خصوصیات سنی کودک (از تولد تا ده سالگی): سه سالگی

در این سن وضع اخلاقی کودک برای مدّت کوتاهی آرام می شود. بچّۀ 2ونیم ساله دوست داشت مقاومت کند ولی بچّۀ سه ساله دوست دارد با محیط سازش نماید و تسلیم شود. کودک به همان اندازه که در 2ونیم سالگی می گفت «نه» در سه سالگی می گوید «چشم». در آن سن فقط می خواست بگیرد ولی در این سن علاوه بر گرفتن به بخشیدن و دادن اشیای خودش به دیگران هم علاقه دارد. مایل است که چیزهای خودش و همچنین تجربیات خود را با دیگران تقسیم کند. «ما» لغت دیگری است که غالباً طفل در این سن به کار می برد و این نشانۀ حسّ مشارکت و روش مسالمت آمیز او نسبت به امور زندگی است.

 طفل سه ساله نسبت به اطرافیان خود تعادل و آرامش قابل ملاحظه ای دارد و شاید این امر به علّت آن باشد که در این سن نسبت به شخص خود نیز آرام تر و معتدل تر از قبل است. دیگر مثل سابق احتیاج ندارد که کارها و عادات گذشتۀ خود را نگاه دارد و آنها را مرتّباً تکرار کند. چون بیش از سابق رشد کرده خیلی بیشتر احساس اطمینان و امنیت می کند و این اعتماد و اطمینان هم درونی است و هم در روابط او با دیگران به چشم می خورد.

در این سن کودک نه تنها عادات یکنواخت را کنار گذاشته بلکه تقریباً همۀ خصوصیاتی که در 2ونیم سالگی داشت و برای خودش و دیگران هر دو تولید زحمت می کرد از بین رفته یا لااقل کمتر شده است. کودک در این سن دیگر سرسخت، یک دنده یا فرمان بده نیست و همه چیز را برای خود نمی خواهد. لازم نیست همۀ کارها آنطور که او می گوید انجام شود و اکنون نه تنها کارها را مطابق سلیقۀ شما انجام می دهد بلکه از این کار لذّت هم می برد.

حالا مردم برای او ارزش دارند و کودک میل دارد دوست پیدا کند و غالباً برای اینکه مورد لطف و محبّت شخص دیگری قرار گیرد از یک اسباب بازی یا امتیاز خود صرف نظر می نماید و این کاری است که قبلاً نمی توانست بکند و نمی کرد. چون قدرت او زیادتر شده با ناراحتی کمتری کارهای روزانه را انجام می دهد و علاوه بر این دیگر مثل سابق از بازی ها هم ناراحت و عصبانی نمی شود و آنها را با موفّقیت انجام می دهد.

ولی بالاتر از همه آنکه قدرت و علاقۀ او در تکلّم به او کمک می کند تا بتواند رفیق و مونس  و عضو مورد علاقه ای برای خانواده باشد. تعداد لغاتی که می داند و قدرت او در به کار بردن آنها خیلی زیادتر شده و به همین اندازه استفاده ای هم که از صحبت دیگران می کند به مراتب بیش از گذشته است. در این سن نه تنها می تواند کودک را با صحبت و حرف کنترل کرد بلکه می شود او را به این وسیله سرگرم ساخت و خودش هم به وسیلۀ حرف زدن دیگران را سرگرم می کند. لغات جدید را دوست دارد و این لغات اغلب اثر معجزه آسایی دارند و سبب می شوند که کودک آنطور که ما میل داریم رفتار نماید . لغات جدیدی که فرا بگیرد از قبیل تازه، تفاوت، بزرگ، تعجّب و رمز همه معرّف آگاهی بیشتر او و پیدا شدن مناظر جالب و تازه ای در افق فکر اوست. گفتگو با کودک بسیار مهم است زیرا به او کمک می کند چیز هایی مثل ساختار جمله، ضمیر و زمان ها را یاد بگیرد. اکنون کودک دارای قوّۀ تخیّل بیشتری است و در این هنگام داستان هایی که به زبان می آورد بیشتر بر مبنای داستان کتاب هایی است که خوانده و یا برنامه های تلویزیونی است که دیده است.

اکنون نوبت شماست که شرایطی فراهم کنید و مشوّق کودکتان باشید تا استقلال بیشتری کسب کند. اجازه دادن به کودک برای تنهایی غذا خوردن و لباس پوشیدن، حتی اگر زمان زیادی از شما بگیرد عامل کمک کننده مهمی است چون فرصت زیادی تا  قبل از اینکه او مدرسه را شروع کند وجود ندارد.

وقتی کودک سه سالۀ شما بد خلقی می کند، سریعاً به این نتیجه نرسید که او خسته است. عوامل دیگری نیز می تواند روی کج او تأثیر بگذارد مانند: گرسنگی، بیماری، سرخوردگی یا این که نتوانسته یک کار فیزیکی را انجام دهد یا انتظاری که از خودش داشته را برآورده نکرده است. در این شرایط بهترین واکنش بی تفاوتی است. به کودک بد خلق خود زمان بدهید تا خودش را پیدا کند یا اگر احساس می کنید که باید واکنشی نشان دهید، او را در آغوش گرفته و پشت او را بمالید. به خاطر بسپارید که حالت عاطفی او هنوز به طور کامل شکل نگرفته و پاسخ دادن به این حالات با بحث های منطقی بی معنی است.

کودک سه ساله به دنبال بازی است ، اما این بازی را ترجیح می دهد که با دیگران داشته باشد و در نتیجه به دنبال همبازی خوبی است و مفهوم تقسیم اسباب بازی ها را می فهمد. نسبت به کودکان خویشاوند کوچکتر، عواطف خود را ابراز می کند. در این دوران است با وجود آنکه همبازی برای او نقش بسیار مهمی دارد ، هم چنان به پدر و مادر بیش از پیش وابسته است و به نوعی معتاد است و باید با آنها باشد و از وجود و حضور آن ها خبر داشته باشد تا بتواند ارتباط خودش را با آن ها حس و احساس کند.

کودک در این سن طوری رفتار می کند که گاهی والدین احساس می کنند با فرد بزرگسالی که با آگاهی و دانایی برخورد می کند، رو به رو هستند. به پدر و مادر ( هر دو ) بسیار علاقه دارد. اگرچه توجه ویژه ای به مادر دارد و ارتباطش با مادر بیشتر است و گرچه احتمالاً بر اساس آنچه که در محیط اجتماعی می شناسیم با پدر ارتباط محدودتری دارد ، ولی جالب این است که فرمان و دستور پدر را راحت تر و زودتر می پذیرد و انجام می دهد و احساس شادی و حتی غرور می کند. نسبت به تفاوت بین حال و گذشته و ضرورت موکول کردن برخی خواسته ها به آینده، درک اندکی از خود نشان میدهد.

کودک مایل است محیط خانواده را طوری تغییر دهد که از نوعی آرامش برخوردار باشد . اما اگر متأسّفانه در محیط خانه این آرامش نباشد و یا او را به محیط آموزشی بفرستیم که او خوشحال و راضی نیست و بدآموزی هایی نیز دارد ، این خطر وجود دارد که حالت بازگشت و برگشت به کودکی را پیدا کند!

بچّۀ 2ونیم ساله غالباً مقاومت می کرد و این برای او یک اصل بود و به وسیلۀ آن امنیت بیشتری برای خود به دست می آورد ولی بچّۀ سه ساله با نظر مثبت پیش می رود تا بتواند با هر گروه و دستۀ تازه ای رو به رو شود.

 

منابع:

  • روانشناسی کودک (رفتار کودکان) از تولد تا ده سالگی/ فرانسیس ایلگ و لوئیز ایمس، ترجمۀ دکتر آوارگان، نشر اندیشه.
  • پرورش، تعلیم و تربیت 3 تا 7 سالگی/ گروه مولفین انتشارات باهدف، نشر باهدف.
  • از تولد تا پنج سالگی/ ماری دی شریدان، ترجمۀ محمود مزینانی، نشر پیدایش.
  • رشد مغز کودک، دو و نیم تا سه سالگی/ کانون مشاوران ایران kanonm.ir
  • سه سالگی کودک/ niniban.com
بازدید 542 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا