می‌ دانید کودک شما از چه سنی به بالش نیاز دارد؟

خریدن وسایل اتاق نوزاد و تزیین آن از کارهای جذاب و هیجان‌انگیز زوج‌های جوانی است که به‌تازگی قرار است پدر و مادر شوند. یکی از این وسایل، که شاید پدر و مادرهای جوان خیلی به آن اهمیت می‌دهند، تخت‌خواب نوزاد است. درحالی که مادران جوان به‌دنبال  سرویسی کامل و جذاب برای نوزادشان هستند، جالب است بدانید استفاده از بالش برای نوزاد با خطرهایی همراه است. درحقیقت، نوزادان تازه‌متولدشده در اولین سال‌های زندگی‌شان به هیچ بالشی نیاز ندارند.

استفاده از بالش برای نوزاد

به‌عنوان کسانی که به‌تازگی پدر و مادر شده‌اید، به‌احتمال زیاد، نگران راحتی فرزندتان هستید و به‌دنبال وسایلی نرم و راحت برای تخت‌خواب او می‌گردید. اما متوجه باشید، هر وسیلۀ نرمی روی تخت‌خواب نوزاد برای او خطر خفگی به‌همراه دارد.

نوزادان کنترل کمی بر سر و گردن خود دارند؛ یعنی، اگر بالش یا ملافۀ نرم روی بینی و دهان آن‌ها قرار بگیرد و راه نفسشان را ببندد، نمی‌توانند سرشان را حرکت دهند. این یکی از خطراتی است که استفاده از بالش برای نوزاد به‌همراه دارد.

به توصیۀ انجمن طب اطفال آمریکا (AAP)، والدین باید از جای خواب به‌نسبت محکمی استفاده کنند و از قراردادن بالش‌، ضربه‌گیر و پتو در محل خواب نوزاد، که ممکن است راه تنفس او را ببندد، خودداری کنند. توصیۀ مهم این انجمن به والدین و پرستاران نوزاد این است که آن‌ها را به پشت بخوابانند.

کودک از چه سنی می‌تواند از بالش استفاده کند؟

پاسخ حدود ۲ تا ۳ سالگی است. وقتی نوزاد توانست سر و گردنش را به‌خوبی نگه دارد و او را به تخت‌خوابی معمولی منتقل کردید، می‌توانید از بالش مخصوص نوزادان استفاده کنید که به‌طور معمول نازک و به‌نسبت سفت است.

کودک شما، حتی پس از سپری‌شدن مرحلۀ نوزادی، ممکن است صورت خود را برگرداند، به درون بالش نرم فرو ببرد یا حتی سرش را زیر بالش بگذارد. بنابراین، باید صبر کنید کودکتان به حدود دو تا سه سالگی برسد، سپس به او اجازه دهید از بالش استفاده کند.

آیا کودک بدون بالش خواب راحتی خواهد داشت؟

در اولین سال‌های زندگی کودکتان نیازی نیست نگران راحت‌نبودن او بدون استفاده از بالش باشید. ممکن است شما به استفاده از بالش عادت داشته باشید و بدون آن نتوانید بخوابید، اما آن‌ها، در حالت طبیعی، احساس ناراحتی نمی‌کنند مگر اینکه حالت سر و شانه‌های نوزادتان طوری باشد که نفس‌کشیدن بدون بالش برایش دشوار باشد. درحقیقت، حتی وقتی کودک را از تخت‌خواب نوزادی به تخت‌خواب معمولی انتقال می‌دهید، استفاده از بالش برای او لازم نیست، اما ممکن است خود کودک ترجیح دهد یا دوست داشته باشد روی تختی بخوابد که بیشتر شبیه تخت شماست.

پس به این نکتۀ مهم توجه کنید که هنگام تزیین تخت‌خواب نوزاد، آنچه به‌واقع نیاز دارید روتختی مناسب و تشکی به‌نسبت محکم است. خیلی نگران خالی‌بودن تخت کودکتان نباشید، آن روز به‌زودی فراخواهد رسید که تخت کودکتان با پتو و بالش و اسباب‌بازی حیوانات پر شده باشد.

 

کودکت

بازدید 52 بار
برچسب‌ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا