خصوصیات سنی کودک (از تولد تا ده سالگی): هشت سالگی

کودک در هفت سالگی خود را از دنیای خارج کنار می کشید ولی در هشت سالگی به عکس وارد آن شده و با آن رو به رو می گردد. در نظر کودک هشت ساله هیچ کاری خیلی مشکل نیست و تصوّر می کند از عهدۀ انجام هر کاری بر می آید و هیچ راهی در نظر او آنقدر طولانی نیست که از پیمودنش ناتوان باشد. در حقیقت برای یک کودک هشت سالۀ معمولی کارهای جدید و مشکل ایجاد حس مبارزه طلبی و فعّالیت می نماید و او با کمال علاقه و شجاعت مایل است با آنها رو به رو شود و غالباً تصوّری که از توانایی خودش دارد بیش از قدرت واقعی اوست.

همیشه کارهایی را که شروع کرده به پایان نمی رساند. کاری که با انرژی و علاقۀ فراوان شروع نموده ممکن است به شکست و دلسردی منتهی گردد و حتّی اگر شکست او را به رخش بکشند گریه کند ولی این شکست مانع از آن نخواهد شد که مثلاً فردا کار تازه ای را شروع کند.

مادر غالباً کودک هشت ساله را گسترش طلب و سریع العمل توصیف می کند زیرا برای کودک مشکل است که تماس خود را با محیطش قطع نماید. به همین جهت پیوسته مشغول و فعّال است و از کارهای تازه لذّت می برد و همیشه چیزهای جدید را امتحان می کند و برای خود دوستان تازه ای می یابد.

کودک هشت ساله در زمینه های متعدّدی کار می کند و با سرعت خاصّ خود کارها را شروع می نماید ولی چون ارزش یابی او بهتر شده ممکن است به شکست های فراوان خود پی ببرد و در این موقع است که اشک ها و ناله های او شروع می شود و مثلاً می گوید "من همیشه کارها را اشتباه انجام می دهم" و یا "هیچ وقت کاری را درست انجام نمی دهم". با قدرتی که در نشان دادن افکار و عقاید خود دارد ممکن است گاهی از اوقات ما فکر کنیم که او حتّی از شکست های خود نیز لذّت می برد و یا لا اقل از آنها استفاده می کند.

با همۀ شجاعت و قدرتی که کودک از خود نشان می دهد خیلی بیش از تصوّر ما حسّاس است و باید از دو خطر او را محافظت کرد و به او کمک نمود. یکی اینکه زیادتر از اندازه دست به کارهای مختلف بزند و دیگر آنکه هنگام برخورد با شکست خودش را زیاد سرزنش کند.

بنابراین وقتی می بینید که کودک کاری را شروع کرده ولی نتوانسته است خوب انجام دهد –و غالباً نیز اینطور است- او را کمک کنید تا زیاد شکست خود را احساس نکند. یا بنشینید و برای آنکه دفعۀ دیگر آن کار را بهتر و با موفّقیت انجام دهد نقشه بکشید و ضمناً مواظب باشید کاری را انتخاب نکند که انجامش برای او غیرممکن باشد.

کودک در این سن شروع به درک بعضی از احساسات برجسته مثل پشیمانی، گناه و شرم می کند و از سوی دیگر درباره تفکّرات واحساساتش صحبت می کند. اکنون فرصت مناسبی است که به کودک آموزش دهید خودش را ارزیابی کند. به او راه کارهایی ارائه دهید تا اشتباهاتش را تصحیح کند و خودش را ببخشد. او در 8 سالگی دیگر نقطه نظرات دیگران و مفهوم مخفی کردن احساسات را درک می کند. او همچنان زمانی که احساساتی می شود  به دنبال حمایت شما است ولی محتاط تر است و احتمالا کمتر دلش می خواهد برای نوازش در آغوش شما قرار بگیرد.

گاهی اتفاق می افتد که فرزند شما لباس یا وسیلۀ خاصی را دوست دارد در حالی که شما به دلایل خاصی از آن خوشتان نمی آید. در این هنگام باید چه کاری انجام دهید؟ اگر این حالت برای شما رخ داد، به خاطر بیاورید که یک فرد بزرگسال هستید و اگر آن را مناسب نمی بینید، مجبور نیستید برایش بخرید. حتی می توانید درباره چیزهایی که فرزندتان با پول های خودش خریداری می کند - پولی که به عنوان هدیه تولد یا پول تو جیبی دریافت می کند- هم نظر دهید. فراموش نکنید که راهنمایی های شما می تواند در شکل گیری شخصیت فرزندتان موثر باشد. برای او درباره چیزهایی که دوست ندارید، به آرامی توضیح دهید و به دنبال راه سازش باشید. مثلاً به او نگویید "برو و آن لباس را در بیاور"، بگویید "تو می توانی این لباس را در موقع خواب بپوشی اما این لباس مناسب مهمانی نیست."

در هفت سالگی کودک بیشتر به خود فکر می کرد و به طرز رفتار دیگران نسبت به خودش علاقه داشت ولی کودک هشت ساله در رفتار خود با دیگران از این مرحله قدم فراتر نهاده است. در این سن کودک فقط به این تمایل ندارد که بداند دیگران با او چگونه رفتار می کنند بلکه به روابط خودش با دیگران نیز علاقه دارد. یعنی آماده و دوستدار روابط دوجانبه است. از این گذشته فکرش فقط متوجّه به آنچه دیگران می کنند نیست بلکه می خواهد طرز فکر آنها را هم بداند. بیش از گذشته از دارایی خود به دیگران می دهد ولی در عوض انتظار دریافت بیشتری هم از آنها دارد. به خصوص میل دارد که با مادرش رابطۀ نزدیک و مبتنی بر تفاهم داشته باشد. کودک هشت ساله در جهان پهناوری که سیر می کند اطلاعات زیادی دربارۀ شخصیت آیندۀ خود به ما می دهد.

 منابع:

  • روانشناسی کودک (رفتار کودکان) از تولد تا ده سالگی/ فرانسیس ایلگ و لوئیز ایمس، ترجمۀ دکتر آوارگان، نشر اندیشه.
  • روانشناسی کودک هشت سالگی/ سایت مرکز مشاوره و روانشناسی ایران
  • هشت سالگی کودک/niniban.com
بازدید 291 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا