خصوصیات سنی کودک (از تولد تا ده سالگی): یک سالگی

در ده ماهگی کودک آنقدر برای انجام کارهای مختلف توانایی نشان می دهد که شاید شما نتوانید حدس بزنید که دیگر پس از آن چه کارهایی را ممکن است بتواند انجام دهد. باید گفت طفل در فاصلۀ ده ماهگی تا یک سالگی به اندازۀ هیچ یک از دوره های سه ماهۀ قبل تغییر نمی کند زیرا میزان رشد او کندتر شده است و چنان که خواهیم دید باید تغییرات سنّی او را به جای هفته به هفته، ماه به ماه مورد مطالعه قرار داد. با این حال در این فاصله هم تغییراتی دیده می شود و شاید بزرگترین آنها این باشد که طفل در یک سالگی می تواند با دست و زانو و رانها روی زمین بخزد. بنابراین بچۀ یک ساله که می تواند خودش را به این طرف و آن طرف بکشد با طفل ده ماهه که به زحمت می توانست دور خودش بچرخد خیلی تفاوت دارد.

نه تنها طفل در این سن می تواند با دست و پا در اطراف خودش گردش کند بلکه می تواند از راه خزیدن روی زمین و گرفتن دست ها به دیوار خودش را به اشیا و اثاثیه ای که مورد نظر اوست برساند و شاید بتواند به کمک دیگران چند قدم هم راه برود. هل دادن و کشیدن اشیا، روی هم گذاشتن آن ها، خالی و پر کردن ظروف و ضربه زدن و تولید سروصدا نیز از دیگر مهارت های جدید اوست. او ساعت ها مشغول بازی های تکراری با اشیا می شود و حتی برخی اوقات آنها را جا به جا می کند و اثر عملکرد خود را روی اشیا تجربه می کند.

از نظر اجتماعی هم کودک پس از آنکه در حوالی یازده ماهگی یک دورۀ کوتاه عدم تعادل را گذراند که نسبت به افراد ناآشنا غریبگی می کرد در یک سالگی اعتماد به نفس دارد و دوستانه به نظر می آید. خیلی دوست دارد که به حرفهایش گوش کنند و کارهایی را که انجام داده و باعث خوشحالی و خندۀ دیگران شده است تکرار می کند. بازی هایی را که گرفتن و دادن در آنها به کار می رود دوست دارد برخی بازی های ساده را می تواند تقلید کند مخصوصاً از دالی کردن خیلی خوشش می آید و دلش می خواهد که وقتی روی زمین می خزد یک نفر او را دنبال نماید و سعی کند به او برسد.

این زیاد شدن جنب و جوش و حرکت کودک ممکن است مانع انجام بعضی از کارهای روزانۀ منزل شود، مثلاً ممکن است بچه ترجیح دهد که در حال ایستاده غذا بخورد. همچنین علاقه ای که به بازی کردن با اشیائی مثل قاشق دارد ممکن است برای غذا دادن به او مشکلاتی ایجاد نماید ولی بگذارید طفل این استعداد تازۀ خود را به کار اندازد مثلاً بگذارید که اگر دلش می خواهد روی صندلی خودش بایستد فقط او را به وسیلۀ حائلی که اطراف صندلی می گذارید محافظت کنید و نیز موقع غذا دادن به او یک قاشق اضافی هم در دستش بگذارید تا با آن بازی کند. خواهید دید که غذا خوردن او خیلی بی سروصدا تر خواهد شد. در برنامه غذایی کودک نیز رعایت اعتدال بسیار حائز اهمیت است. وضع غذا خورانیدن به کودک به گونه ای نباشد که کودک از غذا بیزار شود و یا غذای کافی به بدن کودک نرسد. زیاد خورانیدن به کودک سبب وارد آمدن فشار بر دستگاه هاضمه، افزایش وزن و ابتلای او به انواع بیماری ها خواهد شد. غذای کودک باید از حجم متعادل، کیفیت خوب و کالری لازم برخوردار باشد. خوراندن نامنظم غذا به کودک سبب می شود که هضم آن با حداکثر کار ترشّحات معده و روده و با بروز اختلالات در کار هضم غذا همراه گردد در نتیجه کودک در مقابل غذا از خود عکس العمل های منفی نشان دهد.

کودک شما دیگر کم کم متوجه شده است که فردی مستقل از شماست. بنابراین اگر تلاش می کند استقلال خودش را به دست آورد، تعجب نکنید. اگر کودک برای سوار شدن در صندلی مخصوصش در اتومبیل یا کالسکه‌اش، برای حمام کردن یا تعویض پوشکش با شما کلنجار می‌رود، مانعش نشوید. اجازه دهید کودک به این شیوه تلاش کنند و استقلال شان را به دست آورد. فقط در مواردی که می خواهید کودکتان حرف شنوی بیشتری از شما داشته باشد و او قبول نمی کند (مانند نشستن در صندلی مخصوص در اتومبیل) با پرت کردن حواسش کار خودتان را انجام دهید. مثلا هنگامی که می خواهید او را به داخل اتومبیل ببرید، اسباب بازی مورد علاقه اش را به دستش بدهید یا شعری را که دوست دارد بخوانید تا حواسش پرت شود.

اگر کمی مهارت به کار ببرید می توانید به او فرصت دهید تا استعدادها روز افزون خود را ظاهر سازد و در عین حال کارهای روزانۀ خودتان را هم بدون اشکال انجام دهید زیرا این سن اگرچه با پیشرفت های سریعی از نظر رشد همراه نیست ولی از نظر اخلاق و رفتار کودک دورۀ تقریباً آرام و خوبی به شمار می آید.

 

منابع:

  • روانشناسی کودک (رفتار کودکان) از تولد تا ده سالگی/ فرانسیس ایلگ و لوئیز ایمس، ترجمه دکتر آوارگان، نشر اندیشه.
  • روزنامه ایران، شماره ۴۷۳۲ به تاریخ ۱۳۸۹/۱۲/۵، صفحه ۱۷.
  • به خاطر بچه های ایران/ نازخند صبحی، نشر نیکان کتاب.
  • chetor.com
بازدید 267 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا