توت خشک و خواص درمانی آن
خانواده توت‌ها بسیار متنوع هستند از جمله توت سفید، شاه توت، تمشک، بلوبری و گوجی بری که میوه‌هایی بسیار مفید برای سلامت بدن هستند؛ توت سفید یکی از مفید‌ترین میوه‌ها برای حفظ سلامت بدن است، توت سفید را می‌توان به صورت تازه یا خشک شده مصرف کرد.

 

 

خانواده توت‌ها بسیار متنوع هستند از جمله توت سفید، شاه توت، تمشک، بلوبری و گوجی بری که میوه‌هایی بسیار مفید برای سلامت بدن هستند؛ توت سفید یکی از مفید‌ترین میوه‌ها برای حفظ سلامت بدن است، توت سفید را می‌توان به صورت تازه یا خشک شده مصرف کرد.


خواص توت خشک

جالب است بدانید که توت خشک پرخاصیت و پرکالری است.دارای آنتی اکسیدان، فیبر، انواع ویتامین، تانن، املاح معدنی، پکتین و سقز می باشد. بدنیست بدانید که درخت توت از درختان بزرگ و مرتفعی است که ارتفاع آن به 20 متر و قطرش به یک متر می رسد. این درخت بومی چین است و در چین مرکزی و شرقی به صورت بومی وجود دارد. توت قرن ها پیش به اروپا برده شده است . این درخت در آمریکا در اوایل دوران استقلال این کشور به عنوان منبع غذایی برای کرم ابریشم مورد استفاده قرار گرفته است و کرم ابریشم از آن تغذیه می کرده است در واقع پوست شاخه های جوان نیز برای بسته بندی و بستن پیوند مورد استفاده قرار می گیرد.

البته برگ درخت توت سفید، به عنوان تنها غذای کرم ابریشم، اهمیت اقتصادی خاصی دارد و گاه درخت توت اساسا به همین منظور کاشته می شود تا کرم ابریشم را تغذیه کند. لازم به ذکر است که توت میوه ای پرخاصیت و البته پرکالری و انرژی می باشد.

البته یکصد گرم توت که تقریبا معادل یک فنجان است حاوی 61 کالری انرژی است.جالب است بدانید که هر فنجان توت حاوی 0.9 گرم پروتئین است. البته باید توجه داشت که پروتئین توت، پروتئین گیاهی می باشد. بد نیست بدانید که میزان کلسیم توت قابل توجه می باشد.
 
 

خواص توت خشک از نظر طب سنتی

از نظر طب سنتی در چین توت ها برای ریه بسیار مناسب می باشند. همچنین این ماده غذایی برای درمان مشکلات ریه و سرماخوردگی های مزمن بسیار موثر می باشد. پس خون با کیفیت(صالح) در بدن در اثر خوردن توت تولید می شود. طبع آن گرم و تر است که بهترین طبع برای بدن انسان است. اکثر غذاهای انسان که غذاییت خوبی دارند طبع گرم و تر دارند (نظیر نان، گوشت، انجیر، انگور و....).البته گرمی توت، کم و در درجه اول است و تری آن در درجه دوم است، لذا مزاج انسان را معمولا تغییر نمی دهد.
 
توت رطوبت بسیار خوبی را به بدن مخصوصا مغز می رساند. از آنجایی که مغز به رطوبت مناسب و معتدل نیاز دارد، این میزان رطوبت برای مغز به رطوبت برای مغز بسیار مفید است. توت موافق ریه است. اصولا مواد شیرین طبیعی، برای ریه خشکی صدا و خس خس سینه مفید است. به عنوان داروی ملین می توان از آن صبح ناشتا استفاده کرد. خون را تصفیه می کند. برای کبد و طحال از اهمیت زیادی برخوردار است.

از آن جا که در توت ها آهن زیادی وجود دارد این ماده برای درمان کم خونی و فقر آهن مورد استفاده قرار می گیرد. برگ درخت آن دارای تاثیرات خنک کنندگی می باشد و التهاب را کاهش می دهد و همچنین التهاب چشم ها را رفع کرده و باعث درخشان شدن چشم ها می شود برگ این درخت نیز همچنین برای تصفیه خون مورد استفاده قرار می گیرد. می توانید از دم کرده آن برای درمان رماتیسم استفاده کنید.

از دیگر خواص توت می توان به تاثیر آن برای رفع سرفه و درمان آسم اشاره کرد. توت خشک بدلیل دارا بودن کلسیم، فسفر برای لثه کودکان مفید می باشد و انرژی بدن سالمندان را تامین می سازد. برای محکم ساختن لثه و پیشگیری از کرم خوردگی دندان می توانید صمغ درخت آن را بجوید. افراد مبتلا به دیابت بهتر است به جای قند از این ماده مغذی استفاده کنند.

 

توصیه هایی از بزرگان

حکیم ابونصر هروی در کتاب خود توصیه می کند که موقعی توت بخورند که شکم خالی باشد. (چون توت را بخورند وقتی که معده پاک بود زود از معده بشود و اندر تن هیچ خلط برنیانگیزد.)

به طور کلی بهترین موقع خوردن توت، صبح ناشتا و یا عصر در فاصله غذای ظهر و شام است که زود هضم می شود و مواد غذایی آن بهتر جذب بدن می شود.
معمولا اگر روی غذاهای سنگین مخصوصا گوشتی، آن را بخورند هضم آن مشکل می شود و تولید نفخ در شکم و روده ها می کند.

 

فواید توت خشک در درمان بیماری ها 

کاهش فشار خون
مکمل های غذایی موجود در این ماده غذایی بسیار خوشمزه این ماده را به ماده ای عالی برای کاهش فشار خون تبدیل کرده است. محتوی آب، کربوهیدرات، ویتامین، کارتونئید و عناصر اصلی می تواند بطور موثر باعث افزایش حجم خون بدن شود. گفته می شود که درمانی عالی برای بیماران مبتلا به فشار خون بالا یا بیماری های زنانه می باشد.
 
ضد سرطان
توت خشک حاوی مقدار زیادی روتین می باشد، توسط طب پیشرفته ثابت شده است که قادر به پبشگیری از سرطان روده می باشد. روتین همچنین خون را خنک می سازد، خونریزی را متوقف کرده، تورم را کاهش داده و باعث از بین رفتن ویروس ها می شود. از این رو، خوردن توت خشک بطور روزانه به پیشگیری و درمان خونریزی مغزی، فشار خون بالا، خونریزی شبکیه، برونشیت مزمن و غیره می شود.
 
سلامت کبد و کلیه
از دیگر خواص درمانی توت خشک می توان به تقویت کننده کبد و کلیه اشاره کرد. برای تقویت خون، بهبود ترشح بزاق یا مایعات بدن و خشکی بدن موثر می باشد. برای رفع تشنگی بسیار موثر است، و کمبود مایعات بدن و خشکی روده بسیار موثر می باشد. همچنین از ابتلا به یبوست که بدلیل کمبود مایعات بدن و خون در کبد و کلیه ایجاد می شود پیشگیری می کند.
 
درمان اختلالات جنسی
بر تنظیم کبد و کلیه تاثیر می گذارد و باعث بهبود کیفیت قدست جنسی در مردان می شود. با این حال برای درمان ناتوانی جنسی، انزال زودرس و دیگر اختلالات جنسی مفید می باشد.

 

خواص توت سفید

توت سفید سرشار از املاح معدنی، تانن، مواد چربی و ویتامین های A و C است.جوشانده پوست خشک، شاخه های جوان و تازه درخت این میوه، خاصیت ملینی دارد.برای جذب مواد غذایی موجود در توت سفید افراد باید صبح ناشتا یا عصر یعنی زمانی که معده خالی است، آن را مصرف کنند.میوه توت (خشک و تازه) دوست کبد و طحال محسوب می شود. جوشانده پوست، ریشه و برگ توت، ادرار را زیاد می کند و شیره برگ های آن در گذشته به عنوان تب بر و التیام دهنده زخم استفاده می شد.عصاره برگ توت یک ضد سم قوی است. هر 100 گرم توت سفید تازه حدود 60 کالری انرژی دارد و قند آن باعث چاقی نمی شود. به همین دلیل مبتلایان به مرض قند (دیابت) چای را با توت خشک مصرف می کنند.توت به علت دارا بودن مواد قندی، بدن را تقویت می کند، ادرارآور و آرام بخش اعصاب بوده و برای درمان بیماری های دستگاه تنفسی و زخم معده نیز مفید است. 


1. توت سفید یا شیرین طبع گرم و مرطوب دارد.
2. اگر توت شیرین صبح ناشتا میل شود به عنوان صبحانه ملین است.
3. توت سفید مدر می باشد (صبح ناشتا به عنوان صبحانه).
4. پاک کننده خون است (صبح و عصر میل شود).
5. تقویت کننده قوه باه است.
6. مفید برای کبد است.
7. برای طحال مفید است (بالای غذاهای گوشتی و چرب خورده نشود).
8. به دلیل وجود آهن زیاد در توت ها، این میوه های خوش مزه برای درمان کم خونی فقر آهن نیز کاربرد دارند.
9. برگ درخت توت خون را خنک می کند و التهاب را فرو می نشاند (به صورت دم کرده).
10. برگ درخت توت چشمها را درخشان می سازد و التهاب چشم را از بین می برد (به صورت دم کرده).
11. برگ درخت توت صاف کننده خون و خون ساز می باشد (به صورت دم کرده).
12. کسانی که رماتیسم دارند از برگ (به صورت دم کرده) و میوه توت استفاده نمایید.
13. برگ و میوه توت برای رفع سرفه مفید می باشد (برگ آن به صورت دم کرده و یا توت خشک همراه با آب جوش میل شود).
14. برگ و میوه توت برای کسانی که آسم دارند مفید می باشد.
15. کسانی که گرم مزاج هستند از خوردن توت خودداری کنند. (بنا به گفتة ابوعلی سینا) در صورتی که می خواهند بخورند بهتر است بعد از یک ساعت یا 2 ساعت کمی سکنجبین بنوشند.
16. به خاطر داشتن کلسیم و فسفر در توت خشک برای لثه کودکان مفید است و تأمین کنندة انرژی برای سالمندان است.
17. جویدن صمغ درخت توت لثه را محکم می کند و از کرم خوردن دندان جلوگیری می کند.
18. خوردن توت باعث چاقی نمی شود.
19. کسانی که دیابت دارند می توانند به جای قند از توت خشک استفاده کنند.
20. کسانی که اسید اوریک یا اوره دارند بهتر است به جای قند از توت خشک استفاده کنند.
 
 
 
 
 


منبع: سایت نمناک
 
بازدید 103 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا