راه کارهایی مفید برای کودکان بد غذا

آیا شما هم برای اینکه کودکان غذاها و خوراکی های جدید را امتحان کند، با او به مشکل برخورده اید؟ شما تنها نیستید. بسیاری از والدین با چنین مشکلی رو برو هستند.

در حقیقت، مطالعات نشان داده اند که حدود 50 درصد از والدین، از بد غذا بودن کودکان سن پیش دبستانی خود، شکایت دارند. سر و کله زدن با کودکان بد غذا، بویژه زمانی که از مفید بودن راه کارهایتان برای جذب کودک، مطمئن نیستند، بسیار دشوار و نا امید کننده است. علاوه بر این، کودکانی که خوراک آنها محدود به چند غذای خاص است، در معرض خطر فقر مواد مغذی هستند که باید از خوراکی های متنوع دریافت کنند. خبر خوش این که روش های امتحان شده ی زیادی برای متقاعد کردن فرزند شما وجود دارد تا غذاهای جدید را تست کنند و حتی از آن لذت ببرند.

در اینجا به نکاتی مفید برای جذب کودکان بد غذا به خوراکی های جدید اشاره می کنیم:

در تهیه و سرو غذا خلاقیت داشته باشید

بعضی از کودکان ممکن است به دلیل بافت یا ظاهر غذا آن را کنار بگذارند. به همین دلیل است که ظاهر جذاب غذا برای جذب کودک بسیار مهم است.
به عنوان مثال، اضافه کردن چند برگ اسفناج یا گل کلم به غذای رنگارنگ مورد علاقه کودک شما یک راه عالی برای معرفی سبزیجات است. سبزیجات خرد شده مانند فلفل، هویج، پیاز و قارچ را هم می توان به راحتی به غذا های مورد علاقه کودکان مانند سس پاستا، پیتزا و سوپ اضافه کرد.
راه دیگری برای اشتها آور کردن غذای کودک، تزئین آنها به گونه ای سرگرم کننده و خلاقانه است، برای مثال با استفاده از قالب ستاره ای، میوه ها و سبزیجات تازه را به شکل های سرگرم کننده تبدیل کنید.

برای کودکتان یک مرجع باشید

اگرچه ممکن است شما متوجه این موضوع نشوید اما کودکانتان به انتخاب غذای شما دقت میکنند.
کودکان با تماشای رفتارهای غذایی دیگران ، عادات غذایی را یاد می گیرند.
تحقیقات نشان می دهد که کودکان کم سن تر که خانواده آنها از غذاهای جدید استفاده می کنند، راحت تر این غذا ها را می پذیرند.
مطالعه در 160 خانواده نشان می دهد که کودکانی که والدین آنها برای میان وعده، از سبزیجات استفاده می کنند یا به همراه غذا، سالاد مصرف می کنند، در مقایسه با سایر کودکان مشکلات کمتری برای پذیرش میوه و سبزیجات خواهند داشت. سعی کنید مصرف غذاهای سالم مانند سبزیجات را افزایش دهید و از خوردن آنها در مقابل کودک خود برای وعده های غذایی و میان وعده ها لذت ببرید.
خوردن غذای سالم در خانواده علی الخصوص در مقابل چشم کودک، می تواند در افزایش اعتماد به نفس آنها در پذیرش و تست غذاهای جدید کمک کند.

با وعده های کوچک شروع کنید

این امری عادیست که والدین دوست دارند غذای کاملی به کودک خود بدهند تا اطمینان حاصل کنند که فرزندشان کالری کافی دریافت می کند. با این حال، زمان معرفی یک غذای جدید، بهتر است با وعده های کوچک شروع کنید.

دادن مقدار زیاد غذا به کودک سبب می شود که کودک دل زده شده و تنها به دلیل زیاد بودن حجم غذا آن را پس بزند. هنگام معرفی یک غذای جدید، سعی کنید آن را به مقدار کم و پیش از غذاهای مورد علاقه اش به او بدهید. به عنوان مثال، چند نخود فرنگی، قبل از لازانیا که غذای مورد علاقه اوست، به او بدهید.

اگر آنها با مقدار کم به راحتی کنار آمدند، مقدار غذای جدید را در وعده های بعدی به آرامی افزایش می دهند تا زمانی که به میزان غذای معمولی برسد.

به کودک خود با روشی درست پاداش دهید

اکثر والدین با یک دسر به عنوان جایزه ، کودک خود را به خوردن غذای جدید تشویق می کنند. با این وجود این راه ممکن است بهترین راه برای افزایش میل کودک نباشد.

استفاده از غذاهای ناسالم مانند بستنی، چیپس یا سودا به عنوان یک پاداش می تواند سبب افزایش میزان کالری دریافتی شود یا موجب شود که آنها حتی در زمان هایی که گرسنه نیستند از این خوراکی ها استفاده کنند. کارشناسان معتقدند که استفاده از پاداش غیر غذایی برای تشویق به پذیرش غذا بهترین راه است. یک راه موثر نیز این است که شما با کلام خود فرزندتان را بستایید و به او بگویید که به او افتخار می کنید. استیکر، مداد، زمان بازی اضافی و یا اجازه دادن به فرزندتان برای انتخاب بازی مورد علاقه اش پس از شام، نمونه هایی از پاداش های غیر غذایی هستند که می توانید برای تشویق به پذیرش غذا استفاده کنید.

کودکان را در برنامه ریزی و آشپزی غذا مشارکت دهید

یکی از مهم ترین چیزهایی که سبب افزایش علاقه کودک این است که آنها را در آشپزی، خرید و انتخاب وعده های غذایی مشارکت دهید. بردن کودکان به فروشگاه و اجازه دادن برای برداشتن خوراکی های سالم که ممکن است دوست داشته باشند آنها را امتحان کنند، علاوه بر افزایش اعتماد به نفس آنها، موجب سرگرم شدن آنها در زمان غذا خوردن خواهد شد.

به کودکتان اجازه دهید تا در تهیه کردن غذا به شما کمک کند. می توانید متناسب با سن او، وظایفی بی خطر مانند شستن یا پوست کندن یا تزئین غذا به او محول کنید.  تحقیقات نشان می دهد که کودکانی که در تهیه غذا مشارکت می کنند، بیش از سایرین سبزیجات و کالری مصرف می کنند. به علاوه، شما به آنها کمک خواهید کرد تا مهارت هایی را که می توانند برای زندگی خود بکار ببرند، یاد بگیرند.

صرف غذا باید سرگرم کننده باشد

ایجاد یک محیط سرگرم کننده و بدون فشار در هنگام خوردن غذا در برخورد با یک کودک بدغذا بسیار مهم است. کودکان می توانند تنش و فشار را در محیط حس کنند که این امر سبب اجتناب آنها از خوردن غذا می شود. بگذارید کودکان، به ویژه کودکان کوچک تر، با لمس کردن و مزه کردن غذا آن را کشف کنند.

این نوع غذا خوردن ممکن است کمی طول بکشد اما به آنها کمک کنید تا احساس راحتی کنند و با آرامش خیال غذا بخورند. با این حال، کارشناسان توصیه می کنند که وعده های غذایی نباید بیش از 30 دقیقه طول بکشد و پس از ان می توانید غذا را جمع کنید.

سرو غذا به شیوه ای سرگرم کننده، روش دیگری است که کودک شما را به خوردن غذا علاقه مند می کند.
تزین وعده های غذایی در شکل ها یا شخصیت های خنده دار قطعاً سبب ایجاد لبخند به هنگام صرف غذا می گردد.

عواملی که باعث پرت شدن حواس کودک می شود را حذف کنید

والدین باید در هنگام غذا یا میان وعده، تمام عوامل حواس پرت کن را از اطراف کودک دور کنند.
اگر چه تماشای تلویزیون یا بازی کردن به هنگام صرف غذا ممکن است برای کودک وسوسه کننده باشد اما برای کودکان بد غذا این عادت خوبی نیست. هنگام غذا یا میان وعده همیشه کودکان را سر میز بنشانید. این کار سبب هماهنگ شدن کودک با سایر اعضای خانواده می شود و از طرفی باعث می شود که کودک یاد بگیرد که این مکان برای صرف غذاست، نه بازی کردن.
برای اطمینان از این که کودک شما راحت نشسته است، مطمئن شوید که میز ناهار خوری همسطح شکم او باشد.

تلویزیون را خاموش کنید و اسباب بازی ها، کتاب ها و بازی های الکترونیکی را کنار بگذارید تا کودک شما بتواند روی کاری که در حال انجام آن است، تمرکز کند.

در آخر، اگر شما کودکی بد غذا دارید، باید بدانید که شما تنها نیستید.
بسیاری از والدین تلاش می کنند تا فرزندان خود را به پذیرش غذاهای جدید تشویق کنند و این کار برای اغلب والدین بسیار دشوار است.
در رفتار با یک کودک بد غذا، آرامش خود را حفظ کنید و سعی کنید به راه کارهای معتبری که در بالا اشاره شد، عمل کنید.

 

منبع: راسخون

بازدید 49 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز351
دیروز5734
ماه17386
مجموع1989426

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا