انواع اختلال اضطراب در کودکان

اضطراب یک شکل خاصی از استرس است و می تواند به اشکال خاص توصیف شود: فیزیکی، احساسی و نگاهی که دیگر افراد از خارج این قضیه خواهند داشت. اضطراب مستقیما به این نگرانی که چه اتفاقی ممکن است بیفتد مربوط است. نگرانی درمورد اینکه چه اتفاق ناگواری ممکن است بیفتد و یا اینکه احتمال خطر وجود دارد یا خیر از این دست موارد هستند.

 

 

اضطراب چیست؟

اضطراب یک شکل خاصی از استرس است و می تواند به اشکال خاص توصیف شود: فیزیکی، احساسی و نگاهی که دیگر افراد از خارج این قضیه خواهند داشت. اضطراب مستقیما به این نگرانی که چه اتفاقی ممکن است بیفتد مربوط است. نگرانی درمورد اینکه چه اتفاق ناگواری ممکن است بیفتد و یا اینکه احتمال خطر وجود دارد یا خیر از این دست موارد هستند.


اضطراب یک واکنش طبیعی بدن انسان و در واقع یک عملکرد بیولوژیکی مهم است: یک زنگ هشدار در مواقع احساس خطر و یا تهدید! زمانی که بدن و ذهن واکنش نشان می دهند ما آنها را در فیزیک خودمان احساس خواهیم کرد. مواردی مانند سرگیجه، تپش قلب سریع، تنفس سخت و دست و پاهای لرزان از نشانه های آن است. این احساسات به دلیل ترشح سریع و زیاد آدرنالین بوده که بدن را برای فرار از خطر آماده می کند. به این پاسخ ها اصطلاحا جنگیدن-پرواز (Fight-Flight) می گویند.


این پاسخ های بدن همواره اتفاق می افتند و فقط چند ثانیه برای بخش تفکر مغز (کورتکس) زمان می برد که حقیقی بودن این تهدید را بررسی و روش کنترل آن را ارائه کند. زمانی که کورتکس پیغام عدم حقیقی بودن تهدید را ارسال می کند، این پاسخ ها غیرفعال شده و سیستم عصبی شروع به آرام شدن می کند.اضطراب معمولی

قطعا افراد مختلف در زمان هایی اضطراب و نگرانی را تجربه کرده اند. بازه این تجربه با توجه به شخص و وضعیت، می تواند از یک اضطراب بسیار معمولی تا یک ترس بزرگ درجه بندی شود. عکس العمل سریع در مقابل چالش ها و نگرانی های ناشناخته در تمام سنین امری طبیعی است. زمانی که شما یک ارائه مهم دارید و یا زمانی که زندگی سخت و گیج کننده می شود این احساس را خواهید داشت. کودکان نیز ممکن است حالات مشابه آن را احساس کنند. مثلا زمانی که آزمون مهمی را پیش رو دارند و یا مدرسه آنها تعویض می شود. این اتفاقات اضطراب عادی را نشانه می رود و اغلب با سوال "اگر چنین شود” شروع خواهدشد. اگر این اتفاق بیفتد من چه کاری می توانم انجام دهم و سوالات مشابه آن، نشانه یک اضطراب معمولی است.


بعضی از اضطراب ها معمولی و اتفاقا مفید هستند زیرا به ما کمک می کند که همواره هشیار مانده و برای بهترین عملکردمان آماده باشیم. اما اضطراب شدید و یا تکرار بسیار آن باعث درهم شکستن این قواعد خواهدشد. این اختلالات در مواقعی باعث از دست رفتن بعضی از توانایی ها و درموارد خیلی شدیدتر باعث از دست رفتن لذت زندگی می شود.

  

انواع اختلالات اضطراب

اختلالات اضطراب از معمول ترین بیماری هایی است که با ذهن و روان شما بازی می کند و دلیل آن تجربه نگرانی و اضطراب در اکثر افراد است. اختلالات مختلف با نشانه های متفاوت وجود دارد. اما همه آنها یک ویژگی مشترک دارند (همه این اختلالات طولانی مدت هستند) و در موارد خیلی شدید فعالیت روزانه فرد و خوشحالی و شادی آنهارا هدف قرار می دهد.


نشانه های اضطراب می توانند ناگهانی و یا به مرور در مدت زمانی کوتاه و یا طولانی ظاهرشود. گاهی اوقات نگرانی می تواند احساس شومی را که معلوم نیست از کجا آمده را به وجود بیاورد. در کودکان تشخیص دلایل این مشکلات بسیار سخت تر نیز خواهد بود.اختلالاتی که کودکان را نیزشامل می شود، به شرح زیر است:

اضطراب کلی (تعمیم یافته)

در این اختلال، کودکان درمورد مسائلی مانند سلامتی، مدرسه، امنیت اعضای خانواده و در حالت کلی آینده ابراز نگرانی بسیار شدید میکنند. آنها در اکثر اوقات در مورد بدترین وضعیتی که ممکن است اتفاق بیفتد فکر میکنند. ممکن است درکنار تمام نشانه های ترس و اضطراب، آنها نشانه های فیزیکی مانند سردرد، دل درد، درد عضلانی و خستگی را احساس کنند. نگرانی های آنها ممکن است آنها را از رفتن به مدرسه و یا از فعالیت های اجتماعی باز بدارد. با این اختلال، نگرانی ها مانند یک بار به روی دوش کودک سنگینی کرده و احساس می شود که زندگی سخت و خارج از کنترل است.

 

اختلال وسواسی عملی (OCD)

برای کودکی با این نوع از اختلال، نگرانی در فرمی از وسواس (افکار ازپیش تعیین شده شدید) و اعمال مختلف (فعالیت های مکرر برای رهایی از اضطراب) خود را نشان خواهد داد.


فوبیا (تشویش)

ترس های شدیدی که به خاطر خیلی چیزها و یا وضعیت خاصی به وجود می آید که در ذات واقعا خطرناک نیستند. از این ترس ها می توان به ارتفاع، سگ ها و یا پرواز با هواپیما اشاره کرد.


جمع هراسی

این اختلال با توجه به وضعیت اجتماع یا صحبت کردن در مقابل عده کثیری به وجود می آید. یک فرم غیرمعمول آن که با نام "لالی انتخابی” شناخته و باعث ترس بسیاری از کودکان و جوانان برای صحبت کردن در شرایط خاص می شود.


حملات وحشت زدگی

این نوع از اختلال دقیقا دلایل روشنی را به همراه ندارد. در هنگام این حملات، کودک نشانه های ناگهانی و فیزیکی شدید مختلفی را مانند ضربان محکم قلب، کوتاه شدن تنفس، سرگیجه، کرخ شدن و حس خارش و سوزش در انگشتان را تجربه خواهدکرد.


اختلال استرس پس از سانحه یا آسیب (PTSD)

این اختلال در نتیجه یک سانحه و یا آسیب روانی در گذشته به وجود می آید. نشانه های آن شامل مرورگذشته، کابوس های شبانه، ترس و دوری از هرگونه واقعه آسیب زا که باعث اضطراب و تشویش می شود، خواهدبود. 

 

 

 

 

 

منبع: توت فرنگی

 

بازدید 476 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا