SSRIs، مانند سرترالین (Zoloft) و پاروکستین (Paxil)، به عنوان بهترین گزینه برای مادران شیرده محسوب می‌شوند، اما هنوز هم در شیر مادر ترشح می‌شوند.
برخی از پزشکان همچنین ممکن است استروژن را پیشنهاد کنند. پس از تولد نوزاد، میزان استروژن شما به سرعت کاهش می‌یابد و ممکن است به افسردگی پس از زایمان کمک کند. شاید پزشک شما چسب هورمون استروژن را به منظور جبران کاهش سطح این هورمون در بدن پیشنهاد کند.

در نهایت این که
با درمان، ممکن است افسردگی پس از زایمان، بعد از یک دوره 6 ماهه از بین برود. اگر به درمان خود نپردازید و یا آن را خیلی زود رها کنید، احتمال دارد بیماری عود کند و یا وارد مرحله افسردگی مزمن شود. اولین قدم برای کمک به خود درخواست کمک و در میان گذاشتن احساساتتان با یکی از نزدیکان است.
اگر درمان را آغاز کردید، تا زمانی که احساس خوبی پیدا نکردید آن را رها نکنید. این نکته بسیار مهم است که با پزشکتان ارتباط خوبی برقرار کرده و در یک انجمن آنلاین عضو شوید.

 

منبع: تبیان

باز بودن کاور پنجره‌های هواپیما به هنگام نشست و برخاست هواپیما یکی از موضوع‌های داغ در مباحث هوانوردی است. در بیشتر پروازها، یکی از وظایف مهماندارها کنترل این مورد قبل از برخاستن یا فرود هواپیما است.

علت این کار نیز حفظ امنیت پرواز و مسافران در این زمان‌ها عنوان می‌شود؛ زیرا به استناد قانون «به‌اضافه ۳ منهای ۸» ۸۰% سوانح هوایی در سه دقیقه اول پرواز یا هشت دقیقه آخر و هنگام فرود هواپیما رخ می‌دهند. احتمال بروز سانحه در هنگام تیک-آف و همین‌طور فرود هواپیما بیش از هر زمان دیگری است و به همین دلیل لازم است نکات ایمنی در این دو بازه رعایت شود.

بالا بودن کرکره پنجره نیز در راستای حفظ امنیت مسافران در این دو بازه زمانی خطرآفرین است، زیرا در صورت بالابودن کاور پنجره‌ها، اگر هواپیما دچار حادثه و آسیب شود مهمانداران می‌توانند از پنجره‌های هواپیما وضعیت و محل حادثه را ارزیابی، و با توجه به آن در خروج اضطراری مناسب را باز و مسافران را در کمتر از ۹۰ ثانیه از هواپیما خارج کنند.

ولی به‌تاز‌گی یکی از خوانندگان مجله JB مورد عجیبی را گزارش کرده است که خلاف این موضوع را ثابت می‌کند.

تعجب این مسافر از عملکرد مهمانداران کاملا درست است، زیرا این مسئله برخلاف دستورالعمل رایج ایرلاین‌ها است و کنترل کاور پنجره‌ها یکی از مهم‌ترین مراحل پیش از نشست و برخاست هوایپما محسوب می‌شود. طبق گفته گراهام بریثویت (Graham Braithwaite)، متخصص امنیت و تفحص حوادث از دانشگاه کرانفیلد (Cranfield University)، بازبودن کاورها دید مناسبی را برای کادر پرواز و مسافران و تصمیم‌گیری سریع و عملکرد درست در مواقع خطر را فراهم می‌کند.

البته به جز این فرد، مسافران دیگری نیز این مورد را درباره کورین ایر گزارش کرده‌اند. ولی علت این عملکرد متفاوت کادر پرواز کورین ایر با سایر ایرلاین‌ها چیست؟

کادر پرواز قصد تاریک کردن کابین هواپیما را داشته‌اند

معمولا در طول پرواز کادر پرواز از مسافران می‌خواهند تا در صورت تمایل کاورها را بسته نگه دارند تا فضای مناسبی برای استراحت ایجاد شود. حتی در پروازهایی که در طول روز انجام می‌شوند، تعدادی از مسافران دوست دارند تا در طول پرواز استراحت کنند. شاید این موضوع یکی از دلایل عملکرد کادر پرواز کورین ایر باشد.

کادر پرواز سعی در خنک نگه داشتن فضای کابین هواپیما داشته‌اند

طبق گفته کلی کینسید (Kelly Kincaid)، خالق کمدی جت‌لگ، در برخی از روزهای گرم و آفتابی کادر پرواز به‌منظور حفظ دمای خنک کابین برای پروازهای آتی در طول روز از مسافران می‌خواهند تا کاورهای پنجره‌ها را در حالت بسته نگه دارند. این مورد یکی از رفتارهای هوشمندانه و جالبی است که کادر پرواز و اکیپ نظافت هواپیما انجام می‌دهند.

البته این کار باعث حفظ هواپیما از گازهای گلخانه‌ای به هنگام توقف روی زمین نیز می‌شود. ولی در مورد عملکرد ممهمانداران کورین ایر این مسئله چندان صدق نمی‌کند، زیرا زمانی‌که هوای داخل کابین در پرواز قبلی خنک شده باشد، نیازی به بستن کاورها در هنگام برخاستن مجدد هواپیما وجود ندارد.

کادر پرواز درصدد حفظ اسرار نظامی بوده‌اند

آلبرتو ریوا (Alberto Riva)، سردبیر TPG، به‌ تازگی پرواز کورین ایر از سئول به نیویورک را مورد بررسی قرار داده است. طبق گفته‌ی وی در طول پرواز یا هنگام نشست و برخاست هوایپما چنین موضوعی از جانب کادر پرواز مطرح نشده است.

البته سخنگوی کورین ایر نیز درباره دلیل عملکرد کادر پرواز نیز این موضوع را تلویحا تائید و عنوان کرده که بسته بودن کاورهای پنجره‌ها یکی از سیاست‌های کورین ایر است و در راستای مسائل امنیت فرودگاه ویهای انجام می‌شود. طبق گفته‌ی ریوا احتمالا جنگده‌های چنگدو جی-۷ (اف ۷) یا شن‌یانگ جی-۸ در نزدیکی هواپیماهای مسافری قرار دارند و مقامات چینی برای جلوگیری از عکاسی از طراحی فوق پیشرفته این هواپیماها چنین سیاستی را اتخاذ کرده‌اند.

باوجود تمام این فرضیه‌ها، دلیل اصلی عملکرد کادر پرواز کورین ایر در هاله‌ای از ابهام است و جالب‌تر اینکه هیچ‌یک از مسافران نیز سوالی در این‌باره از کادر پرواز نپرسید. البته برخی از ایرلاین‌ها برای تخطی از دستورالعمل‌های کادر پرواز جریمه‌هایی در نظر گرفته‌اند، پس به نظر می‌رسد بهترین کار پیروی از قوانین حاکم بر ایرلاین‌ها و رعایت آن‌ها است.

 

منبع: کجارو

شنبه, 12 مرداد 1398 17:30

ازدواج آسمانی

آخرین ماه از یک سال قمری با بهترین روز خلقت و پیوندی آسمانی آغاز می شود، یکم ذی الحجه یادآور روزی در تاریخ اسلام است که بانوی دو عالم در سن 9 سالگی ولایت علی ابن ابیطالب را بر خود قبول کرده است. سالگرد ازدواج این دو نور عالم رخداد عظیمی است که به تعبیر امام خمینی (ره) اشاعه نور این خانواده عالم را روشن کرده است. از این روی اول ذی الحجه مصادف با سالگرد ازدواج حضرت زهرا (س) و حضرت امیرالمونین (ع) روز مبارکی است که بیشترین زوج های جوان پیوند خودشان را در این روز رقم می زنند.

مراسم خواستگاری امام علی (ع) از حضرت زهرا (س)

هنگامی که حضرت علی علیه السلام برای خواستگاری فاطمه علیهاالسلام رفت، حضرت حدود 9 سال داشتند و پیامبر (ص) در خانه ام سلمه بود. امام  علی (ع) وقتی درب خانه را زد پیش از آنکه خودشان را از پشت پرده معرفی کنند، پیامبر اکرم (ص) اذن ورود را به خانه دادند و گفتند: «درب را باز کنید. کسی پشت درب است که محبوب خدا و رسول محسوب می شود.»

علی (ع) وارد منزل شدند و سلام کردند و از روی شرم چشمانشان را بر زمین دوختند و شرم از پیامبر (ص) مانع گفتن خواسته‌اشان شد. پیامبر (ص) که خود حالات رفتاری و روحی امام علی (ع) باخبر بود، سکوت را شکستند و فرمودند: «می‌بینم برای حاجتی اینجا آمده‌ای. خواسته‌ات را بر زبان آور و آنچه در دل داری بازگو که خواسته‌ات پیش من پذیرفته است».

حضرت علی(ع) که برای خواستگاری دختر پیامبر (ص) به خانه ایشان رفته بود، خواسته خود را اینگونه بیان کرد: «پدر و مادرم فدای شما، وقتی خردسال بودم مرا از عمویتان ابوطالب و فاطمه بنت اسد گرفتید. با غذای خود و به اخلاق و منش خود بزرگم کردید. نیکی و دل سوزی شما درباره من از پدر و مادرم بیشتر و بهتر بود. تربیت و هدایتم به دست شما بوده و شما‌ای رسول خدا به خدا سوگند ذخیره دنیا و آخرتم می‌باشید.‌ای رسول خدا! اکنون که بزرگ شده‌ام، دوست دارم خانه و همسری داشته باشم تا در سایه انس با او، آرامش یابم. آمده‌ام تا دخترتان فاطمه را از شما خواستگاری کنم. آیا مرا می‌پذیرید؟» چهره پیامبر، همانند گل شکفته شد. گویا انتظار این لحظه را می‌کشید. خوشحال شد، ولی جواب قطعی را برعهده فاطمه (ع) گذاشتند.

پیامبر (ص)  ماجرای خواستگاری امام علی (ع) را برای دخترش بازگو کرد، خانه ناگهان غرق در سکوت شد و حضرت فاطمه (س) از سر حیا ساکت ماند و حرفی نزدند. به ناگاه بانگ تکبیر پیامبر (ص) بلند شد: «اللّه اکبر! فاطمه راضی است. سکوت او نشانه رضایت اوست».

مهر علی (ع)؛ مهریه زهرا (س)

مشخص کردن میزان مهریه، از شرایط عقد در اسلام است. حضرت محمد (ص) که نخستین مجری دستورات اسلام بود، در پیوند دخترش با حضرت علی (ع)، از داماد آینده اش پرسید: آیا برای این ازدواج اندوخته‌ای داری؟ علی (ع) پاسخ داد: شما از وضعیت من به خوبی آگاهید. تمام دارایی من شمشیر، زره و شتر آبکشم است. پیامبر فرمود: شمشیرت را برای جهاد در راه خدا نیاز داری؛ شتر هم برای انجام کار‌های روزمره و امرار معاش می‌خواهی؛ ولی این زره (پیراهن جنگی) رابفروش و پولش را برایم بیاور. علی (ع)  زره را به پانصد درهم فروخت و پول را به عنوان مهریه همسرش نزد پیامبر (ص) آورد تا برای ازدواجشان هزینه کند. بدین ترتیب مهریه برترین بانوی دنیا تعیین شد و پیام مهرآفرین آن برای همه دختران مسلمان باقی ماند. این مبلغ به عنوان سنت قرار گرفت و هر یک از اهل بیت (ع) میزان مهریه همسران خود را به همین مقدار مشخص می‌کردند.

ساده‌ترین مراسم خطبه عقد

برای اجرای خطبه عقد، علی (ع) به دستور پیامبر به مسجد رفت. همچنین پیامبر (ص) به بلال دستور داد که مهاجر و انصار را در مسجد گرد آورد. پس از مدت کوتاهی همگی در مسجد جمع شدند. پیامبر (ص) بر منبر مسجد نشست و در حضور شاهدان، خطبه عقد برترین بانوی اسلام را در مسجد مدینه جاری فرمود. سپس برای عروس و داماد دست به دعا برداشت و فرمود: «خداوند برای شما مبارک گرداند و اجتماعتان را پاینده بدارد.»

دوره نامزدی حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) چقدر طول کشید؟

امام علی (ع) در خاطره‌ای زیبا، پایان دوره نامزدی اش را چنین بیان می‌کند: یک ماه از اجرای خطبه عقدمان گذشت. در این یک ماه با رسول خدا (ص) نماز می‌خواندم و به خانه ام برمی گشتم و در این یک ماه درباره ازدواج سخنی به ایشان نگفتم. پس از یک ماه، همسران پیامبر (ص) به من گفتند: نمی‌خواهی درباره آوردن فاطمه به خانه خودت با پیامبر (ص) صحبت کنیم؟ گفتم صحبت کنید. آن‌ها به محضر حضرت رفتند و عرض کردند: علی (ع) دوست دارد همسرش را به خانه ببرد، چشم فاطمه را به دیدار شوهرش روشن کن! پیامبر پرسید: چرا خود علی (ع) همسرش را از من نمی‌خواهد؟ ماتوقع داشتیم که خودش اقدام کند. من عرض کردم:‌ای رسول خدا! حیا و شرم مرا از سخن گفتن در این باره باز می‌دارد. پیامبر اسلام (ص) با شنیدن این سخنان، با برگزاری مراسم ازدواج موافقت کرده، به همسران خود دستور تهیه مقدمات آن را داد.

نمونه‌ای از همسرداری اسلامی

در تمام زندگی مشترک امام علی (ع) و حضرت زهرا (س)، سرشار از مشق‌های نیکوست. مقام معظم رهبری، در تحلیلی زیبا، از نقش حضرت زهرا (س) در فعالیت‌های تأثیرگذار همسرش چنین یاد می‌کنند: «در طول ده سالی که پیامبر (ص) در مدینه بود، حدود نه سال، جنگ‌های کوچک و بزرگی ذکر کرده اند (حدود شصت جنگ اتفاق افتاده)، در اغلب آن‌ها امیرالمؤمنین (ع) هم بوده است. حالا شما ببینید، او حضرت زهرا (س) [خانمی است که در خانه نشسته و شوهرش مرتب در جبهه است و اگر در جبهه نباشد، جبهه لنگ می‌ماند... از لحاظ زندگی هم وضع رو به راهی ندارند... در حالی که دخترِ رهبر است، دختر پیامبر است، یک نوع احساس مسئولیت هم می‌کند. ببینید انسان چه روحیه قوی‌ای باید داشته باشد تا بتواند این شوهر را تجهیز کند، دل او را از وسوسه اهل و عیال و گرفتاری‌های زندگی خالی کند، به او گرمی بدهد، بچه‌ها را به آن خوبی تربیت کند... فاطمه زهرا (س) این گونه خانه داری، شوهرداری و کدبانویی کردند و این طور محور زندگی فامیل ماندگار در تاریخ قرار گرفتند».

الگوی تربیتی مناسب فرزندان

کوثر بی کران، کاملترین الگویی است که می‌توان در ابعاد گونه گون زندگی، او را مقتدای خویش قرار داد، که یکی از «لایه‌ها و لطافت‌های» زندگی معنوی وی که بستر معنوی خوبی را برای رشد ربانی و معنوی فراهم می‌سازد، «بستر تربیتی» زندگی او است. در «سیره عملی و علمی» زندگی وی، ظرافت‌ها و دقت‌ها موج می‌زند. او مادر است، اما چگونه مادر؟! مادر امامت است و حسنین در دامن مبارک او تربیت یافته اند. مادری است که از راه تکان دادن گهواره، برای همیشه جهان را تکان می‌دهد و از طریق «لالایی و تاتایی‌های» حساب شده، جهان و جهانیان را پر از فریاد‌های عدالت خواهی می‌کند و به سمت عدالت پیش می‌راند.


سخن رسول خدا(ص) هنگام ازدواج امیرالمومنین(ع)

ابن عبّاس در حدیث ازدواج حضرت فاطمه و امام علی(ع): پیامبر خدا صلی الله علیه و آله آنها را در آغوش گرفت و فرمود: خدایا! این دو از من هستند و من از این دو.

خدایا همان گونه که هر گونه پلیدی را از من دور کردی و پاکم گرداندی، این دو را نیز پاک گردان.
 

 

منبع: جهان نیوز

انتخاب رشته هم، اصول و قوانینی دارد که به ميزان زيادي نیازمند تجربه و تخصص است.

 

در واقع چه بسیار داوطلبانی بوده اند که احتمالا روزی خیال می کرده اند که خود میتوانند بصورت حرفه ای انتخاب رشته کنند ولی با یک انتخاب اشتباه سالها حسرت خورده اند.

 

آنچه مهم است و متأسفانه مورد غفلت واقع ميشود توجه به تمامی موردهای مؤثر در یک انتخاب رشته صحیح است.

 

اهمیت رسيدن به شغل ایده‌ال با انتخاب رشته صحیح

حتماً ميدانيد که شغل آينده شما در انتخاب رشته امروزتان نهفته است. از این جهت اهمیت انتخاب رشته در تعيين شغل آينده شما روشن است. ولی به چه دلیل شغل آينده اینقدر مهم است؟ بی تردید بخش مهمی از ماهیت و شخصیت شما به وسیله شغلتان تعيين ميشود . یک شغل خوب همچنين نیازهای روحی و عاطفی شما را برآورده ميکند و در کنار اینها، درامد شما که قرار است معیار توسعه و در عین حال ابزار گذران زندگی و امرار معاشتان باشد، از طريق یک شغل خوب به دست مي‌ايد .

 

از سوی ديگر اگر به اطرافیان خود توجه کنید می بینید که بخش عمده ای از وقت آنان بطور مستقیم یا غیر مستقیم صرف شغلشان ميشود . بدین ترتیب اهمیت ديگر شغل شما در این است که بخش چشمگیر از عمرتان صرف آن خواهد شد.

 

شناخت رشته های دانشگاهی و دانشگاه های شهرهای متفاوت و کسب اطلاعات درباره‌ی سطح علمی و امکانات رفاهی دانشگاه ها همچنين بعد مسافت شهرها تا شهر داوطلب.

 

شناخت رشته تحصیلی با توجه به اینکه سالهای تحصیلی فرد طبق همین شناخت رقم می خورد بسیار دارای اهمیت است برای این که داوطلب باید در مورد رشته تحصیلی، ماهیت درسی، آينده شغلی و تحصیلی آن همچنين، وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آن رشته اطلاعات داشته باشند تا بتوانند تصمیم گیری درست انجام دهند. مطالعه دقیق دفترچه میتواند در انتخاب درست داوطلبان کمک بسیار کند.

 

به علایقتان توجه داشته باشید

به حرف های مردم عامه توجه چندانی نداشته باشید. احتمال اشتباه بودن این صحبت ها بسیار زیاد است. حتماً رشته ای را که  آن را برمیگزینید بایستی رشته ای باشد که ميزان حد اقلی علاقه را به آن داشته باشید. انتخاب رشته را صرفا از روی چشم و هم چشمی و مطرح شدن یک رشته بعنوان رشته ای تاپ در جامعه انجام ندهید. علاقه بایستی وجود داشته باشد.

آينده شغلی و درامد شغلی هم مهم است

توجه داشته باشید مسأله مادی و آينده شغلی رشته ای که برمیگزینید بسیار مهم است. درصورتی که شغلی را که انتخاب نموده اید بازار کار نداشته باشد یا درامد حاصل از آن بسیار کم باشد بهتر است به سراغ آن نروید مگر اینکه مطمئن باشید که بهترین معلم و اموزنده آن رشته خواهید شد و استعداد و پشت کار لازم براي پیمودن و آموختن آن رشته را تا پایان دارید. در این صورت درامد مناسبی هم به دلیل مرجع بودن در این رشته، خواهید داشت.

 

فضای کاری و محیط شغلی

در زمان انتخاب رشته دانشگاه، یکی از مواردی که بسیار مورد توجه است مقایسه دانشگاه ها از نظر سطح علمی، وضعیت جغرافیایی، امکانات، تعداد دانشجو و نظایر آن است. ولی متأسفانه کم تر مشاوری در خصوص اهمیت همین عوامل در محیط کاری و شغلی آينده تان با شما سخن ميگويد . آیا تا به حال به این مسئله فکر نموده اید که باتوجه به رابطه مستقیم بین رشته قبولی شما و مدل شغلی که در آينده واردش خواهید شد، زمان بررسی و توجه به این عوامل چه زمانی است؟ به این فکر کنید که دوست دارید محیط کاریتان چطور باشد؟ لباس فرم شما چطور؟ آیا میزان سازمان، تعداد کارکنان و نظایر آن هم میتواند برایتان مهم باشد یا خیر؟ 

 

داشتن مطالعه

شما میتوانید از طريق کتاب های معرفی شغل ها بصورت شخصی اطلاعاتی درباره رشته های مورد نظر خود کسب کنید.

 

مشورت با دانشجویان، فارغ التحصیلان، مشاوران و صاحبان شغل های گوناگون 

از این اشخاص شما میتوانید اطلاعاتی درباره آينده شغلی، محیط کاری، محیط های دانشگاهی و… را کسب کنید.

 

نکته ی پاياني

دوستان عزیز! همیشه بهترین جمع بندیها براي رساندن شما به موفقیت نیازمند هدفگذاری و برنامه ريزي است. خود شما باید متفاوت بیندیشید و از خود سوال کنید آیا بهترین رشته ای که تمامی از آن سخن ميگويند براي من هم بهترین است یا اینکه بهترین انتخاب من امکان دارد چیز دیگری باشد؟ آیا بهترین انتخاب وارد شدن به دانشگاه است یا شغل های جذابی وجود دارد که نیازمند مدرک دانشگاهی نیست و مناسب من است؟

 

و نکته پاياني اینکه بخاطر داشته باشید شما با دیگران متفاوتید! بهترین مشاور شما کسی است که بتواند به شما کمک کند تا تفاوتهای شخصی تان را( اعم از ترجیحات، علائق، توانمندیها و …) کشف کنید و بدترین مشاور کسی است که توصیه اش به شما و دیگران یکسان و بدون توجه به تفاوتها باشد.

 

منبع: بیتوته

صفحه1 از45

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز257
دیروز729
ماه15583
مجموع1943123

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا