ناسازگاری کودکان هنگام بازی

بسیاری از والدین شکایت دارند که بچه های آنها در سن قبل از مدرسه نمی توانند برای مدت قابل ملاحظه ای با کودکان دیگر بازی کنند بدون آنکه آنها را کتک بزنند، گاز بگیرند و یا اسباب بازی هایشان را خراب کنند و بالاخره کار به گریه و زاری بکشد. باید دانست که معمولاً وقتی کودک به سن مدرسه رفتن می رسد این ناراحتی ها هم برطرف میگردد.

به طور کلی این طرز رفتار کودک نشانۀ آن است که هنوز برای بازی کردن با کودکان دیگر بدون حضور سرپرست آماده نیست (غالب اوقات حتی بدترین نوع این قبیل کودکان با بچه های خیلی کوچکتر یا بزرگتر از خود می توانند به خوبی کنار بیایند و بسازند زیرا به دستۀ اول آقایی می کنند و نسبت به دستۀ دیگر نیز مجبورند که اطاعت داشته باشند).

وقتی کودکی نمی تواند با صلح و آرامش با سایر کودکان بازی کند باید مدت بازی او را با سایر کودکان و همچنین تعداد کودکانی را که مجاز است بدون حضور سرپرست خود با آنها بازی کند کاهش داد و از او مراقبت و سرپرستی نمود. این روش زیاد جالب نیست ولی مؤثر است.

اگر قابلیت اجتماعی کودک آنقدر محدود است که بدون حضور سرپرست فقط برای پنج دقیقه می تواند با بچۀ دیگری بازی کند در اینجا لازم است شما جلو بروید و او را یاری کنید.

صحبت کردن با این گونه کودکان و گفتن اینکه باید رفتارشان را اصلاح کنند اغلب اوقات نتیجۀ زیادی نمی دهد. همینطور تنبیه آنها هم مثمر ثمر نیست.

با وجود این حتی در بعضی از کودکان تا 2ونیم سالگی هم ممکن است موفق شوید آنها را کمک کنید و روشهایی را برای اصلاح روابط آنها با دوستانشان اتخاذ نمایید. مثلاً اگر فرزاد بچه های دیگر را کتک می زند به او بگویید "فرزاد با پرهام صحبت کن او را نزن" یا اگر مثلاً بچۀ شما همه چیز را از بچه های دیگر می قاپد به او بگویید "اگر آن را از پرهام می گیری در عوض چه چیزی به او خواهی داد؟" و یا "حالا نوبت پریسا است" و یا "وقتی پریسا تمام کرد نوبت تو است". وقتی کودک اسباب‏ بازی دیگران را می‏ گیرد، سعی نکنید به زور از او پس بگیرید؛ زیرا سبب قشقرق بیشتر کودک و آسیب احتمالی به شی‏ء می‏شود. به کودک خود بیاموزید که مالک همه چیز نیست و هر اسباب‏ بازی یا وسیله‏ ای، از آن شخص خاصی است.

روش هایی که در مهد کودک به کار می رود و حتی بهتر از آن شرکت کودک در مهد کودک است. یکی از مهمترین کارهایی که طفل در مهد کودک فرا می گیرد این است که چگونه با بچه های دیگر بسازد.

ولی شاید آسانترین و مؤثرترین راه برای اصلاح وضع مشاجرات کودک با همبازی هایش در سنین قبل از مدرسه مراقبت و سرپرستی بیشتری از او باشد. مادرانی که در همسایگی شما به سر می برند ممکن است گاهی از اوقات کودک شما را هم با خود بیرون ببرند و گردش دهند و به این وسیله ممکن است به نحو قابل ملاحظه ای از این گونه مجادلات کاسته شود.

قبل از هر چیز باید خود شما ببینید که معمولاً در چه موقعی از روز و تحت چه شرایطی و بعد از چه مدت بازی کردن این ناراحتی ها پیش می آیند. البته در نظر داشته باشید که نیازهای جسمی کودک از جمله گرسنگی، خستگی و خواب آلودگی و یا نیاز به دستشویی رفتن نیز در بروز رفتارهای ناسازگارانه در کودک مؤثر است. مثلاً اگر کودک شما یک ساعت پیش میان وعده میوه خورده باشد اکنون احساس گرسنگی خواهد داشت پس با دادن یک خوراکی می توانید تا حدی از بروز این رفتارها پیشگیری کنید.

به طور کلی به نظر می رسد برای رفع این اختلافات باید از موقعیت های اجتماعی ساده تر شروع کرد تا کودک کم کم بتواند به موقعیت های پیچیده تر عادت کند و در عین حال بازی هایی را برای او در نظر گرفت که شانس جنگ و دعوا در آن کمتر باشد و باید به کودک یاد داد که چگونه با همبازی هایش بازی کند و لازم است تا حدّ امکان در این بازی ها او را سرپرستی نمود.

منابع:

  • روانشناسی کودک (رفتار کودکان) از تولد تا ده سالگی/ فرانسیس ایلگ و لوئیز ایمس، ترجمۀ دکتر آوارگان، نشر اندیشه.
  • نسیم مهر جلد 1، پرسش و پاسخ تربیت کودک و نوجوان؛ حسین دهنوی

 

 

بازدید 170 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا