تغذیه در سالهای مدرسه و اختلاف 20 سانتی متری در قدّ ملیتهای مختلف

یک تحلیل جهانی جدید قد و وزن کودکان و نوجوانان در سن مدرسه را در سراسر جهان ارزیابی کرده است. این مطالعه نشان داد که قد و وزن کودکان در سن مدرسه، که نشان دهنده سلامت و کیفیت رژیم غذایی آنها است ، بسیار متفاوت است.

در این مطالعه از داده های 65 میلیون کودک پنج تا 19 ساله در 193 کشور جهان استفاده شده است. در بلندترین و کوتاه ترین کشورها بین جوانان 19 ساله 20 سانتی متر اختلاف وجود داشت که این نشان دهنده یک شکاف رشد هشت ساله برای دختران ، و یک شکاف رشد شش ساله برای پسران بود. به عنوان مثال ، میانگین قد دختران 19 ساله در بنگلادش و گواتمالا (کشورهایی که کوتاه ترین دختران جهان را دارند) برابر با میانگین قد دختران ​​11 ساله در هلند است (کشوری که بلند قد ترین دختران و پسران را دارد).

تیم بین المللی حامی این پژوهش هشدار داد که تغذیه بسیار متغیر در دوران کودکی ، به ویژه کمبود مواد غذایی با کیفیت مناسب، ممکن است منجر به توقف رشد و افزایش چاقی کودکان شود - این امر بر سلامتی افراد در کودکی و سپس در بزرگسالی تأثیر می گذارد.

این تحقیق که اطلاعات مربوط به سالهای 1985 تا 2019 را گزارش می کند ، نشان داد در سال 2019  کشورهایی که جوانانش بلندترین قد را در سن 19 سالگی دارند در شمال غربی و مرکز اروپا هستند و شامل هلند ، مونته نگرو ، دانمارک و ایسلند است. در مقابل، کشورهایی که کوتاه ترین قد را سن 19 سالگی دارند بیشتر در جنوب و جنوب شرقی آسیا ، آمریکای لاتین و آفریقای شرقی، از جمله تیمور لسته ، پاپوآ گینه نو ، گواتمالا و بنگلادش واقع هستند.

بیشترین پیشرفت در متوسط ​​قد کودکان طی 35 سال، در اقتصادهای در حال ظهور مانند چین ، کره جنوبی و برخی از مناطق جنوب شرقی آسیا مشاهده شده است. به عنوان مثال ، پسران 19 ساله چینی در سال 2019 نسبت به سال 1985 ، 8 سانتی متر بلندتر بودند ، رتبه جهانی آنها در فهرست قد بلندترین کشورها از 150  در سال 1985 به 65 در سال 2019 تغییر کرد. در مقابل ، قد کودکان به ویژه پسران ، در بسیاری از کشورهای جنوب صحرای آفریقا در طی این دهه ها ثابت مانده یا کاهش یافته است.

رتبه بندی قد جهانی برای انگلیس طی 35 سال گذشته افت داشته است ، به طوری که قد پسران 19 ساله از رتبه 28 ام در سال 1985 (176.3 سانتی متر) به رتبه 39 ام در سال 2019 (178.2 سانتی متر) و دختران 19 ساله از رتبه 42 ام (162.7 سانتی متر) به رتبه 49 ام (163.9 سانتی متر) رسیده است.

در این مطالعه همچنین شاخص توده بدنی کودکان (BMI) ارزیابی شد (اندازه گیری نسبت قد به وزن ، که نشانه ای از این است که آیا فرد وزن مناسبی برای قد خود دارد یا خیر). تجزیه و تحلیل نشان داد جوانان 19 ساله با بیشترین BMI در جزایر اقیانوس آرام ، خاورمیانه ، ایالات متحده آمریکا و نیوزیلند هستند. BMI جوانان 19 ساله در کشورهای جنوب آسیا مانند هند و بنگلادش پایین ترین بود. تفاوت بین سبک ترین و سنگین ترین BMI در مطالعه حدود 9 واحد BMI (معادل حدود 25 کیلوگرم وزن) بود. همچنین نشان داد که ، در بسیاری از کشورها ، کودکان در سن پنج سالگی دارای قد و وزن در محدوده سالم تعریف شده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) هستند. با این حال ، پس از این سن ، کودکان در برخی از کشورها نسبت به پتانسیل رشد سالم ، افزایش قد بسیار کمی را تجربه کرده و  افزایش وزن زیادی داشته اند.

این تیم می گوید مهمترین دلیل این امر کمبود تغذیه مناسب و سالم و محیط زندگی در سالهای مدرسه است ، زیرا هم افزایش قد و هم افزایش وزن ارتباط تنگاتنگی با کیفیت رژیم غذایی کودک دارند.

پروفسور مجید عزتی ، نویسنده ارشد این مطالعه از دانشکده بهداشت عمومی امپریال گفت: "کودکان در برخی از کشورها تا 5 سال رشد سالمی دارند، اما در سالهای مدرسه عقب می مانند. این نشان دهنده عدم تعادل بین سرمایه گذاری در زمینه بهبود تغذیه در کودکان پیش از مدرسه و کودکان و نوجوانان در سنین مدرسه است. این مسئله به ویژه در هنگام بیماری همه گیر COVID-19 هنگامی که مدارس در سراسر دنیا تعطیل است ، وجود دارد و بسیاری از خانواده های فقیر قادر به تأمین تغذیه مناسب برای فرزندان خود نیستند. "

دکتر آندره رودریگز مارتینز ، نویسنده اصلی این مطالعه ، اضافه کرد: "یافته های ما باید انگیزه سیاست هایی را ایجاد کند که در دسترس بودن را افزایش می دهد و هزینه غذاهای مقوی را کاهش می دهد ، زیرا این امر به کودکان کمک می کند تا بدون افزایش بیش از حد وزن، قد بلندتر شوند. این اقدامات شامل کوپن های غذایی برای غذاهای مقوی برای خانواده های کم درآمد و برنامه های غذای سالم رایگان در مدرسه است که به ویژه در طی همه گیری، در معرض تهدید قرار دارند. این اقدامات باعث می شود کودکان بدون افزایش بی رویه وزن، قد بکشند و از مزایای مادام العمر آن برای سلامتی و تندرستیشان بهره مند شوند. "

منبع:

Andrea Rodriguez-Martinez et al. Height and body-mass index trajectories of school-aged children and adolescents from 1985 to 2019 in 200 countries and territories: a pooled analysis of 2181 population-based studies with 65 million participants. The Lancet, 2020; 396 (10261): 1511 DOI: 10.1016/S0140-6736(20)31859-6

ترجمه تحریریه کوثرنامه

بازدید 147 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا