خصوصیات سنی کودک (از تولد تا ده سالگی): پانزده ماهگی

اگر حرکات و رفتاری را که کودک در 15 ماهگی دارد با آنچه در یک سالگی داشت مقایسه کنیم باید بگوییم که اخلاق و رفتار او در این سن آرام نیست ولی بخشی از این ناآرامی به دلیل آن است که طفل در این سن قدرت انجام خیلی از کارها را به دست می آورد. کودک ناگهان سعی می کند بسیاری از کارها را انجام دهد و با سرعت و شدّت هم انجام می دهد. بنابراین جای تعجّب نیست اگر ببینیم در این سن از آرامش و هماهنگی قبلی او کمی کاسته شده است. یکی از ویژگی های پانزده ماهگی سرعت عمل و جهش و جست و خیز است.

کودکی که قبلاً میل داشت بگیرد و بدهد اکنون یک جانبه فکر می کند و فقط میل دارد بگیرد (و این حالت در هجده ماهگی شدیدتر هم خواهد شد). در این سن کودک دیگر به خزیدن و گردش در اطراف خود اکتفا نمی کند بلکه اکنون قادر است راه برود و اگر به وسیله ای از قبیل تسمه یا اطاقک چوبی او را محدود ساخته باشند با آن مخالفت می نماید. دیگر گفتن "نه" در او تأثیر زیادی ندارد. خیلی کارها هست که میل دارد انجام دهد و خیلی چیزها هست که میل دارد ببیند. نه تنها روی زمین مسطّح زیاد حرکت می کند و زرنگ است بلکه اگر بگذارند از چندین پلّه هم بالا می رود ولی این کار در هجده ماهگی بیشتر دیده می شود.

به همه جا سر می کشد و به همه چیز دست می زند و فعّالیت عجیبی دارد کمتر وسیله ای است که بتواند مانع او شود. مسلّماً باید کودک را در این سن از اطاق نشیمن دور نگه داشت و در جایی محدود کرد تا برای خودش و دیگران ایجاد زحمت و دردسر نکند.

اگر او را در اطاقک چوبی خودش بگذارید به احتمال زیاد خواهید دید که اسباب بازی های خود را یکی یکی برمی دارد و به بیرون پرتاب می کند و در واقع پرتاب کردن اشیا یکی از سرگرمی های مورد علاقۀ اوست. اشیا را به بیرون پرتاب می کند و بعد داد می زند که شما آنها را برایش ببرید. علاوه بر این طفل دوست دارد که اشیا را یکی پس از دیگری درون ظرفی بگذارد و بعد بیرون بیاورد بیرون آوردن اشیا را از گذاشتن آنها توی ظرف بیشتر دوست دارد. اگر منظرۀ جالبی از قبیل وسایط نقلیه در برابر او باشد با میل و علاقه در اطاقک چوبی خودش می ماند و مشغول تماشای حرکت آنها می شود.

زبان طفل در این سن به صحبت باز شده ولی هنوز خیلی پیشرفت نکرده است. به هر حال کودک پانزده ماهه غالباً می تواند آنچه را که می خواهد گاه با گفتن و گاه با اشاره به دیگران بفهماند. همچنین می تواند با حرکت بدن عدم قبول و امتناع خود را از چیزی نشان دهد و نیز می تواند نسبت به چند کلمه و عبارت ساده، عکس العمل از خود ظاهر سازد.

تعداد کمی از کودکان در این سن آثاری از کنترل مدفوع و ادرار از خود نشان می دهند. در این سن لا اقل طفل می تواند روی لگن بنشیند . در مورد بعضی از بچه ها می توان ظرف غذا را جلوی آنها گذاشت بدون آنکه به طرف آن حمله کنند. بعضی از کودکان ممکن است تا این سن دیگر بطری را کنار گذاشته باشند و از فنجان شیر بخورند و حتّی بتوانند آنرا با دست خودشان نگاه دارند و یا اینکه با قاشق  غذا بخورند. البتّه طرز انجام این کارها در این سن بی نظم و ناشیانه است. ممکن است طفل زمانی که مادر به او لباس می پوشاند همکاری نشان دهد و دست یا پایش را راست نگاه دارد تا مادرش بتواند لباس به تن او کند.

حالات روحی کودک متغیّر است و خیلی زود و به شدّت تحریک و عصبانی می شود ولی این کیفیت موقّتی و زودگذر است و به را حتی می توان فکر او را از یک موضوع منحرف ساخت و سرگرمش نمود. خلاصه باید والدین طفل قدری انرژی صرف نمایند تا بتوانند با او کنار بیایند. شما باید چندین ترفند را امتحان کنید تا راهی برای مقابله با بد خلقی، که برایتان اثر بخش است بیابید. بغل کردن و با آرامش در آغوش گرفتن فرزندتان، تا زمانی که آرام شود را امتحان کنید. سرش داد نزنید یا سعی نکنید دست هایش را پایین نگه دارید، که این کار او را بیشتر بی تاب می کند. او را بلند کنید و به مکان دیگری ببرید در حالی که شما با مهربانی در کنارش هستید و به او اطمینان می دهید که دوستش دارید.

تحقیقات نشان می دهد کودکان عاشق والدین شان هستند. روانشناسان این عشق را دلبستگی می نامند. تئوری دلبستگی که نخستین بار جان بالبی روانپزشک انگلیسی در سال 1950 آن را ارائه داد، یکی از ماندگارترین تئوری های قرن بیستم در زمینه رشد انسان است. در آغوش گرفتن کودک شیوه بسیار مؤثری برای پرورش دادن توانایی های مغزی اوست. به ویژه در ‌آغوش گرفتن کودک در مواقع خطر باعث می شود کودک آرامش خاطر پیدا کند. اگر کودک شما دارد در جایی پرسه می زند که نباید می رفته، او را بلند کنید و در آغوش بگیرید و برایش توضیح دهید که: تو نباید به آنجا بروی چون خطرناک است. او از لحن صدای شما می فهمد کاری که انجام داده کار اشتباهی بوده است. علاوه بر این، وقتی کودک را این طور در آغوش می گیرید و با او حرف می زنید، می فهمد که به او اهمیت می دهید و می خواهید از او محافظت کنید.

 

منابع:

  • روانشناسی کودک (رفتار کودکان) از تولد تا ده سالگی/ فرانسیس ایلگ و لوئیز ایمس، ترجمه دکتر آوارگان، نشر اندیشه.
  • رفتار کودک 15 ماهۀ شما: بحران های بیشتر/ noskhe.com
  • کودک 15 ماهه چه کارهایی انجام می دهد؟/ بخش سبک زندگی نمناک
بازدید 247 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا