چگونه خانۀ خود را پس از سرماخوردگی یا آنفولانزا تمیز کنیم

پس از بهبود سرماخوردگی یا بیماری های نظیر آن، شستشو و بهداشت همۀ وسایل مورد استفاده بسیار مهم است. با اینکه سرفه، آبریزش بینی و ضعف عمومی سرانجام فروکش کرده است امّا هنوز باید کارهایی انجام دهید تا مطمئن شوید میکروب ها از خانه شما تبعید شده اند. به ویژه اگر با افراد دیگری زندگی می کنید توجّه به این نکات جهت جلوگیری از انتقال بیماری به آنان ضروری است.

دکتر استیسی رز ، استادیار پزشکی (بیماریهای عفونی) می گوید: "اگر بیمار هستید، تا حدّ ممکن از سایر اعضای خانواده دوری کنید، البته این به معنی یک قرنطینۀ سخت نیست. وقتی بیمار هستید در خانه یا محل کار خود بمانید تا از سرایت آن به دیگران جلوگیری کنید."

با رعایت درست بهداشت، قبل، حین و بعد از بیماری، می توان شیوع میکروب ها را متوقف کرد. کارهایی ساده مانند پوشاندن دهان هنگام سرفه، استفاده از دستمال هنگام عطسۀ مکرّر و شستشوی کامل دستها بسیار مهم تر و مؤثّرتر از آن است که فکر می کنید.

رز توضیح می دهد: "سرایت بیماری های مختلف ممکن است کمی متفاوت باشد. بعضی از ویروس ها از طریق هوا یا از طریق قطرات تنفسی منتقل می شوند - به این معنی که اگر من سرفه کنم و شما هوا را در نزدیکی من استنشاق کنید، ممکن است آلوده شوید. بیماری های دیگر از طریق ترشّحات دهان و بینی منتقل می شوند – مثلاً من از یک لیوان آب می نوشم سپس شما از همان لیوان می نوشید".

اقداماتی را که در ادامه می آید می توانید برای جلوگیری از انتشار ویروس های سرماخوردگی وآنفولانزا در خانه به کار ببندید:

  1. شستن خوب دست ها

رز خاطر نشان میکند: "شستن دست ها مهمترین اقدام برای جلوگیری از سرایت عفونت است". شستشوی دست ها می تواند بروز عفونت تنفسی را 16 تا 21 درصد کاهش دهد. این امر به ویژه در "لحظه های کلیدی" مانند تهیّه غذا، مراقبت از یک بیمار، پس از استفاده از سرویس بهداشتی، بعد از تمیز کردن بینی، سرفه، عطسه و... به طور فوق العاده ای اهمیت دارد". متأسفانه با اینکه شستن دست ها کار سختی نیست، بسیاری از ما در انجام آن کوتاهی می کنیم. برای اثر بخشی بهتر، رعایت مراحل زیر توصیه می شود:

  • دست های خود را با آب تمیز و جاری خیس کنید، دما اهمیتی ندارد.
  • از صابون استفاده کنید به طوری که خوب کف کند. حتماً نواحی بین انگشتان، زیر ناخن ها و پشت دست ها را صابون بزنید. برای حداقل 20 ثانیه دست ها را به هم بمالید.
  • با آب تمیز به خوبی آبکشی کنید، سپس دستان خود را با خشک کن برقی یا حوله تمیز خشک کنید.

 

  1. سطوح سخت را تمیز کنید

پس از گذشت موج ناخوشایند بیماری، هنوز هم باید قدم هایی بردارید تا از بیمار شدن سایر افراد خانه (یا عیادت کنندگان) یا از عود مجدّد بیماری خودتان جلوگیری کنید. ویروس آنفولانزا می تواند در برخی از سطوح سخت مانند کلیدهای روشنایی تا مدّت 48 ساعت زنده بماند. انواع دیگر ویروس ها، مانند نورو ویروس های معده، بسیار سخت تر هستند، و می توانند تا دو هفته باقی بمانند!

برای پاک سازی سطوح سخت، مانند سطوح روی کابینت و میز آشپزخانه و دستگیرۀ درب ها می توانید از ضد عفونی کننده یا سفیدکنندۀ رقیق شده استفاده کنید. سطح را اسپری کنید و بگذارید سه دقیقه بماند. سپس محلول را با یک پارچه تمیز و مرطوب پاک کنید (امیدوارم که همه میکروب ها با این کار پاک شده باشند). تمامی وسایل آشپزخانه ای را که شخص بیمار استفاده کرده است را با آب داغ بشویید و یا در صورت امکان در ماشین ظرفشویی با حرارت بالا قرار دهید.

  1. حمام را فراموش نکنید

حمام یکی دیگر از مناطق بسیار مهم برای ضد عفونی کردن است، به خصوص هنگامی که یک ناراحتی ویروسی معده در کار است. در طول بیماری، بهتر است فرد بیمار از حوله های کاغذی استفاده کند، یا حداقل حوله های دستی را هر روز عوض کنید (سایر افراد به هیچ وجه از حولۀ بیمار استفاده نکنند).

 

پس از بهبود بیمار، بلافاصله فرشهای حمام، حوله ها و حوله های دست را با آب داغ بشویید و آنها را روی حرارت زیاد یا در آفتاب خشک کنید. به طور دوره ای، حین و بعد از بیماری قسمت های حسّاس حمام و دستشویی مانند درب توالت فرنگی، صندلی و دسته، کف و اطراف دستشویی، دستگیره های دوش و سینک، دستگیره درها و کلیدهای روشنایی را تمیز کنید.

یکی از رایج ترین عوامل در بازگشت دوبارۀ بیماری، مسواک است. یعنی وسیله ای که قرار است شما را تمیز و سالم نگه دارد، این بار نتیجۀ عکس می دهد. بنابراین به محض اینکه علائم بیماری فروکش کرد مسواک بیمار را به خوبی ضدّ عفونی کنید.

  1. و نهایتاً اتاق خواب

در اسرع وقت پس از بیماری، ملحفه های تختخواب، لباس خواب و عروسک هایی را که در تخت خواب نزدیک بیمار بوده است بشویید. همچنین سایر وسایل متداول مانند کنترل تلویزیون، کتاب ها و وسایل میز کنار تخت را تمیز کنید.

منبع:

"How Should You Clean Your Home After a Cold or Flu"

Alia Hoyt

 www.howstuffworks.com

ترجمۀ تحریریۀ کوثرنامه

بازدید 173 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا