مهمترین علل گسستگی خانواده

خانواده گسسته در مقابل خانواده منسجم دارای ویژگی هایی هستند که هیچ مطلوبیتی در آن دیده نمی شود. افراد در خانواده های گسسته با هم درگیر هستند و از کنار هم بودن لذت نمی برند. سوال مهم در این میان آن است که چه  عواملی باعث گسستگی خانواده ها می شود. با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابید.

 

 

ویژگی های خانواده گسسته و پریشان

در کتاب هایی که در حوزه خانواده و روانشناسی نوشته شده است برای خانواده های پریشان و گسسته، ویژگی هایی را برشمرده اند که برخی از این موارد عبارتند از:

1. در این خانواده ها به علت وجود اختلاف، والدین معمولاً به صورت قهر و آشتی به سر می برند که تاثیر منفی روی کودکان می گذارد.
2. گاهی کودک به عنوان قاضی در نظر گرفته می شود و گاهی قربانی یکی از طرفین می گردد.
3. به دلیل عدم تامین نیازهای روانی و جسمانی، کودک به تدریج الگوهای پرخاشگری را می آموزد. (‌کودکانی که بدون مقدمه بچه های دیگر را می زنند)
4. میزان ارزش و احترامی که هر یک از افراد خانواده برای خود قائل هستند، ناچیز است.
5. چهره افراد خانواده غالباً عبوس و افراد خانواده معمولاً غمگین، گرفته،‌ افسرده و بی احساس به نظر می آیند.
6. گوش افراد خانواده برای شنیدن خواسته های یکدیگر سنگین است و صدای آنان یا بلند و خشن و گوشخراش است و یا به اندازه ای آرام و نجوا مانند است که به سختی قابل شنیدن می باشد.
7. نشانه دوستی و صمیمت در بین افراد خانواده کم است و در مواردی حتی از وجود یکدیگر نیز بی اطلاع هستند.
8. شوخی های افراد خانواده با یکدیگر در بیشتر اوقات گزنده،‌ بی رحمانه و مبتنی بر قساوت قلب است.
9. بزرگترهای خانواده تا آن میزان سرگرم امر و نهی کردن و دستور دادن به کوچکتر ها هستند که هرگز نمی فهمند فرزندان آنان دارای چه ویژگی های شخصیتی هستند.
10. فرزندان خانواده کمتر از وجود پدر و مادر خود به عنوان دو انسان بالغ،‌ فهمیده،‌ باشعور،‌ اصیل و دوست داشتنی، بهره مند می شوند.
11. پدر و مادر برای احتراز و دوری از یکدیگر، آن چنان خود را مشغول کارهای خارج از محیط خانواده می کنند که گویی تنها وظیفه آنان کار کردن و تامین مایحتاج زندگی است.
12. افراد خانواده، احساس تنهایی و بی یاور بودن می کنند و به این باور می رسند که بیچاره و نگون بخت هستند و در واقع نوعی درماندگی آموخته شده را تجربه می کنند.[1]
 

علل پیدایی گسستگی در خانواده

در این میان یک سئوال بسیار مهمی وجود دارد که چرا خانواده ها با این بار عاطفی ای که دارند و به عنوان اولین نهادی است که انسان در آن قدم می  گذارد، باید دچار این گسست و فروپاشی شود.

در بررسی های میدانی که صورت گرفته، می توان دلایل زیر را عمده ترین دلایل این از هم گسستگی خانواده ها دانست:

1. عدم توافق اخلاقی طرفین: اگر زن و مرد در بستر خانواده، ملزومات خانوادگی را رعایت نکنند به زودی می توان از همپاشیدگی خانواده را مشاهده کرد. خانواده ای که اعضای آن برای هم احترام قائل نباشند، با یکدیگر بر اساس اصل مهربانی رفتار نکنند، به زودی رگه های اختلاف در میان ایشان پدید می آید و با ورود اندک فشار روانی، از هم گسیخته می شوند.

2. عدم علاقه و کراهت طرفین: خانواده، نهادی است که عصاره اصلی آن مهر و محبت اعضا به هم هست. خانواده ای مطلوب است که فرزندان والدین را دوست داشته باشند و از بودن در کنار ایشان احساس لذت کنند و از سوی دیگر والدین هم همین احساس را نسبت به هم داشته باشند. از همه مهمتر لازم است رابطه همسران نسبت به هم بر اساس مهر، محبت و دوستی باشد؛ چرا که الگوی فرزندان در مهر و محبت نسبت به والدین و نیز دیگران، پدر و مادر است. اگر این رابطه عاطفی و احساسی از بین برود، کراهت از کنار هم بودن پدید می آید. دور شدن، بدگویی، بدخواهی و در نهایت از بین رفتن اساس خانواده، از نتایج این کراهت می باشد.  

3. دخالت های دیگران: گاه دیگران به عنوان افراد خارج از مرز خانواده، موجب فروپاشی خانواده ها می شود. ممکن است رفتار و دخالت های اطرافیان از سر دلسوزی باشد ولی عدم برخورد درست ایشان و سبک نادرست انتقال عبرت ها می تواند خود زمینه ساز اختلاف زن و شوهر و از بین رفتن ارکان خانواده شود.  

4. تاثیر خودخواهی های والدین: والدینی که حاضر نیستند با فرزندان در مورد مسایل زندگی و مشکلاتی که اتفاق است، سخن بگویند، می توانند زمینه ساز مشکلات متعددی باشند. از جمله این مشکلات از بین رفتن عزت و اعتماد به نفس ایشان است. غرور و تکبر بیش از حد والدین، اجازه نمی دهد فضایی برای هم اندیشی فرزندان و نیز ورود سلیقه های ایشان به زندگی شود. برای این امر لازم است، خانواده ساعاتی را به هم صحبتی و سخن در مورد مشکلات و اتفاقات روزانه اختصاص دهند.

5. فقر: فقر در سست شدن بنیان خانواده بی تأثیر نبوده؛ چرا که پدیده شوم فقر از ناهنجارترین دردها در زندگی انسان است؛ هر انسانی که مال و مواد زندگی را در اختیار نداشته باشد، و افراد یا سازمان هایی نباشندکه دست او را بگیرند و زندگیش را تأمین کنند دست به گریبان فقر می گردند.

اگر زن و مرد در بستر خانواده، ملزومات خانوادگی را رعایت نکنند به زودی می توان از همپاشیدگی خانواده را مشاهده کرد.
 
خانواده ای که اعضای آن برای هم احترام قائل نباشند، با یکدیگر بر اساس اصل مهربانی رفتار نکنند، به زودی رگه های اختلاف در میان ایشان پدید می آید و با ورود اندک فشار روانی، از هم گسیخته می شوند.
 
انسان برای رفع نیازهای خود نیازمندکار و تلاش می باشد تابتواند مایحتاج خود و خانواده-اش را تأمین کند و موجب استحکام نظام اقتصادی خانواده خود گردد. درمقابل اگر به این امر کمتر پرداخته شود؛ خانواده ها دچار فقر اقتصادی شده و امکان کشمکش و درگیری از هم-پاشیدگی اعضای خانواده می شود و اثرات مخربی همچون بزه کاری فرزندان و یا طلاق را از خود برجای می گذارد و برای اینکه خانواده ها با این معضل روبرو نشوند نیاز هست که جلوی فقر را به طرقی گوناگون همچون، قناعت، میانه روی در معیشت و … گرفته شود.
و لیکن به این مسئله که فقر در خانواده ها چه اندازه می تواند مؤثر باشد، چندان پرداخته نشده، ضرورت اقتضاء می کند با هدف نشان دادن؛ اهمیت این مسئله و با پرداختن به علل و عوامل فقر، اثرات سوئی که از خود برجای می گذارد و راه های جلوگیری از فقر بررسی شود.[2]
 
 
 

پی نوشت:
1.ر. ک: تاج الزمان، دانش، مجرم کیست و جرم شناسی چیست؟ تهران: انتشارات کیهان، 1376؛ پرویز رزاقی، مقاله روابط درون خانواده و بهداشت روانی، 1376؛ محمود هدایت نژاد، مقاله چگونگی کمک به فرزندان طلاق از دیدگاه بهداشت روانی، 1376.
2 .سیف الله، نحوی، نقش خانواده در پیشگیری از انحرافات، نورالسجاد، قم، 1388، ص156.
 
 
 
 
 
 
 
منبع: راسخون
 
بازدید 155 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز76
دیروز702
ماه15303
مجموع1900886

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا