راه های مبارزه با کم رویی فرزندان

کم رویی و انزواطلبی یکی از اختلالات رفتاری است که ممکن است مشکلات جدی برای کودکان و نوجوانان و حتی بزرگسالان به وجود آورد.

احساس کم رویی، اثر منفی بر رشد اجتماعی فرزندان می گذارد و زمینه افت تحصیلی و بی کفایتی و نیز بسیاری دیگر از مشکلات شخصیتی را در بزرگسالی فراهم می آورد. افراد کم رو در حضور دیگران به ویژه هنگام گفت وگو، دچار مشکلاتی نظیر سرخی چهره، عرق فراوان، تپش شدید قلب، تغییر صدا و گاهی افزایش فشار خون می شوند و نیز از حیث رفتاری، از برخورد با دیگران دوری می گزینند.

اینان در حضور جمع به طور طبیعی صحبت نمی کنند و به هنگام گفت وگو معمولًا به صورت مستقیم به چهره مخاطب نگاه نمی کنند و کمتر لبخند می زنند. اگر این احساس در سنین پایین تر به وجود آید، فرد مورد نظر در مقابل حضور افراد غریبه و ناآشنا، به دامن مادر یا آغوش پدر پناه می برد، یا در گوشه ای مخفی می شود.

 

افراد کم رو در تصمیم گیری ها دچار تردید می شوند و بر عقاید خود پافشاری نمی کنند. این اشخاص به دلیل نداشتن مهارت های اجتماعی مطلوب، از بازی ها و فعالیت های گروهی نیز دوری می کنند و به صورت افراطی میل به جدا شدن از جمع دارند. شاید یکی از دلایل انزواگزینی و عدم پیوند به گروه همسالان، ندیدن جنبه های مثبت یا بزرگ نمایی عیوب خود باشد. همچنین ممکن است توجه بیش از حد پدر و مادر و عدم واگذاری مسئولیت های سنگین بر عهده آنها، یا نقص عضو و ضایعه جسمی و یا عدم موفقیت در کار و شغل و ناکامی های دیگر، موجب مردم گریزی آنان و تنفر از زندگی گروهی گردد، که در این صورت برای درمان آن، توجه به همه این عوامل و انتخاب راه مناسب با آن، ضروری است.

 

راه های درمان کم رویی

راه های درمان کم رویی به طور فشرده عبارتند از:

1- واگذاری مسئولیت مناسب

گاهی باید در حد توانِ فرزندان، مسئولیت هایی را به آنها واگذار کرد تا به این وسیله جرأت انجام کار را در وجود خویش بیابند و اعتماد به نفسشان تقویت شود و حتی شکست را تجربه کنند و بفهمند که ممکن است تلاش های آنها به نتیجه نرسد.

 

2- نگاه مثبت به کنجکاوی فرزندان

هرگز نباید تحرک و کنجکاوی فرزندان خود را یک امر منفی تلقی کنیم. این نگرش، مخصوصاً اگر همراه با مجازات و تنبیه نیز باشد، شور و تحرک را از آنها می گیرد و رفته رفته بر اثر تهدیدها و پرخاشگری ها، گوشه گیر شده و از صحنه اجتماع دور می شوند.

بنابراین، حتی المقدور باید به حرکات کنجکاوانه و تحرک فراوان فرزندان، با دیدی مثبت نگریست و در جهت رشدو بالندگی آنها از این ویژگی استفاده کرد.

 

3- پذیرش فرزندان بدون قید و شرط

باید فرزندان خود را بدون قید و شرط بپذیریم و آنها را حمایت کنیم؛ حتی اگر رفتارشان را نمی پسندیم باید برای شخصیت آنها احترام و ارزش خاص قائل شویم و به ویژه در برابر دیگران آن را حفظ کنیم.

 

4- کمک به فرزندان در دوست یابی

در انتخاب دوستان شایسته باید به فرزندان کمک کرد تا بتوانند در کنار آنان از طریق بازی ها و فعالیت های گروهی، بُعد اجتماعی خود را تقویت کنند. البته دوست یابی نیاز به آموزش و مهارت خاص دارد که والدین در این زمینه می توانند بسیار تأثیرگذار باشند.

 

5- حضور فرزندان در مکان های ناآشنا

حضور والدین با فرزندان خویش در مجالس و محافل آشنا و ناآشنا و نظایر آن، در تقویت بعد اجتماعی فرزندانشان بسیار مؤثّر است. این کار از گوشه گیری افراد کم رو جلوگیری می کند و سبب می شود که رفتارهای اجتماعی را بیشتر تجربه کنند.

 

6- اجتناب از به کار بردن القابی همچون: خجالتی و...

به کار بردن الفاظی همچون: خجالتی و. . . نه تنها در رفع کم رویی مؤثر نیست، بلکه به دلیل احساس ناتوانی، فرد خود را حقیر و کوچک می پندارد و بیشتر از گذشته، از جمع فاصله می گیرد.

 

7- تشویق به شرکت در اردوها

تشویق فرزندان برای حضور در جمع، حتی در جمع های کوچک، احساس کم رویی را از آنان دور می کند.

 

8- دادن آگاهی های لازم

گاهی به هنگام شرکت فرزندان در یک جمع، مثلًا در یک جشن و یا هنگامی که قرار است با هم سن و سالان خود با وسیله ای خاص بازی کنند و یا به تفریح بپردازند لازم است قبلًا آگاهی کافی به آنها داده شود تا بتوانند در موقعیت و شرایط جدید با آمادگی کامل حضور فعال داشته باشند.

 

9- میدان دادن به آنها

میدان دادن به افراد کم رو و ایجاد فضای آزاد برای صحبت کردن در حضور جمع و یا انتقاد کردن، از جمله راه کارهای دیگر برای مقابله با کم رویی است.

 
 
 
 
منبع: مهارت های زندگی، محمود اکبری، صفحه 77.
 
بازدید 220 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز145
دیروز743
ماه12555
مجموع1898138

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا