زمستان و خشکی پوست

 

معضل پوست خشک

آیا در پوست خود احساس خشکی، خارش و یا کشیدگی می‌کنید؟ عوامل مختلفی می‌توانند پوست شما را از چربی های مفید آن محروم کنند. و نتیجه از بین رفتن این چربی‌های مفید، لب‌ها و پاشنه‌های ترک خورده و خارش پوست است. رهایی از تمام این‌ها در دستان شما است. در این راهنما، تهدیدات هوای سرد برای پوست‌تان را ذکر کرده و راه‌های مقابله با آن‌ها را شرح می‌دهیم.

 

کمک فوری برا ترک خوردگی لب‌ها

هیچ کس از خشک شدن لب‌ها در فصل زمستان ایمن نیست. در اینجا به شما می‌گوییم تا چگونه آن را بر طرف کنید: مقدار زیادی آب بنوشید و از یک بخور در خانه‌تان استفاده کنید. به طور مکرر پماد وا‌زلین به لب‌هایتان بمالید. هنگامی که بیرون می‌روید از یک مرطوب کننده لب که حاوی ضدآفتاب نیز باشد، استفاده کنید. از قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض باد و آفتاب خودداری کنید. ممکن است این کار در آن لحظه موقتا موجب احساس خوبی شود، اما ترک خوردگی لب‌ها را بد‌تر می‌کند.

 

 

پاشنه‌های ترک خورده‌تان را التیام ببخشید

پاشنه های دردناک و ترک خورده، یک وضعیت پوستی رایج به ویژه در فصل زمستان است. این وضعیت معمولا به علت خشکی پوست ایجاد می‌شود. داشتن پینه یا میخچه در اطراف پاشنه پا وضعیت را پیچیده‌تر می‌کند. در برخی از موارد، این ترک های پاشنه می‌توانند به عفونت و یا دردناک شدن پا هنگام راه رفتن منجر شوند. برای التیام بخشیدن به این ترک‌ها، آن‌ها را در طول شب با پماد وازلین مرطوب کرده، روی آن‌ها را با کیسه بپوشانید و سپس یک جفت جوراب روی آن بپوشید. شما باید بهبودی را با انجام این کار برای مدت 3 شب، مشاهده کنید.

 
 
 

به دست‌های خشکتان توجه بیشتری کنید

دستان شما ممکن است به سختی توسط هوای سرد زمستان آسیب ببینند. شستن مکرر دست‌ها به کاهش باکتری‌های عامل سرما خوردگی و آنفلوانزا کمک می‌کند، اما همچنین خشکی پوست را نیز افزایش می‌دهد. حتی اگر هر بار که بیرون می‌روید دستکش بپوشید، باز هم دست‌ها بیشتر از سایر قسمت های بدن در معرض سرما قرار می‌گیرند. هنگامی که بیدار می‌شوید، می‌خوابید و هر زمان دیگری در طول روز که احساس کردید دستان‌تان خشک شده‌اند، به آن‌ها گلیسیرین بمالید.

 

از صابون‌های حاوی مرطوب کننده استفاده کنید

همان فرآورده‌ای که در بهار یا تابستان پوست شما را تازه و پر نشاط نگاه می‌دارد، ممکن است در زمستان برای آن مشکلاتی را ایجاد کند. برای‌ پاک کردن پوست‌تان از یک صابون جامد و یا مایع بدون اسانس و حاوی مرطوب کننده استفاده کنید. صابون چرب یا حاوی مرطوب کننده به این معناست که صابون دارای برخی از روغن‌ها است. اگر پوست‌تان خشک است، از مرطوب کننده‌های حاوی اوره استفاده کنید. دایمتیکون، گلیسیرین، لانولین، یا روغن‌های معدنی نیز گزینه‌های مناسبی هستند.

 

از یک مرطوب کننده زمستانی استفاده کنید

آیا باید مرطوب کننده‌تان را تعویض کنید؟ شاید. اگر همیشه از یک لوسیون بسیار ملایم استفاده می‌کنید، شاید بهتر باشد حداقل بر روی قسمت‌های خشک پوست‌تان از کرم‌ها قوی‌تری استفاده کنید. پماد‌ها، مانند وازلین، خاصیت چربی و روغنی بیشتری نسبت به کرم‌ها و لوسیون‌ها دارند. این خاصیت آن‌ها را چسبنده‌تر نیز می‌کند، بنابراین گزینه بسیار مناسبی برای پا‌ها و بدن هستند. شما می توانید احساس‌ چسبندگی این پماد‌ها را با برداشتن میزان اندکی از آن‌ها و مالاندن و ماساژ دادن بر سطح پوست، برطرف کنید. این پماد‌ها را بعد از دوش آب گرم بر روی پوست بزنید.

 
 

مرطوب کننده‌ای مناسب انتخاب کنید

موادی نظیر گلیسیرین، اوره، هیالورونیک اسید و پروپیلن گلیکول، رطوبت را از هوا جذب می‌کنند؛ این مواد حاوی روغن یا چربی نیستند. مواد‌ دیگری نظیر روغن بچه، روغن گیاهان (روغن جوجوبا)، وازلین، لانولین، استئاریک اسید، روغن‌ها و چربی‌ها را در پوست جایگزین می‌کنند. بسیاری از مرطوب کننده‌ها حاوی ترکیبی از این دو گروه هستند. شما ممکن است بخواهید برخی مرطوب کننده‌های ضد پیری را در زمستان مصرف نکنید؛ یعنی آن‌هایی که حاوی ریتنوئید‌ها هستند و می‌توانند پوست خشک و حساس شده شما را بیشتر تحریک کنند.

 

ابتدا پوست‌های مرده را بزدائید

برای اینکه بهترین تأثیر را از مرطوب کننده خود بگیرید، ابتدا پوست‌های مرده را بزدایید؛ این کار باعث می‌شود که مرطوب کننده بهتر در پوست خشک‌تان نفوذ کند. لایه برداری را به آرامی، توسط مرطوب کننده‌ای که حاوی لاکتیک اسید یا سالیسیلیک اسید است، انجام دهید. برخی از لایه بردار‌ها می‌توانند تحریک کننده باشند (خصوصاً در زمستان)؛ بنابراین، ابتدا آن‌ها را بر روی قسمت کوچکی از پوست تست کنید. اگر پوست‌تان بسیار خشک یا تحریک پذیر است، قبل از شروع استفاده از یک محصول جدید برای مراقبت از پوست‌تان با پزشک خود مشورت کنید.

 

دوش گرفتن در فصل زمستان

دوش گرفتن می‌تواند رطوبت را به پوست شما بیافزاید، البته این تا زمانی است که مدت آن کوتاه باشد. دوش‌های داغ طولانی مدت می‌توانند آب‌ پوست شما را خارج کنند. با وجود اینکه یک دوش آب داغ در روز سرد زمستان می‌تواند بسیار لذت بخش باشد، اما دوش گرفتن با آب ولرم بهترین گزینه است. این گونه، چربی‌ها و روغن‌های مفید پوست از آن خارج نمی‌شوند.

 

پس از حمام، رطوبت را درون پوست‌تان به دام بیندازید

هنگامی که پای‌تان را از حمام یا وان حمام بیرون می‌گذارید بلافاصله آب بدن‌تان را به آرامی با حوله خشک کرده و بر روی آن مرطوب کننده بزنید، تا رطوبتی را که پوست‌تان جذب کرده است، درون آن نگه دارید. یک مرطوب کننده بر پایه گلیسیرین یا هیالورونیک اسید می‌تواند میزان رطوبتی را که به پوست‌تان رانده می‌شود، افزایش دهد. روغن بچه نیز گزینه مناسبی است زیرا مانع تبخیر آب از پوست‌تان می‌شود. کار مرطوب کردن را در همین مرحله متوقف نکنید، بلکه آن را در طول روز تکرار و تمدید کنید، خصوصاً در مورد قسمت‌هایی از بدن‌تان که خشک هستند.

 

از بخور استفاده کنید

هوای بیرون سرد است، بنابراین شما با یک بخاری در خانه می‌مانید. هوای گرم و خشک، موجب خشکی و ترک خوردن پوست‌تان می‌شود. برای مرطوب کردن هوا از یک دستگاه بخور استفاده کنید. شما می‌توانید مدل‌های ارزان قیمت بخور را در اکثر داروخانه‌ها پیدا کنید. یکی را در اتاق خواب خود قرار دهید؛ ولی بهتر است چند دستگاه داشته باشید و آن‌ها را در فضا خانه پخش کنید، تا از پوست خشک و تحریک شده خود در فصل زمستان رهایی یابید.

 

مو‌هایتان را مرطوب نگه دارید

به جای هر روز، در زمستان یک روز در میان به حمام بروید. شامپو‌ها و شاپو کردن بیش از حد، رطوبت مو‌ها را می‌گیرد. از آب ولرم و شامپوی ملایم به همراه ضد آفتاب استفاده کنید. می‌توانید از مرطوب کننده نیز برای نرم کردن، درخشان کردن و مرطوب نگاه داشتن مو‌هایتان استفاده کنید. بیش از حد از سشوار یا اتو مو استفاده نکنید و با پوشیدن کلاه، مو‌هایتان را از عوامل تخریب گر حفظ کنید.

 

در زمستان نیز استفاده از ضد آفتاب ضروری است

آیا فکر می‌کنید که ممکن نیست در زمستان دچار آفتاب سوختگی شوید؟ اشتباه است. افرادی که اسکی می‌کنند یا ورزشکاران زمستانی، به طور ویژه‌ای در معرض آفتاب سوختگی قرار دارند، زیرا برف نور خورشید را انعکاس می‌دهد. در واقع برف، در مقایسه با ماسه‌ها که کمتر از 20 درصد از نور خورشید را به ما بر می‌گردانند، 80% از نور خورشید تابیده شده را منعکس می‌کنند. بنابراین شما به ضد آفتاب دارای فاکتور حفاظتی 30 یا بالا‌تر احتایج دارید. هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید و در صورتی که بیرون از خانه هستید، هر دو ساعت یکبار آن را تمدید کنید.

 

برای جلوگیری از سرما زدگی لباس گرم بپوشید

سرما زدگی خفیف می‌تواند لاله گوش‌ها، گونه‌ها، بینی، انگشتان دست و پای شما را تحت تأثیر قرار دهد. نشانه های سرما زدگی، رنگ پریدگی پوست، به حسی یا احساس سوزن سوزن شدن در منطقه تحت تأثیر است. با پوشیدن لباس‌های گرم، مانند کلاه، گوش گیر و دستکش از سرما زدگی جلوگیری کنید. بهترین راه درمان سرمازدگی خفیف گرم کردن دوباره نواحی تحت تأثیر است. هر چند که سرمازدگی‌های خفیف باعث می‌شوند احساس ناراحتی کنید، اما آسیبی جدی به پوست وارد نمی‌کنند.

 

مراقب سرمازدگی جدی باشید

این نوع از سرما زدگی جدی‌تر است و می‌تواند آسیب های دائمی ایجاد کند. یخ زدن لایه‌های عمقی پوست موجب می‌شود که پوست، سفت، رنگ پریده، و سرد شود. پوست دردناک می‌شود اما حساسیت خود را در مقابل لمس نیز از دست می‌دهد. هنگامی که یخ زدگی محل برطرف می‌شود، قرمز و دردناک می‌شود. دست‌ها، پا‌ها، بینی و گوش‌ها حساستر هستند، اما هر قسمتی از بدن می‌تواند در معرض این آسیب قرار بگیرد. سرما زدگی‌های جدی و شدید را با رفتن به جای گرم، پیچیدن نواحی آسیب دیده در یک پوشش استریل (انگشتان به صورت جدا از هم پیچیده شوند) و رفتن به اورژانس درمان کنید.

 

با خارش پوست در زمستان به مقابله بپردازید

پوست خشک در زمستان می‌تواند دچار خارش شود. با گرفتن دوش آب ولرم با عصاره جو دوسر، تمدید مکرر مرطوب کننده و کنار گذاشتن لباهای‌ پشمی زبر، از شر خارش خلاص شوید. اگر این تکنیک تفاوتی حاصل نکرد، نزد یک متخصص پوست بروید. شما ممکن است یک مشکل عمقی‌تر نظیر اگزما یا پسوریازیس داشته باشید که به درمان دیگری نیاز دارد.

 

اگزما را برطرف کنید

اگزما یک اصطلاح کلی برای انواع مختلفی از التهابات پوستی است؛ که با خشکی و قرمز شدن و در نتیجه خارش و سوزش پوست مشخص می‌شود. هنگامی که در زمستان پوست خشک و تحریک پذیر می‌شود، اگزما می‌تواند بیدار و شعله‌ور شود. خودتان را به طور مکرر با پماد‌هایی که پایه روغنی دارند و دارای ضد آفتاب نیز هستند، مرطوب کنید. همچنین عرق کردن و گرم شدن بیش از حد چرخه عرق کردن، خارش را به راه می‌اندازند. از پزشک در مورد دارو‌هایی برای درمان یا کنترل اگزمای‌تان سؤال کنید.

 

 

بیماری پسوریازیس را مهار کنید

پسوریازیس چیزی فرا‌تر از پوست خشک است. این یک بیماری خود ایمنی است و هنگامی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی به اشتباه فعال شده و سرعت چرخه رشد سلول‌های پوست بالا می‌رود. هوای خشک، کمبود نور آفتاب و دمای پایین هوا این بیماری را بد‌تر می‌کند. برای پوست خشک‌تان از روش‌های زیر پیروی کنید: دوش آب ولرم کوتاه، استفاده زیاد از مرطوب کننده، استفاده از چند دستگاه بخور در فضای خانه. از متخصص پوست‌تان در مورد نور درمانی سؤال کنید، که در آن از اشعه فرابنفشB برای کند کردن چرخه رشد سلولی استفاده می‌شود.

زمستان و خشکی پوست

 
 
 
منبع: سایت پارسه گرد 
 
بازدید 821 بار
برچسب‌ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا