خصوصیات سنی کودک (از تولد تا ده سالگی): ده سالگی

اگر کودک شما در نه سالگی با تشویش ها و اضطراب ها و همچنین سرکشی ها و تقاضاهای خود برای شما دردسر فراهم می کرد در ده سالگی آنها را جبران خواهد نمود زیرا ده سالگی به عقیدۀ بسیاری از پدران و مادران یکی از بهترین سالهای زندگی کودک است.

شاید علّت رضایت والدین از کودک در این سن تا اندازه ای آن باشد که معمولاً برای یک کودک ده ساله حرف پدر و مادر به منزلۀ قانون است مثلاً بسیاری از مواقع می شنوید که می گوید "بله من می توانم این کار را بکنم. مامانم گفته است که اگر بخواهم اجازه دارم این کار را بکنم" یا می گوید "مامان گفته است که سنّ من هنوز آنقدر نیست که این کار را بکنم".

در این سن کودک نه تنها به سهولت و طبیعتاً اطاعت می کند بلکه به نظر می آید که خودش هم انتظار دارد بچّۀ مطیعی باشد و ارزش خود را در این اطاعت می داند. گاه از روی کمال صداقت می گوید "من سعی می کنم بچّۀ خوبی باشم". در این سن کودک نه تنها با میل و علاقه از پدر و مادر اطاعت می کند بلکه اغلب اوقات از والدین و سایر اعضای خانواده اش کاملاً راضی است. اگر از او بپرسید چه چیز را در دنیا بیشتر دوست دارد خواهد گفت: "البتّه مامان و بابا را". کودک ده ساله نه تنها از پدر و مادر و معلّمش راضی است بلکه به طور کلّی از دنیا هم رضایت دارد. از زندگی خود به همان صورت که هست راضی است و به راحتی می تواند از آن لذّت ببرد. نسبت به دیگران صمیمی و با محبّت است و انتظار دارد دیگران هم نسبت به او همینطور باشند.

در این دوره از رشد، والدین می‌توانند نحوه برخورد با احساساتی مانند سرخوردگی، خشم، اضطراب و احساس گناه و ناراحتی را به کودکان بیاموزند و برای حلّ این احساسات متناقض همراهشان باشند. کودک ده ساله اهل عمل و حقیقت و در عین حال تغییرپذیر است. کارها را خیلی جدّی نمی گیرد. مثلاً اگر راجع به کاری از او سؤال کنید بدون تکلّف جواب میدهد "گاهی از اوقات این کار را می کنم و گاهی نمی کنم".

روانشناسی یک دختر بچه ده ساله و روانشناسی یک پسر ده ساله را که آموزش دیده و تجارب مشابهی را کسب کرده اند مشخص می کند دختر بچه بسیار خودنمایی می کند، حسّ اجتماعی بیشتری دارد و به موضوعاتی در مورد ازدواج و خانواده بیشتر علاقه دارد، این اختلافات عمیق به نظر می رسد. بسیاری از کودکان به خصوص دختران ممکن است قبل از این سن علائم بلوغ در آنها نمایان شود. در این سن، همچنین والدین باید کودکان را به انجام فعالیت های جسمانی تشویق کنند و این نوع فعالیت ها را در کارهای روزانۀ آنها بگنجانند، همانطور که آنها باید خواب مناسب، تفریحات و تغذیۀ مناسبی داشته باشند.

تعادل قابل پیش بینی و آرامی که در ده سالگی دیده می شود بیش از سال های بعد از آن تا شانزده سالگی است و شما که پدر یا مادر کودک هستید دیگر هیچ وقت با چنین علاقه و صمیمیتی مورد قبول او قرار نخواهید گرفت.

منابع:

  • روانشناسی کودک (رفتار کودکان) از تولد تا ده سالگی[کتاب]/ فرانسیس ایلگ و لوئیز ایمس؛ ترجمۀ دکتر آوارگان؛ نشر اندیشه.
  • روانشناسی کودک: فرزندان خود را بهتر بشناسیم [کتاب]/ آرنولد ژسل، فرانسیس ایلگ؛ ترجمۀ فریدون ظفر اردلان؛ نشر سرور.
  • درباره نقاط عطف رشد در سن ۱۰ سالگی کودک چه می دانید؟/ نسترن خسور، koodaket.com
  • رفتارها و عادات کودک ده ساله/ سایت کانون مشاوران ایران
بازدید 378 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا