بلاهایی که هدفون سر سلامتی‌تان می آورد

کسی که مدام از هدفون استفاده می کند، علاوه بر کاهش قدرت شنوایی دچار آسیب های دیگر گوش همچون شنیدن صدای سوت هم ممکن است گردد. تشخیص ندادن صداهای مختلف در محیط های پر سر و صدا نیز از دیگر عواقب استفاده از هدفون ها به شکل نادرست است.

 

دکتر محمد مهدی سالم، جراح و متخصص گوش، حلق و بینی درباره آسیب های ناشی از هدفون به گوش گفت: هدفون یک تکنولوژی رایج است و نمی توان همه را از آن منع کرد، اما بایستی بطور صحیح از آن استفاده شود.

به طور کلی هدفون ها داخل یا روی گوش قرار می گیرند، معمولا افراد از این وسایل برای گوش دادن موسیقی و جدا کردن خود از محیط اطراف استفاده می کنند تا یک فضای شخصی را در هنگام راه رفتن در خیابان، مترو و اماکن شلوغ برای خود به وجود بیاورند.


در محیط های پر سر و صدا از هدفون استفاده نکنید

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان کرد: فرد برای فراهم کردن این فضا و جدا شدن از محیط پر سر وصدای اطراف، باید صدا را تا حدی بالا ببرد که فرد چیزی غیر از صدای هدفون را نشنود و این خطرناک است، به خصوص در استفاده مداوم، به دلیل برخورد مستقیم صدا به گوش می تواند آزاردهنده باشد.

وی با اشاره به سطح ایمن صوت برای گوش گفت: اگر سلول های شنوایی زیر این سطح قرار بگیرند، طبیعتا آسیب کمتری خواهند دید.

این متخصص گوش و حلق و بینی تاکید کرد: برای کسانی که در محیط های پر سر و صدا کار می کنند، حداکثر سطح مجاز بلندی صدای محیط هشتاد دسی بل در بازه‌ زمانی روزی هشت ساعت است.

وی افزود: هر فرد باید تخمینی از زمان کار با هدفون داشته باشد و بر اساس آن میزان صدا مناسب هدفون برای گوش را تنظیم کند، بر فرض اگر فرد از یک ساعت بیشتر کار می کند، شدت بلندی صدا باید کمتر از شصت درصد باشد.

وی با اشاره به کیفیت ساخت پایین هدفون ها گفت: این خود مزید برعلت می شود تا گوش آسیب ببیند، نوع هدفون ها مهم اند و کیفیت نباید پایین باشد.

سالم با اشاره به دو خصوصیت اصلی هدفون مناسب گفت: از خصوصیات هدفون خوب این است که باید توان تولید دقیق شدت صوت روی آن درج شده باشد، دوم اینکه باید توان حذف صدای محیط را داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه ایران هدفون‌هایی را مناسب در محیط های پر سر و صدا دانست که روی گوش قرار می گیرند و سر و صدای محیط را حذف می کنند، افزود: این اعتقاد وجود دارد اگر شما می خواهید شصت دقیقه از هدفون استفاده کنید، میزان بلندی صدا هم باید شست درصد توان هدفون باشد، هرقدر که زمان استفاده طولانی تر باشد صدای هدفون باید پایین تر بیاید تا این میزان آسیب زنندگی کمتر باشد.

سالم درباره‌ی انواع آسیب های استفاده از هدفون به گوش بیان کرد: کسی که مدام از هدفون استفاده می کند علاوه بر کاهش قدرت شنوایی دچار آسیب های دیگر گوش همچون شنیدن صدای سوت هم ممکن است گردد. تشخیص ندادن صداهای مختلف در محیط های پر سر و صدا نیز از دیگر عواقب استفاده از هدفون ها به شکل نادرست است.

وی آسیب سلول های داخلی گوش را برگشت ناپذیر دانست و گفت: داخل گوش سلول هایی به نام "سلول های مویی" در حلزون شنوایی قرار دارند و وقتی این سلول ها آسیب ببیند و از بین بروند، امکان بازسازی و بهبود آنها وجود ندارد، بنابراین در استفاده از هدفون افراد بایستی مراقب باشند، سطح صدا را بالا نبرند و از قانون 60،60 تبعیت کنند تا احتمال آسیب کمتر شود.

خطرات استفاده زیاد از هدفون و هندزفری


آسیب شنوایی


صدای بلندی که بخصوص در موقع گوش دادن به موسیقی برخی افراد از آن استفاده می کنند، باعث می شود که به توانایی اعصاب گوش آسیب جدی وارد گردد. رشته های اعصاب پس از تحمل سیگنال های سنگین، با کم شدن مقاومتشان، دیگر توان سابق را نخواهند داشت. دقت کنید که استفاده طولانی از هندفون و هندزفری باعث می شود که گوش شما آسیب جدی ببیند.


کم شدن قدرت شنوایی

افرادی که از هدفون یا هندزفری در طول روز زیاد استفاده می کنند، پس از مدتی قدرت شنوایی آنها کم شده و غالبا عادت می کنند که با صدای بلند صحبت کنند. این گونه افراد به دلیل آنکه صدای خود را با ضعف می شنوند، برای جبران آن با صدای بلندتر که برای اطرافیان نیز آزاردهنده است، صحبت می کنند.

طبق تحقیقاتی گسترده نشان داده شده است که گوش دادن به صداهای بلند در طولانی مدت باعث به وجود آمدن تومور مغزی و افزایش احتمال حمله قلبی شده و هم چنین افزایش قدرت صدا بر تعداد ضربان قلب و فشار خون تاثیر می‌گذارد.

تومورهای حاصل از گوش دادن به صدای بلند در مدت طولانی، به آرامی و بدون عوارض خاصی پدید آمده و رشد می‌کنند.به مرور زمان باعث فشار به اعصاب شنوایی در مغز می شوند و شنوایی انسان را به صورت غیرقابل بازگشتی از کار می‌اندازند.

تجمع آلودگی ها

اکثر افراد به نظافت هدفون و هندزفری خود اهمیت نمی دهند. قرار دادن در هر مکانی باعث می شود، انواع آلودگی ها در آن تجمع کرده و در محیط گرم گوش رشد کنند. پیشنهاد می شود هر چند وقت یکبار با الکل و پنبه سر هندزفری خود را تمیز کنید.

خطرات استفاده مشترک

شاید گوش دادن به موزیک با یک هدفون به صورت مشترک با دوستان، لذت بخش باشد؛ اما این کار، احتمال انتقال باکتری و عفونت های گوش میانی را افزایش می دهد. بهتر است اگر مجبورید از یک هدفون به صورت مشترک استفاده کنید ، حتما سری هدفون را با دستمال کاغذی یا هر چیز مشابه بپوشانید و سپس از آن استفاده کنید.


افزایش احتمال تصادفات

تحقیقات نشان می دهند، افرادی که از هندزفری برای صحبت حین رانندگی و هدفون در زمان پیاده روی آن هم با صدای بلند استفاده می کنند. بیشتر از دیگران باعث بروز حادثه برای خود و دیگران می شوند. از دست دادن تمرکز و غرق شدن در فضای صحبت یا موسیقی، باعث از دست رفتن دید میدانی صحیحی می گردد.


دیگر معایب

سردردهای خفیف تا قوی، منزوی شدن از گروه، از دست دادن اطلاعات پیرامون و… نیز از دیگران معایب استفاده افراطی از هدفون و هندزفری است.

طرز صحیح استفاده

هر اندازه که صدای بلندتری از هدفون خارج شود میزان استفاده روزانه از هدفون هم باید کاهش یابد. همچنین هدفون باید در نقطه‌ای از گوش قرار داده شود که صدا به راحتی قابل شنیدن باشد، اما از نزدیک کردن آن به پرده گوش پرهیز کنید.

توصیه می گردد حداقل ماهی یک بار سری آن را تعویض و هر هفته آن را به خوبی با الکل ضد عفونی نموده و تا حد ممکن از قرض دادن هندفون و هندزفری به شدت دوری کنید.

 

 

فراوری: نیره ولدخانی - بخش سلامت تبیان

منابع: باشگاه خبرنگاران جوان، مجله پزشکی مثبت سبز.

 

بازدید 716 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا