خصوصیات سنی کودک (از تولد تا ده سالگی): هفت ماهگی

اگرچه به نظر شما کودکتان در چهار ماهگی رشد قابل ملاحظه ای کرده بود و خیلی خوشحال بودید که بعضی از کارها را می تواند انجام دهد ولی قدرت و توانایی او در چهار ماهگی قابل مقایسه با آنچه در هفت ماهگی انجام می دهد نیست.

در این سن کودک نه تنها ترجیح می دهد که بنشیند بلکه در شرایط مناسب می تواند برای مدّتی طولانی در حال نشسته بماند ولی اکنون آنقدر رشد کرده است که نشستن تنها  نمی تواند همۀ استعدادهای او را به کار اندازد و بنابراین طفل راضی نیست که فقط بنشیند و تماشا کند بلکه میل دارد اشیا را هم لمس نماید و دوست دارد که او را ایستاده نگاه دارند تا بتواند خود را به این طرف و آن طرف تکان دهد.

خواه در حال خوابیده باشد و خواه نشسته میل دارد که چیزی در دست نگاه دارد. در این سن کودک نه تنها می تواند به طرف شیئی که مورد نظر اوست خم شود بلکه قادر است که آن شیء را در صورتی که زیاد دور نباشد با دستهای خودش بگیرد و بین انگشتانش نگاه دارد و اغلب اوقات آن را به طرف دهان خود می برد. حتی گاهی از اوقات وقتی به پشت خوابیده است انگشتان پاهای خود را هم می گیرد و به دهان می برد. سینه‌خیز راه رفتن او هم تازه آغاز مشکلات شماست چرا که به هر طرفی سرکشی می‌کند و شما باید مواظبش باشید.

در این سن کودک نه تنها دوست دارد که اشیا را با انگشتان خودش بگیرد بلکه میل دارد آنها را از یک دست به دست دیگر بدهد. ما این عمل را "انتقال" می نامیم و طفل می تواند هر روز مدّتی با این کار سرگرم و خوش باشد. علاوه بر این دوست دارد شیئی را که در دستش است روی صندلی خودش بکوبد و یا پرت کند و از این کار لذّت می برد.

در این سن کودک می تواند مدّت ها با خودش سرگرم باشد ولی این دلیل بر این نیست که به مردم و اطرافیان علاقه و توجّه ندارد بلکه به عکس طفل در این سن بسیار اجتماعی است. به کسانی که به او نگاه می کنند تبسّم می کند و معمولاً نسبت به غریبه و آشنا هر دو واکنش دوستانه نشان می دهد و کنجکاوی مخصوصی نسبت به مردم دارد. در حقیقت کودک در این سن یک اجتماع و اتّحاد دوست داشتنی و دلپذیری بین جنبه های فردی و اجتماعی خود به وجود آورده است و حرکات و رفتارش بعضی به میل خود و برخی در جواب اعمال دیگران است و به سهولت این تناوب را در حرکات خود رعایت می کند. وقتی دیگران حرف می زنند گوش می  دهد و مخصوصاً صدای بم پدر خود را دوست دارد و حال آنکه چندی پیش از صدای او می ترسید. به صداهای خودش هم گوش می دهد و هنوز هم صداهای نامفهمومی از خودش در می آورد. با این حال این صداها طولانی تر و به صورت جملات ادا می شوند. هر چند که شما هیچ  کدام از آن را درک نخواهید کرد، اما او فکر می‌کند که جملات عالی و بی نقصی را ادا می کند. گاهی به جای ادای جملات فقط سوزنش روی کلمات گیر می‌کند و مدام اصوات را پشت سر هم تکرار می کند. او از این کار لذت می برد. اکنون کودک نام خود را نیز می شناسد و اگر صدایش کنید، برمی گردد.

اکنون کودک شما می تواند چیزهایی که در گذشته روی داده است را به یاد آورد . حتی ممکن است قبل از اینکه او را قلقلک دهید، همین که بگویید "قیلی قیلی"، شروع به خنده کند. او دیگر می داند که اگر یک اسباب بازی را پرت کند ، پدر و مادر آن را بر می دارند و این که پرت کردن اشیای متفاوت صداهای متفاوتی به وجود می آورد . نوزاد با این اثرات ،تجربه کسب می کند و تعداد زیادی از آن ها را به خاطر می سپارد ،تا در آینده دوباره امتحان کند . کودک کم کم راجع به "دائمی بودن اجسام" آشنایی پیدا می کند. تاکنون وقتی جسمی از میدان دیدش خارج می شد، او فکر می کرد آن جسم دیگر وجود ندارد. اما در پایان هفت ماهگی کم کم درمی یابد که اینکه چیزی را نمی بیند، دلیل بر عدم وجود آن نیست.

روی هم رفته وضعیت محیط او هرچه باشد طفل به خوبی با آن برخورد می کند. هفت ماهگی هم مثل چهار ماهگی برای کودک دورۀ بسیار متعادل و آرامی است و طرز رفتار و احساسات کودک در این سن به اصطلاح میزان است.

ولی مدّت این آرامش و تعادل اخلاقی هم مثل سایر دوره ها کوتاه است زیرا رشد و نمو پدیده ای است که در یک حال ثابت نمی ماند و به زودی فشارها و جهش های یک دورۀ جدید، آرامش و تعادل دورۀ قبل را از بین می برد و خود آن دوره نیز پس از مدّتی دوباره جای خود را به دورۀ آرام تر و متعادل تری خواهد داد.

چنان که گفتیم  طفل در چهار ماهگی دارای تعادل کاملی است. کوشش های کودک پنج ماهه برای انجام بعضی از کارهایی که خارج از قدرت او است این سن را نیز یک دوران کاملاً ناآرام می سازد، مثلاً یک کودک پنج ماهه وقتی روی شکم خوابیده سعی می کند که زانوهای خود را زیر شکمش قرار دهد و مسلّماً نمی تواند. دست خودش را برای گرفتن اشیا دراز می کند ولی موفّق نمی شود. وقتی مادرش از کنار او می رود گریه می کند. اشخاص غریبه را می شناسد. تمام اینها برای طفل ایجاد شکست و ناراحتی می نماید ولی قدرت انجام بعضی از کارها که از شش تا هفت ماهگی نصیب طفل می گردد تا اندازه ای شکست های گذشته را جبران می کند.

 

منابع:

  • روانشناسی کودک (رفتار کودکان) از تولد تا ده سالگی/ فرانسیس ایلگ و لوئیز ایمس، ترجمه دکتر آوارگان، نشر اندیشه.
  • کودک از تولد تا شش ماهگی/ کتی هالند، ترجمۀ فاطمه صهبا، نشر پیدایش.
  • بخش سبک زندگی نمناک
  • niniban.com
  • mahdak.com
بازدید 406 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا