راههای پيشگيری از انحراف فکری جوانان چيست؟

 

راههاي پيشگيري از انحراف فکري جوانان چيست؟

محمد صادق شجاعي
 

همانگونه که در تأمين سلامت جسمي [1] افراد جامعه، اولويت با پيشگيري و ايمنسازي افراد است، در تأمين سلامت فکري و اعتقادي جامعه نيز بايد پاکسازي محيط از آلودگيهاي فکري، رواني و اعتقادي و پيشگيري از گسترش آن را در اولويت قرار داد. به همين دليل سياستگذاريهاي فرهنگي بايد به گونهاي باشد که محيط خوب و سالمي براي جوانان و نوجوانان فراهم آيد.
لازم است کارگزاران تربيتي، نهادهاي فرهنگي و خانوادهها با برنامهريزي منظم، افراد آسيبپذير را شناسايي و براي ايمنسازي آنان اقدام کنند. همچنين افرادي که مورد تهاجم فرهنگي بيگانه قرار گرفته اند، بايد شناسايي شوند تا با استفاده از روشهاي پيشگيرانه، آنان و ديگران از آلودگي بيشتر برحذر باشند. گفتني است در ارايه راهکارهاي پيشگيري از فريب خوردن جوانان و نوجوانان و افتادن آنان در دام افراد و جريانهاي منحرف، بايد به شرايط سني، تفاوتهاي فردي، شرايط زماني و مکاني و پايگاه فرهنگي و اجتماعي جوانان و نوجوانان توجه کرد. اينک شماري از اين روشها را بر ميشماريم :
1. نهادينه کردن شناخت و باورهاي ديني : بنياديترين روش براي پيشگيري از فريب خوردن جوانان، گسترش زمينه هاي شناخت معارف الهي و دروني سازي باورهاي مذهبي است. از آنجا که «مذهب» و «خداپرستي» در آيينه فطرت انسان، نقش بسته و «کمال جويي» در نهاد انسان نهفته است، (روم،29) کافي است پدران و مادران و کارگزاران فرهنگي با برنامه هاي تبليغي و هدايتي، فطرت خداجوي جوانان و نوجوانان را شکوفا سازند. افزايش آگاهي ها به همراه دستيابي به معرفت و باورهاي ديني بايد به گونه اي باشد که جوانان در برابر تبليغات دشمنان، ايمن شوند.
2. بسترسازي براي حضور جوانان در مکانهاي مذهبي : فراهم آوردن زمينه حضور جوانان و نوجوانان در مساجد، نماز جمعه و بهره گيري آنان از برنامه هاي سازنده و روحبخش مذهبي، جوانان را با خدا مأنوس مي سازد [2] و به زيور خوبي ها و زيبايي ها آراسته ميگرداند. [3]
3. تشويق جوانان و نوجوانان به مطالعه کتابهاي سازنده : ممکن است برخي جوانان به دليل تبليغات رسانه هاي گروهي، نسبت به آگاهي از مسايل ديني احساس بي نيازي کنند و انگيزه اي براي مطالعه نداشته باشند. در اين صورت، بايد بکوشيم اين احساس کاذب از ميان برود و انگيزه مطالعه در جوانان ايجاد شود.
4. تشکيل جلسه هاي مذهبي و سرگرمي مناسب : با تشکيل جلسه هاي آموزش مسايل ديني، سياسي و اجتماعي، گردشهاي دسته جمعي و جلسه هاي دعا و نيايش که از هدفهاي رفتاري مشخص و دراز مدت برخوردارند، ميتوان علاقه هاي جوانان را به اين امور جلب کرد. در اين زمينه از هنر و ادبيات نيز در انتقال باورهاي ديني بايد بهره برد. نمايش فيلمهاي سودمند با درون مايه مذهبي، گزارشهاي مستند جنگ تحميلي و بازديد از مناطق جنگي در تقويت دين باوري نسل جوان مؤثر هستند. [4]
5. تشکيل جلسه هاي پرسش و پاسخ و گفت وگو : با بهره گيري از آموزگاران و مربيان علاقه مند و با تجربه مي توان بحثهاي آزاد عقيدتي و سياسي درباره مسايل روز و مورد علاقه جوانان برپا کرد.
6. فراهم آوردن محيط گرم و خانوادگي و برخورد دوستانه با جوانان : نوجوانان در سن بلوغ بيش از حد حساس هستند و به همين دليل، نبايد با آنان با سختي و خشونت برخورد کرد. اگر افراد خانواده به ويژه پدر و مادر، به نيازهاي عاطفي و روانشناختي جوانان و نوجوانان در محيط خانواده توجه داشته باشند، آنان ديگر انگيزه اي نخواهند داشت که با افراد ناباب، رفت و آمد و دوستي کنند. پس پدران و مادران بايد بکوشند محيطي آرام و سرشار از محبت و احترام براي جوانانشان فراهم آورند. [5]
7. انتخاب دوستان خوب و شايسته : گاه ديده شده است که همه عوامل تربيتي براي يک فرد فراهم بوده، ولي رفت و آمد با دوستان ناباب، او را منحرف کرده و از هدايت و رشد بازداشته است. [6] ممکن است چنين تصور شود که چه بسا جوان، فردي را خوب و شايسته تشخيص دهد، در حالي که وي، فردي مشکلدار و وابسته به جريانهاي ضدمذهبي باشد. پدر و مادر نيز نمي توانند براي فرزند جوانشان، دوستان خوب و شايسته برگزينند. پس مراد از اين موضوع چيست؟ در اين زمينه بايد گفت پدر و مادر ميتوانند از همان دوران کودکي فرزندانشان، دوستاني خوب و شايسته براي آنان انتخاب کنند; چون تجربه نشان داده است که معمولاً جوانان و بزرگسالان دوستي خود را با افرادي ادامه مي دهند که در دوران کودکي با آنان دوست بوده اند.
نتيجه
خانواده، مدرسه، کارگزاران تربيتي و سياستگذاران فرهنگي، هرکدام به سهم خود مي توانند در پيشگيري از فريب خوردن جوانان و افتادن آنان در دام افراد و جريانهاي ضدمذهبي، نقش مؤثر ايفا کنند.
نقش خانواده در تربيت، از همان دوران کودکي پديدار مي شود که به ايجاد فضاي گرم و صميمي در خانواده بر مي گردد. همچنين مدرسه با ارايه برنامه هاي سالم و تقويت باورهاي ديني دانش آموزان مي تواند نسلي مذهبي و غير وابسته به جريانهاي ضدمذهبي، به جامعه تحويل دهد. سياستگذاران فرهنگي نيز مي توانند با ايجاد فضاي مناسب و ساخت مراکز فرهنگي، ورزشي و تفريحي، اوقات فراغت جوانان را پر سازند و از انحراف آنان پيشگيري کنند.

--------------------------------------------
پي نوشت ها :


[1] صباح > پاييز و زمستان 1381، شماره 5 و 6 > (حفظ فرهنگ و ارزشهاي ديني)
[2] عنکبوت، 45.
[3] آموزش نماز، ويژه نوجوانان و جوانان، محسن قرائتي.
[4] مسايل نوجوانان و جوانان، محمدخداياري فرد، تهران، انتشارات انجمن اولياء و مربيان، 1372، فصل 4، مذهب و جوانان و نوجوانان.
[5] خانواده و مسايل نوجوان و جوان، علي قائمي، شفق، 1370، صص 207-204.
[6] ميزان الحکمة، محمد محمدي ريشهري، ج1، صص51 - 43; ج 2، ص 61; با جوانان در ساحل خوشبختي، سيدحميد فتاحي، نشر الهادي، 1377، صص281 314.

منبع کوثرنامه: شبکه الحسنین

بازدید 488 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا