ده توصیه برای متعادل سازی محیط زندگی سالمندان

 

اگر پدر یا مادر و یا دیگر سالمندانی در خانه شما زندگی می کنند سعی کنید که این توصیه ها را در راستای افرایش ایمنی و رفاه سالمندان انجام دهید.

1- پوشاندن کف منزل با استفاده از موادی که ایجاد یک سطح غیر لغزنده می کنند خصوصاً در حمام، آشپزخانه و مناطقی  که پس از ورود به منزل فرد به آنها وارد می شود، بسیار مفید می باشد.

2- مي توان به طرق مختلف از جمله به کار بردن زيرانداز پلاستيكي چسبنده يا نوارهاي چسبنده بر روي سطح يا عدم استفاده از سراميک هاي کاملاً صيقلي، از احتمال لغزيدن و سرخوردن سالمندان در حمام کاست.

3- در اطراف ديوارهاي داخلي سرویس بهداشتی از دستگيره هايي استفاده شود كه سالمند بتواند با تكيه بر آن به راحتي بنشيند يا بايستد و اين دستگيره ها بايد تحمل وزن حداقل 113 كيلوگرم را داشته باشند.

4- یک رنگ منفرد یکنواخت برای پوشش کف محل زندگی سالمند مناسب تر می باشد و باعث گیجی و سر گیجه کمتری در سالمندان  نسبت به طرح های پیچیده می شود.

5- نور از جمله مسائل مهم و اساسي در تمامي نقاط خانه به ويژه در راهروها و پله ها است. منابع نوري در پله هاي تاريك امنيت و قابليت استفاده را افزايش مي دهند. در مكان هايي كه نياز به تردد و به خصوص اختلاف ارتفاع وجود دارد، نور كافي به ديد و دقت در تردد كمك نموده و مشكلات حركتي را كاهش خواهد داد. بنابراين به ويژه در ابتدا و انتهاي پله و پاگردها مسئله روشنايي كمك مؤثري به استفاده كننده مي نمايد.

6- از دیگر مشکلات پله ها می توان به تعداد آن ها و نبود پاگرد مناسب در بین آن ها اشاره کرد. به طوری که در پله های متوالی برای افراد عادی حداکثر 12 تا 14 پله در نظر گرفته می شود. اما در منازل و فضاهای بسته، به ویژه برای سالمندان، این تعداد به یک سوم در هر ردیف تقلیل پیدا می کند.

7- لبه پله باید تکیه گاه مستحکمی در هنگام حرکت بر روی آن ایجاد کند و موجب گیر کردن نوک پا، چوب زیر بغل یا عصا نشود. همچنین مصالح کف پوش پله باید به درستی نصب شوند و لغزنده نباشند.

8- استفاده از مبلهای کوتاه که بالشتکهای نرمی دارند و فرد در آنها فرو می رود برای افراد مسن مشکل است.

9- صندلی ها باید ارتفاع مناسبی داشته باشد تا به پاهای فرد به راحتی اجازه قرار گرفتن روی کف اتاق را بدهد و فشاری به پشت زانوها وارد نکنند.

10- افرادی که دچار اختلال شناختی هستند به طور کاملاً اختصاصی نیاز به یک محیط ساده دارند.

دکتر مینا تقی آبادی

منبع: دانشگاه علوم پزشکی نیشابور

بازدید 691 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا