راهنمای انتخاب لباس مناسب نوزاد در تابستان و مراقبت‌های لازم در فصل گرما

حفاظت از نوزاد در مقابل تغییرات دما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگر نمی‌دانید نوزاد چگونه گرما و سرما را احساس می‌کند، کافی است این نکته را در نظر بگیرید که وقتی شما احساس سرما می‌کنید نوزادتان نیز سردش است و اگر احساس گرما می‌کنید، حتما نوزادتان نیز از گرما کلافه شده است. چه دمای هوا به زیر صفر برسد و چه بالای ۴۰ درجه سانتی گراد باشد، تنها کاری که باید بکنید، زیاد کردن یا کم کردن لایه‌های لباس نوزاد است. فصل گرما در پیش است و پیدا کردن لباس مناسب نوزاد در تابستان یکی از دغدغه های پدر و مادرهاست. اما پیش از تهیه لباس برای نوزاد بهتر است که نکاتی کلیدی را به خاطر داشته باشید.

نکاتی برای پوشاندن لباس مناسب نوزاد در تابستان

گرمای بیش از حد و رطوبت بالا در تابستان  برای نوزادان خطرناک است. آن‌ها هنوز نمی‌توانند درجه حرارت بدن خود را تنظیم کنند، به همین دلیل ممکن است دچار SIDS در تابستان شوند. به کار بستن نکات زیر به پوشاندن لباس مناسب نوزاد در تابستان کمک می‌کند.
 • لایه‌های لباس را کم کنید. هنگامی که دمای هوا از ۲۴ درجه سانتی گراد بالاتر می‌رود، تنها یک لایه لباس برای نوزاد کافی است
 • سر نوزاد را با یک کلاه نازک بپوشانید. نوزادان از طریق پا‌ها و سر دمای بدن شان را تنظیم می‌کنند. خواه هوا سرد باشد یا گرم، وجود کلاه برای محافظت سر نوزاد از تابش مستقیم آفتاب ضروری است. بنابراین، حتی در یک روز خیلی گرم نیز بهتر است پا‌ها و سر نوزاد پوشانده شود. جوراب و کلاه های نخی بهترین انتخاب برای فصل گرما هستند.
 • لباس‌های نازک را انتخاب کنید. در روز‌های تابستان هوای بیرون بسیار گرم است، بهتر است از لباس‌های نازک و نخی (به ویژه هنگام خواب) برای نوزاد استفاده کنید. در صورت نیاز هنگام خواب یک سرهمی نازک یا کیسه خواب خنک به نوزاد بپوشانید. هنگامی که نوزادان شروع به غلت زدن می‌کنند دیگر نیازی به کیسه خواب ندارند. اگر نوزاد را داخل کریر یا قنداق قرار می‌دهید، در نظر داشته باشید که پارچه آن قابل تنفس باشد تا نوزاد دچار گرمای بیش از حد نشود.
 • نوزاد را در معرض نور مسقیم خورشید قرار ندهید. اگرچه FDA (سازمان غذا و داروی امریکا) استفاده از کرم ضد آفتاب را برای نوزادان زیر ۶ ماه مجاز نمی‌داند، اما بیشتر پزشکان استفاده از کرم ضد آفتاب برای نوزادان در کلیه سنین را توصیه می‌کنند. در تابستان و زمستان بهتر است از قرار گرفتن نوزاد تازه متولد شده در معرض نور مستقیم خورشید اجتناب کنید. اگر به ساحل می‌روید، سایبانی برای نوزاد به همراه داشته باشید. اگر دمای هوا بالا و تابش خورشید شدید است، ساحل را به سرعت ترک کنید.
 • از چشمان نوزاد محافظت کنید. با استفاده از عینک آفتابی مخصوص، چشمان نوزاد را در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید، ۱۰۰ ٪ محافظت کنید.
 • مراقب پوست ظریف نوزاد باشید. از آنجا که پوست نوزاد بسیار نازک و لطیف است، در اثر گرمای هوا و حتی اصطکاک بین پوست و پارچه لباس آسیب می‌بیند. در نتیجه بهتر است لباس‌های آزاد و فاقد مواد شیمیایی بر تن نوزاد کنید.

انواع لباس مناسب نوزاد در تابستان

 • زیر پوش
  زیرپوش پنبه‌ای سفید برای نوزاد کاربرد زیادی دارد. اگر دمای هوا بالا رود، می‌توانید با خیال راحت لباس رویی نوزاد را در بیاورید، در حالیکه زیرپوش پنبه‌ای بر تن اوست.
 • بادی (سرهمی)
  برای نوزاد بادی پنبه‌ای تهیه کنید، به گونه‌ای که بین پا‌ها قابل باز شدن باشد. این قابلیت نه تنها تعویض پوشک را آسان می‌کند، بلکه پوشاندن و درآوردن آن را نیز راحت می‌کند.
  در فصل تابستان، بادی‌هایی کوتاه بر تن نوزاد کنید تا بتواند دست‌ها و پاهایش را آزادانه حرکت دهد و مانع از عرق کردن نوزاد شود.
 • جوراب و پاپوش پنبه‌ای
  از جوراب و پاپوش‌های پنبه‌ای ساده برای پوشاندن پا‌های نوزاد استفاده کنید. جوراب‌های نازک و سبک را انتخاب کنید تا موجب گرم شدن بیش از حد نوزاد نشوند. از پوشاندن کفش به نوزاد در تابستان خودداری کنید.
 • کلاه
  همان گونه که در بالا گفته شد، پا و سر نوزاد به او کمک می‌کند تا دمای بدنش را تنظیم کند. کلاه‌های نخی پنبه‌ای بهترین انتخاب برای روز‌های تابستان هستند.

نحوه لباس پوشاندن به نوزاد در هوای گرم یا سرد

هنگامی که دمای هوا معتدل است، از قانون لایه‌های لباس (تعداد لایه‌های لباس نوزاد یکی بیشتر از تعداد لایه‌های لباس شما) استفاده کنید. همچنین مراقب باشید که لباس‌های نوزاد همیشه همیشه خشک باشد، زیرا لباس مرطوب یا خیس در هوای کمی سرد (حدود ۵ درجه سانتی گراد بالای صفر) موجب هیپوترمی می‌شود. هیپوترمی یا سرمازدگی کاهش دمای طبیعی بدن است که برای نوزادان بسیار خطرناک است. هنگامی که خارج از منزل هستید، خشک بودن پوشک نوزاد را مرتبا بررسی کنید و در صورت خیس بودن به سرعت عوض کنید. افزون بر این هنگامی که نوزاد در صندلی ماشین یا کالسکه نشسته است، فارغ از اینکه دمای هوا چند درجه است، با استفاده از کلاه، عینک آفتابی یا سایبان او را از تابش مستقیم آفتاب محافظت کنید.


دمای مناسب برای نوزاد

فارغ از اینکه دمای هوا چند درجه است، دمای بدن نوزاد بایستی بین ۳۶.۵ تا ۳۷.۵ باشد. اندازه گیری دمای بدن از مقعد دقیق‌تر است. هنگامی که دمای بدن خارج از محدوده طبیعی است، ممکن است نشانه‌ای از بیماری باشد. چه تابستان باشد و چه زمستان، دمای اتاق نوزاد باید بین ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی گراد باشد. اگر نوزاد نارس متولد شده، بهتر است دمای محیط ۲۳ درجه سانتی گراد باشد.
در صورت گرم شدن بیش از حد محیط، خطر ابتلا به SIDS افزایش می‌یابد. اگر محیط خیلی سرد باشد، احتمال هیپوترمی بالا می‌رود.
هنگامی که نوزاد بیمار است و تب دارد، لباس‌های نازک‌تر با پارچه آکریلیک بر تن او بپوشانید.


نشانه‌های گرمی یا سردی بیش از حد نوزاد

هنگامی که نوزاد بیش از حد گرم می‌شود، رنگ پوستش بر افروخته می‌شود، عرق می‌کند و نفس نفس می‌زند. گرمای بیش از حد نوزاد موجب بی‌قراری و تحریک پذیری شده و در موارد شدیدتر منجر به شوک گرمایی می‌شود. اگر نوزاد گرمش است، لباس‌هایش را کم کنید. اگر دمای بدن نوزاد به سرعت پایین نیامد، به اورژانس پزشکی مراجعه کنید.
سرمای زیاد موجب بی حسی و هیپو ترمی در نوزاد می‌شود. در صورت بیهوشی یا عدم پاسخگویی نوزاد به سرعت به پزشک مراجعه کنید. اگر نوزاد از سرما یخ زده باشد، ناحیه آسیب دیده به رنگ سفید یا خاکستری در می‌آید و تاول می‌زند. این شرایط اورژانسی است و بایستی بلافاصله به پزشک یا اورژانس مراجعه شود.

جمع بندی

 • بهترین انتخاب برای لباس نوزاد، لباس‌های نخی پنبه‌ای هستند.
 • لباس سرهمی کوتاه (بادی) لباس مناسب نوزاد در تابستان است.
 • استفاده از جوراب و کلاه نخی نازک نیز در تابستان توصیه می‌شود.
 • برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید، از آفتابگیر و عینک آفتابی استفاده کنید.

منبع: ستاره

بازدید 13 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز606
دیروز705
ماه14414
مجموع1899997

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا