تاثير طبيعت در پرورش ذهن کودک

طبيعت هميشه همراه انسان و الهام بخش او در خلق آثار هنري بوده است. انسان همواره تحت تاثير طبيعت، احساس خود را به صورت شعر، موسيقي، نقاشي وغيره به ظهور رسانده است.
مي توانيم تاثير طبيعت در پرورش توانايي ذهن کودک را در موارد زير عنوان کنيم:


• تجربه هاي شناختى و احساسى:
هر چقدر کودک ســن کم ترى داشــته باشــد بيشــتر از طريق فعاليت بدنى و حــواس خود ياد مى گيرد. تنوع و پربار بودن بسترهاى طبيعى، نسبت به محيط هاى داخل ســاختمان، موجب تکامل شــناختى، فيزيکى و احساســى بيشــترى مى شــود . محيط هاى طبيعى با تکامل شناختى کودکان از طريق ايجاد فرصت هايى براى کاوش، تجربه و بازى موجب تکامل مهارت هاى ديدارى و تمرکز مي شود.

 
• مهارت هاى فيزيکى و بالا بردن اعتماد به نفس:
محيط هاي طبيعي پتانســيل برانگيختن و تشويق بچه ها به شروع انواع بازى را دارندکه اين امر به بچه ها امکان رقابت، پرورش مهارت هاى فيزيکى و اعتماد به نفس از طريق جستجو و کاوش را مى دهد.

 
• آزمايشگري:
کودکان بايد بتوانند خود آزمايش کنند، شخصاً تحقيق نمايند و برايشان سوال ايجاد شود و بعد از آن به نتيجه برسند و قوانين علمي را شخصا تجربه کنند. حضور در طبيعت اين امکان را در اختيار کودکان قرار مي دهد. رفتارهاي اکتشافي در رشد قدرت تفکر کودکان به خصوص در توانايي براي حل مسأله و خلاقيت آنها تأثير دارد.

 
• بهبود يادگيري:
محيطهاي طبيعي فرايند يادگيري را تسهيل مي نمايند.استفاده از طبيعت به عنوان ابزار مفيد آموزشي همواره توصيه شده است.

 
• امکان يادگيري تجربي:
اين نوع يادگيري عموما در ارتباط با يادگيري هايي است که وابسته به تجربيات مستقيم يادگيرنده از محيط اطرافش مي باشد که براي رشد ذهني کودکان بسيار مفيد است.

 
• تکامل خلاقيت:
مهارت هاى حل مسائل و خلاقيت کودکان در آموزش بسيار مهم است. مناظر طبيعى اين فرآيند يادگيرى را تقويت مى کند. محيط هاى طبيعى محرکى براى تکامل مهارت هاى شناختى مرتبط با تفکر منتقدانه، پرس و جوى خلاق، حل مســائل، يادآورى اطلاعات و تکامل خلاقيت است محيط هاى طبيعى نســبت به زمين هاى بازى که با هدف ســاخته شده اند، برترى دارند زيرا محيط هاى طبيعى، بازى خلاقانه و متنوع ترى برمي انگيزانند.

 
• محيط مناسب براي بازي:
بازي، نقش حياتي در رشد شناختي و رشد اجتماعي کودکان دارد و محيطهاي طبيعي امکانات لازم براي اين موضوع را داراست. محققين علوم اجتماعي بر نقش بازي در رشد اجتماعي و شناختي کودکان تأکيد ميکنند و همچنين تصوير مشخصي را از محيط فيزيکي مناسب براي بازي کودکان ارائه ميکنند.
درختان و فضاي چمن در فضاهاي بيروني بر رفتار بازي کودکان تأثير دارند کودکان محيطهاي طبيعي را به محيطهاي شهري و محيطهاي مصنوع براي بازي کردن ترجيح مي دهند و جاهايي که بتوانند در آنجا ماجراجويي کنند را دوست دارند.بخش وسيعي از رشد اجتماعي و ذهني کودکان در مدارس و مهد کودک ها ايجاد مي شود.
فراهم آوردن محيط هاي باز با عناصر طبيعي در مدارس به بالا رفتن توانايي ذهني کودکان کمک مي کند مي توان با تکيه بر عناصر طبيعي در محيط هاي آموزشي به کيفيت يادگيري کودکان ياري رساند. در اين راستا توصيه هاي کاربرد دارند:

 
ايجاد فضاهاي طبيعي براي رشد ذهني کودکان:
• ايجاد ارتباط ميان کلاس هاي درس و محيط هاي بيروني مدارس و فضاهاي طبيعي به منظور تلفيق آموزشهاي داخل کلاس با آموزشهاي خارج از محيط کلاس.
• ايجاد آزمايشگاه هاي طبيعي در کنار کلاس هاي درس، براي زمينه سازي تجربه مستقيم کودکان در کنار درسهاي تئوري
• ايجاد تراس هاي آموزشي و مکان هايي براي رشد گياهان مختلف و مشاهده رشد آنها، به طوري که از طريق کلاسهاي درس قابل دسترسي باشند
• ايجاد فضاهايي براي کشت گياهان در حياط هاي مدارس و مهد کودک ها و در صورت امکان ايجاد فضاهايي براي پرورش آبزيان
• طراحي حياط هاي مدارس با در نظر گرفتن نيازهاي آموزشي دروس مختلف.
• ايجاد فضاهاي بازي هاي جمعي در طبيعت موجود در فضاهاي باز محيط هاي آموزشي.
• نصب بازي هاي فکري کوچک به صورت ميز کار در ميان فضاي طبيعي در حياط.
• استفاده از گل و گياهان زيبا در فضاهاي داخلي، مثلاً در فضاي ورودي، در بالکن و تراسهاي آموزشي مرتبط با کلاس ها.
• طراحي فضاي باز با استفاده از فضاهاي سبز و آب و آبنما به گونه اي آرامش بخش.با فراهم آوردن محيط طبيعي در فضاي آموزشي و قرار دادن کودکان در محيط هاي طبيعي مي توان به پرورش و بالا بردن توانايي ذهني کودکان ياري رساند.

 
منبع: سلامتی
 
بازدید 699 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا