خصوصیات سنی کودک (از تولد تا ده سالگی): 2ونیم سالگی

والدین باید قبلاً از خصوصیات این سن اطّلاع داشته باشند زیرا کارهایی که کودک در این سن انجام می دهد کاملاً مخالف میل آنهاست. بچّۀ 2ونیم ساله از نظر اخلاق و رفتار در هیچ جمعی عضو سازگار و آرامی نیست. تغییراتی که بین دو سالگی و 2ونیم سالگی در رفتار طفل پدید می آید ممکن است هم برای خود او و هم برای اطرافیانش خیلی شدید و ناراحت کننده باشد. در این سن عدم تعادل در رفتار و اخلاق کودک به نهایت شدّت می رسد و غالباً والدین طفل می گویند به هیچ طریقی نمی توانند وضع او را اصلاح کنند.

ولی در حقیقت اگر پدر و مادر اطلاعات مختصری دربارۀ خصوصیات اخلاقی کودک در این سن داشته باشند خواهند دانست که رفتار او اگرچه در نظر دیگران ناخوشایند است ولی برای خودش معنی خاصی دارد. مطالعه در خصوصیات اخلاقی طفل 2ونیم ساله و کوشش در رفع معایب آن به طور غیر مستقیم غالباً خیلی مفیدتر از آن است که والدین مستقیماً با مشکلات او رو به رو شوند و سعی کنند آنها را برطرف سازند.

اولین خصوصیت اخلاقی یک طفل 2ونیم ساله آن است که کودک سرسخت و تغییر ناپذیر است یعنی وقتی چیزی را می خواهد باید عیناً همان باشد که او می خواهد و نمی تواند با آنچه هست بسازد و از بعضی خواسته های خود صرف نظر کند و یا قدری تأمّل داشته باشد. هر چیز باید در جایی که به نظر او مناسب است قرار گیرد و برای هریک از کارهای روزانه که در خانه انجام می شود روش و ترتیب خاصی را اتّخاذ می کند که باید همیشه رعایت شود. خلاصه همه چیز باید کاملاً مطابق میل او باشد.

خصوصیت دوم طفل در این سن آن است که خیلی دستور می دهد و به اصطلاح پرتمنّا است. او است که باید دستور بدهد و تصمیم بگیرد. مثلاً اگر بگوید مادرش کاری را بکند پدرش نمی تواند به جای او این کار را انجام دهد و یا اگر بگوید "خودم این کار را می کنم" دیگر هیچ کس اجازه ندارد به او کمک کند ولو آنکه این کار برای او مشکل و غیر عملی باشد.

این سن، سنّ شدّت احساسات و عواطف است و این احساسات خیلی به ندرت ممکن است تغییر شکل دهد. کودک در این سن، منفی باف، لجوج و سرسخت است. علاوه بر این در این سن طفل در دو جهت متضاد سیر می کند و چون نمی تواند تصمیم بگیرد و بین دو چیز یکی را انتخاب کند همیشه بین آن دو نوسان می نماید و مثل آن است که سعی می کند هر دوی آنها را نگه دارد. اگر مادر بخواهد با عجله لباس او را تنش کند، کودک فریاد می زند: «خودم می خواهم بپوشم» و اگر پدر به او بگوید: «لباست را بپوش» خواهد شنید که می گوید: «می خواهم مامان لباس تنم کند.» کودک دو و نیم ساله متلوّن است. اگر مادر به طرف او رود. بابا را می‌طلبد و به عکس اگر بابا به طرفش برود، مامانش را می خواهد. او در دنیایی از تضاد سیر می کند. و این کلمات بر زبان او جاری است: «می کنم .. نمی کنم .. می خواهم .. نمی خواهم .. می توانم .. نمی توانم .. بله .. نه» و اگر کسی در این میان وارد نشود و برای تصمیم گرفتن به او کمک نکند ممکن است ساعت ها در این حالت بی تصمیمی و تردّد باقی بماند. انتخابهای او چند تایی است و در هر دقیقه ، نوعی را می پسندد، اگر انواع باشد همه را طالب است اگر جلوی او را نگیرند، ممکن است مدّتها از یک سمت به سمت دیگر حرکت کند. اگر مادر به او بگوید: «مربا می خواهی» می گوید «نمی خواهم» اما به محض اینکه مربا کنار گذاشته شود، او مربا می خواهد. بنابراین هر کس که وظیفۀ مراقبت از طفل را در این سن به عهده دارد برای حسن جریان کارهای جاری منزل باید با لطف و ملایمت بعضی تصمیم ها را خودش برای طفل بگیرد و حتّی الامکان او را در مسیر یک طرفه قرار دهد و فرصت انتخاب به او ندهد. مثلاً وقتی می خواهید او را با خود به بیرون ببرید، در حالیکه از تفریح در بیرون برایش سخنرانی می کنید لباس تنش کنید. اگر از او برای بیرون رفتن ، اجازه بخواهید، کلاهتان پس معرکه است. به هر قیمت که می دانید از پرسشهایی که او باید جواب «نه» را ادا کند، پرهیز نمایید. به او زیاد فرصت انتخاب ندهید. اگر این فرصت را داشته باشد، مطمئن باشید که از فرصت خود راضی نیست.

در تمام دستورها، خواهش و تقاضاهایش تکبر و غرور زیاده از حدّی دیده می شود. لذا مادر باید به جای نشستن و غصه خوردن، راه و روش تسلّط بر فرزند را بیاموزد و این مطلب را همواره در نظر داشته باشد، سعی کند کودک حرفهای او را بدون چون و چرا بشنود و به عکس در مقابل کارهای بی اهمیت تسلیم شود. مثلا «بگوید: البته ... بله قربان ... حتما». مادران باید به خاطر داشته باشند که کودک 2ونیم ساله ممکن است. رفتارش با شما بسیار خوب یا بد باشد، اما او شما را بسیار دوست دارد و تمنّاهای زیادی از شما دارد.

یک خصوصیت اخلاقی دیگر طفل در این سن که با سلیقۀ اطرافیان او جور در نمی آید این است که میل دارد هر کاری را نه تنها یک مرتبه بلکه چندین روز متوالی تکرار نماید. مثلاً اگر یک شب برای خواباندن او چهار قصّه برایش تعریف کنید فردا شب هم از شما خواهد خواست که چهار قصّه و همان چهار قصّۀ شب قبل را برای او تعریف کنید و در این سن خیلی مشکل است که به طفل لباس های جدید و اسباب بازی های جدید یا غذاهای جدید داد زیرا میل دارد که هر چیز عیناً همان طور باشد که همیشه بوده یا لااقل وقتی چیز تازه ای به او می دهند باید کهنه ها را هم برای خودش نگاه دارد.

اگر کودک ناراحت شود به شدت بدقلقی می کند و در واقع یک شورشگر است و دیگر نمی توان به راحتی قبل حواس او را منحرف کرد. به بازی های نمایشی علاقه دارد. دوست دارد بازی کودکان را نگاه کند و ممکن است چند دقیقه با آن ها همراهی کند. هنوز چندان به استفاده مشترک از اسباب بازی آشنا نیست.

اگر همۀ این خصوصیات را در نظر بگیرید خواهید دید که ادارۀ چنین کودکی آسان نخواهد بود زیرا کودک در این سن فعّال، کنجکاو و پر انرژی است ولی وجود او در خانه خالی از زحمت و دردسر نیست. با وجود این اگر مادر صبر و حوصلۀ فراوان به خرج دهد و از مشکلات این دوره از زندگی اطلاع کافی داشته باشد و با علاقه و پشتکار سعی نماید که بر لجاجت و سرسختی وی فایق شود خواهد توانست با او کنار بیاید تا وقتی که این دوره به پایان رسد.

 

منابع:

  • روانشناسی کودک (رفتار کودکان) از تولد تا ده سالگی/ فرانسیس ایلگ و لوئیز ایمس، ترجمه دکتر آوارگان، نشر اندیشه.
  • دانشنامۀ فرزند: نقاط عطف رشد کودک/ farzand.net
  • اگر می خواهید با رفتار کودکتان آشنا شوید/ beytoote.com
بازدید 454 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا