برای پیری مهیا شوید

 

برای پیری مهیا شوید

 

 


اگر بنا بود بقیه عمرتان را در کشور دیگری سپری کنید ، سعی می کردید تا حد امکان در مورد آن کشور اطلاعاتی به دست آورید. . پیری بیشتر به کشوری دیگر شباهت دارد...

 

سالمند

 

می توان دوران پیری را به ایامی لذت بخش  و سازنده تبدیل کرد. برای رویارویی با پیری ، 3 راه وجود دارد:

تسلیم شدن

* رنجیدن و اعتراض و بدخلقی کردن

* و آخرین و بهترین راه ،فرض کردن پیری به عنوان مشکلی که باید حل شود و برداشتن گام هایی در جهت هر چه لذت بخش تر کردن آن.

 

 

توجه به پیری

مناسب ترین زمان برای فکر کردن به پیری دوران جوانی است. زیرا در این ایام می توانید امکاناتی را فراهم کنید تا در زمان پیری از آن ها لذت ببرید.

 

اگر بنا بود بقیه عمرتان را در کشور دیگری سپری کنید ، سعی می کردید تا حد امکان در مورد آن کشور اطلاعاتی به دست آورید ؛ کتاب هایی در مورد آب و هوا ، مردم، تاریخ و معماری آن کشور مطالعه می کردید؛ با افرادی که در آن کشور زندگی کرده بودند صحبت می کردید، و حتی زبان مردم آن سرزمین را می آموختید. پیری بیشتر به کشوری دیگر شباهت دارد. اگر قبل از عزیمت به آن کشور خود را مهیا کنید از آن بیشتر لذت خواهید برد. اما مردم به ندرت می خواهند چیزی درباره آن بدانند. سرزمین پیری بیشتر شبیه زمینی بایر و ملال انگیز است. این کشور در دفترچه راهنمای رنگارنگ شرکت های مسافرتی جایی ندارد.

هر کسی می خواهد عمری طولانی داشته باشد، اما هیچ کس نمی خواهد سالخورده باشد یا به پیر شدن فکر کند. جوانان نیز دورنمایی ملال انگیز از پیری ترسیم می کنند.

اما کتابچه رنگارنگ و جذابی برای پیری می توان نوشت. پیری به آن بدی ها هم نیست و حتی برنامه ریزی می تواند آن را بهتر کند.

 

پیری دیگران

دیگر زمان مناسب برای فکر کردن به پیری وقتی است که مسئولیت نگهداری یک فرد سالخورده را به عهده می گیرید. شاید یکی از والدینتان با شما یا در نزدیکی شما زندگی می کند. اگر دچار فقر یا بیماری شود شاید شما بدانید که چه کارهایی می توانید برایشان انجام دهید. اما اگر آن ها از زندگی شان لذت نبرند، چه می توانید بکنید؟ مسلماً دوست دارید به آن ها کمک کنید. چون وقتی می بینید که آن ها از زندگی شان لذت می برند، شما هم از زندگی خود لذت بیشتری خواهید برد.

شاید برایتان دشوار باشد که خود را پیر بدانید. اغلب نخستین باری را که کسی ما را پیر خوانده است به یاد داریم. البته شاید زمانی پیش آمده که خودتان هم تسلیم شده و بدون توجه به میزان آزردگی ناشی از این مطلب ، به خود پیر گفته باشید

دوران پیری از نظر سالمندان

البته نخستین باری که به پیری فکر می کنید هنگامی است که سالخورده هستید. پیری سرزده از راه می رسد . این دوران با حرکتی کند و خزنده پیش می آید و بدون هیچ خبر قبلی ، مردم را در چنگ خود می گیرد. زیرا آن ها در اغلب مواقع ، نزدیک شدن به پیری را به عمد نادیده می گیرند. این دوره را از راه تجربه های قبلی تان نمی توانید بشناسید و بیازمایید ، چون تنها یک بار در زندگی رخ می دهد.

آگاهی شما نسبت به پیری منحصر به چیزهایی است که با دیدن افراد سالخورده ( خواه در زندگی واقعی و خواه در تلویزیون و خواندن داستان ها) آموخته اید. اما چنین دانش دست دومی برای آماده سازی شما برای مواجهه با دوران پیری کفایت نمی کند.

شاید برایتان دشوار باشد که خود را پیر بدانید. اغلب نخستین باری را که کسی ما را پیر خوانده است به یاد داریم. البته شاید زمانی پیش آمده که خودتان هم تسلیم شده و بدون توجه به میزان آزردگی ناشی از این مطلب ، به خود پیر گفته باشید.

بسیاری از مردم پیری را با ناکامی هایش می پذیرند و درد ها و کاستی های سالمندی را تحمل می کنند و در سکوت از آن رنج می برند . عده ای دیگر از سختی های این دوره به خشم می آیند ، پرخاشگری می کنند و با آن مخالفت می کنند.

 

ما روش دیگری را پیشنهاد می کنیم

پیری را مشکلی فرض کنید که باید حل شود. برای فراهم آوردن امکاناتی که سبب لذت بردن از این دوران می شود ، تمام سعی خود را بکنید. همین گام ها نیز می تواند از جمله اقداماتی برای هر چه لذت بخش تر کردن دوران کهنسالی باشد. به جای شکوه کردن از پژمردگی و زردی درختان ، می توانید از دیدن شاخ و برگ آن ها در پاییز لذت ببرید.

 منبع کوثرنامه: تبیان

بازدید 599 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا