چگونه فرزندانمان را در فضای مجازی مدیریت کنیم؟

در وهله اول با فرزندان خود شفاف صحبت کنید. سپس در خصوص فضای مجازی و نحوه ارتباط با دیگران گفتگو نموده و آنها را از خطرات احتمالی مطلع سازید، ذکر نمونه هایی از خطرات می تواند فرزندان را در این خصوص هوشیارتر نماید.

همچنین با تمرکز بر حالات کودکان در فضای مجازی می توان عواملی مثل غصه ، غم ، شادی و... را تشخیص داد و با آنان در این خصوص وارد مذاکره شد.

از تکنولوژی برای حفاظت از فرزندان خود استفاده کنید. در خصوص حفظ حریم خصوصی، کودک را آموزش دهید تا در مقابل گیرندگان اطلاعات اقدام به افشای اطلاعات خود و سایر اطلاعات ننماید.

حتما سیستمی که کودک با آن کار می کند دارای نرم افزارهای ضد ویروس باشد و تا حد امکان از نرم افزارهای رایگان عمومی استفاده ننمایند.

نسبت به پوشیدن دوربین جلوی سیستم یا گوشی اقدام نمایید. به فرزندان خود در این خصوص آموزش دهید.

از ابزارهای کنترل والدین نیز بهره برده و در این خصوص نیز مطالعه نمایید. برای فرزندان در فضای مجازی زمان بگذرانید.

قبل از اینکه کودک بخواهد به تنهایی وارد فضای مجازی شود با او در این فضا همراهی نمایید.

نوجوانان به دلیل محدوده سنی که دارند بسیار کنجکاو و زیرک هستند. بنابراین سعی کنید برنامه های مفید را با مدیریت خودتان برایشان نصب نمایید و از دانلود بدون اطلاع شما خودداری شود.

عادت‌های آنلاین سالم را تشویق کنید. نسبت به دوستان و همکلاسی های خود مودب و مهربان بوده و شما را از پیشنهادات دوستان خود در خصوص اشتراک گذاری مطالب مطلع سازد.

یک محتوای نامناسب می تواند ذهن یک نوجوان را به شدت مورد واکنش قرار دهد. بگذارید اوقات خوشی داشته باشند و ابراز وجود کنند.


در فضاهای مثبت که بر آنها می توانید نظارت کنید کودکان را آزادتر بگذارید. مثلا در فضاهایی که اقدام به همفکری با دوستان خود می کند یا اقدام به همراهی و مشارکت در امور گروهی و خیریه یا مذهبی می نماید آنها را تشویق نموده تا احساس استقلال بیشتری داشته باشد.

اخلاق مجازی را به کودکان بیاموزیم. رعایت نکات مختلف اخلاقی از قبیل احترام به دیگران، رعایت تقوای الهی، آشنایی با گناه و ثواب و ... می تواند تاثیر مثبتی در انتخاب و اشتراک محتوای الکترونیکی از طرف فرزند شما داشته باشد. لذا مبانی تربیت دینی را در این خصوص جدی بگیرید.

 

 

 

 

 

منبع: راسخون

 

بازدید 112 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا