خصوصیات سنی کودک (از تولد تا ده سالگی): دو سالگی

اخلاق و رفتار کودک در این سن در نظر بزرگترها آنقدر آرامتر و بهتر از سابق است که گاهی گول می خورند و تصور می کنند پس از این دیگر بچه اخلاقش خوب و آرام خواهد بود و در نتیجه موقعی که 2ونیم ساله شود و مشکلات خاصّ آن دوره پیش آید تعجّب خواهند کرد و این امر باعث ناراحتی آنها خواهد شد.

به هر حال صرف نظر از آنچه بعداً پیش خواهد آمد در دو سالگی هم کودک و هم پدر و مادر او برای مدّت کوتاهی راحت هستند و نفس آسوده ای می کشند زیرا دو سالگی در مقام مقایسه با دوران قبلی و بعدی آن در بسیاری از اطفال یک دورۀ آرام و متعادل است.

در این سن اخلاق و رفتار کودک تقریباً از همۀ جهات خیلی آرامتر از دورۀ قبل از آن است و علّت آن هم تکامل بیشتری است که طفل پیدا کرده و علاوه بر این بیشتر میل دارد کارهایی را که قادر به انجام آنها هست انجام دهد و زیاد تلاش نمی کند که به کارهایی فوق قدرت خود دست بزند.

از نظر حرکات و کار هم طفل دو ساله خیلی بیشتر از طفل 18 ماهه به خود اطمینان دارد. کمتر زمین می خورد و با اطمینان بیشتری می دود و از پلّه ها بالا می رود. بنابراین دیگر مثل سابق مجبور نیست که خیلی مواظب خود باشد تا زمین نخورد و می تواند توجّه خودش را به چیزهای دیگر هم معطوف سازد و از این گذشته مثل سابق زیاد احتیاجی به مراقبت بزرگترها هم ندارد. اسباب بازی های چرخ دار بزرگ را به سهولت هل می دهد و می کشد و معمولا می تواند در حال کشیدن آن، عقب عقب راه برود. اسباب بازی های چرخدار کوچک نخ دار را با درک دقیق از جهات، به این طرف و آن طرف می کشد. برای نگاه کردن از پنجره با باز کردن در، از مبل و صندلی بالا می رود و می تواند دوباره از آنها پایین بیاید. نسبت به اندازه خود و در ارتباط با اندازه و موقعیت اشیای پیرامونش، درک روزافزونی از خود نشان می دهد و می تواند اشیا را در فضاهایی نظیر قفسه، ظروف یا جعبه های مقوایی قرار دهد. می تواند با چسبیدن نرده یا دیوار، با قرار دادن هردو پا بر روی یک پله، از پله ها بالا و پایین برود. می تواند یک توپ کوچک را بی آنکه از دستش بر زمین بیفتد، با بالا بردن دست به جلو یا عقب پرتاب کند. می تواند همزمان با لگد زدن به توپ، راه برود. می تواند روی یک سه چرخه کوچک بنشیند، اما هنوز نمی تواند رکاب بزند. با پا زدن به زمین، سه چرخه را حرکت می دهد. روی سه چرخه می نشیند و آن را راه می برد، اما هنوز نمی تواند رکاب بزند.

از نظر تکلّم نیز کودک در این سن بیشتر به خود اطمینان دارد و نه تنها می تواند مقدار زیادی از حرف های دیگران را بفهمد بلکه تکلّم او نیز خیلی مفهوم تر از سابق است. کودک در این سن با مفهوم نام خود آشناست. در خلال بازی، به طور پیوسته و در قالب تک گویی های طولانی با خود حرف می زند، اما ممکن است این سخنان برای دیگران غیر قابل درک باشد. اکنون چون کودک می تواند بسیاری از خواسته های خود را به وسیلۀ تکلّم به دیگران بفهماند خیلی کمتر از سابق عصبانی می شود زیرا سابقاً مجبور بود مطالب خود را با گریه یا اشاره به دیگران بفهماند و امیدوار باشد که کسی متوجّه او بشود و منظورش را بفهمد. در 21 ماهگی مثلاً یک قاشق یا پیشبند که متعلّق به او نبود و اشتباهاً آن را به او می دادند ممکن بود سبب گریۀ ممتد او بشود.
تقریبا به طور پیوسته، سخنان دیگران را تکرار و تقلید می کند و بر تکرار یک یا چند کلمه تأکید می ورزد. در تکرار ریتم ها و ترانه های کودکانه مشارکت می کند. اگر از او خواسته شود، به مو، دست، پا، بینی، چشم، دهان و کفش خود یا دیگران اشاره می کند. نام تصاویر و اشیای آشنا را می داند. دستورات ساده مثل: «برو ببین کی در می زند» را انجام می دهد.

در دو سالگی کودک از نظر احساسات هم آرامتر است. تقاضاهای او در این سن مانند سابق سخت و مصرّانه نیست. صبر و حوصلۀ طفل و قدرت تحمّل او در برابر ناکامی و شکست به مراتب بیش از گذشته است.

از این گذشته مردم در نظر او بیش از سابق ارزش دارند مثلاً گاهی از اوقات دوست دارد که دیگران را از خود راضی سازد و غالباً خودش هم از دیگران راضی می شود. بنابراین به عکس طفل 18 ماهه کودک در این سن می تواند گاهی از اوقات کارهایی را فقط به خاطر جلب رضایت دیگران انجام دهد و خواسته های شخص دیگری را بالاتر از تمایلات شخصی خود بداند. اگرچه هنوز نمی تواند دیگران را هم در آنچه که دارد شرکت دهد ولی گاهی از اوقات در صورتی که او را راهنمایی کنند مایل است که مثلاً به جای آنکه اسباب بازی خودش را به همبازیش بدهد چیزی هم برای او پیدا کند و در مقام مقایسه با شش ماه قبل این تغییر بزرگی است که در روابط اجتماعی او مشاهده می شود.

دو سالگی از بسیاری جهات سن دوستی و محبّت است و طفل در این سن ممکن است به احساسات دیگران به گرمی جواب دهد. این خصوصیات اخلاقی کودک با طبیعت آرامش او را در خانه و کودکستان بچّۀ خوبی جلوه می دهد و اداره کردن او در این سن خیلی آسان تر از موقعی است که کوچکتر بود. در دو سالگی از بچّه غالباً خیلی تعریف می کنند و طفل در این سن در بسیاری از خانواده ها باعث سرگرمی و سرور دیگران است.

منابع:

  • روانشناسی کودک (رفتار کودکان) از تولد تا ده سالگی/ فرانسیس ایلگ و لوئیز ایمس، ترجمه دکتر آوارگان، نشر اندیشه.
  • از تولد تا پنج سالگی مراحل رشد و پرورش کودک/ ماندانا سلحشور، نشر پنجره.
بازدید 440 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا