خصوصیات سنی کودک (از تولد تا ده سالگی): چهار ماهگی

کودک چهار ماهه با در نظر گرفتن آنچه در مدّت 16 هفتۀ عمر خود از نظر رشد و تکامل به دست آورده طفل کاملاً رسیده ای به نظر می آید. در این مدّت نه تنها قدرت تکلّم و حرکات طفل به نحو عجیبی افزایش یافته بلکه بچه در این سن موجودی است اجتماعی. مثلاً از دراز کشیدن روی تختخواب بزرگ خوشش می آید و تسلّط او در خانه به مراتب بیش از گذشته است. دیگر غذا خوردن بهترین جا را در مغز  او اشغال نکرده و گاهی از اوقات می تواند صبر کند تا غذایش حاضر شود.

دیگر مثل سابق میلی ندارد که تمام اوقات به پشت بخوابد بلکه دلش می خواهد گاهی هم او را بنشانند تا بتواند دنیا را از جلو تماشا کند. در حقیقت می توان گفت که برق نگاه، سفتی، فشار شانه ها و سریع شدن تنفّس کودک که در هنگام نشاندن او مشاهده می گردد و بالاخره تبسّمی که در این هنگام بر چهرۀ او نقش می بندد همه نشانه هایی از شخصیت اجتماعی آیندۀ اوست.

رفتار کودک نشان دهنده اولویت نسبت به افرادی است که او به رسمیت می شناسد، بدان معنی است که او آنها را به یاد می آورد. او حتی به چهره های آشنا لبخند می زند. این اولین نشانه های پیوند اجتماعی است. او اکنون پدربزرگ را به رسمیت می شناسد و احتمالا حتی آخرین جلسه اش را نیز با او به یاد می آورد. کودک شما در حال حاضر واکنش قطعی نسبت به اشخاص و افراد دارد. این بدان معناست که او می تواند در برابر افراد خاصی که او دوست ندارد، مقاومت کند.

محبت و غم را درک میکند. یک کودک چهار ماهه هنگامی که والدین او را برای مدت طولانی تنها می گذارند، گریه می کند و با بازگشت آنها میخندد . او احساس غم و اندوه خود را از طریق گریه بیان می کند. این گریه معمولا گریه خشک است.

حرکات او در این سن حتی از یک ماه قبل نیز به مراتب هماهنگ تر و منظّم تر است. سه ماهگی در بسیاری از کودکان از خیلی جهات با یک عدم تعادل واضح همراه است. مثلاً اگر او را روی شکم بگذارند با پاهای خود به اطراف لگد می زند و کوشش بی نتیجه و ناشیانه ای به خرج می دهد. غذا خوردن او هم ممکن است در این سن (سه ماهگی) مشکلاتی به وجود بیاورد و خواب، به خصوص خواب رفتن طفل نیز آرام و بی دردسر نیست. گریۀ فراوان طفل به خصوص شب ها ممکن است مزاحمت زیادی ایجاد نماید.

ولی در چهار ماهگی بسیاری از این ناراحتی ها تخفیف پیدا می کند. وضع غذا خوردن کودک بهتر می شود و اگر مادر به تازگی شیر او را به علّت ناراحتی های قبلی و گریۀ فراوانش عوض کرده باشد تصوّر می کند که وضع غذا خوردن او به خاطر این تغییر شیر خوب شده است. بعضی از مواقع روز، طفل خیلی گرسنه است و خوب غذا می خورد ولی از طرف دیگر ممکن  است مثلاً یک وعده از غذای خود را نخورد فقط به علّت آنکه در آن موقع گرسنه نیست. ممکن است متوجه شوید که کودک شما طولانی تر تغذیه می کند. معده نوزاد از ماه سوم افزایش یافته و به طور قابل توجهی بزرگتر از ماه اول اوست. این، به این معنی است که می تواند شیر بیشتری را نگه دارد، به همین دلیل کمتر گرسنه میشود و در نتیجه نیاز به تغذیه کم است. راحت تر به خواب می رود و اغلب تمام شب را یکسر می خوابد تنها ممکن است زمانی که گرسنه است و یا پوشک خود را خیس کرده از خواب بیدار شود.

بالاتر از همه وضع قرار گرفتن اوست که می تواند معرّف آرامش و تعادل خاص کودک در چهار ماهگی باشد. مثلاً اگر او را روی زمین بگذارند دیگر مثل سابق پا نمی زند و بیهوده تلاش نمی کند. حتی گاهی از اوقات ممکن است برای چند لحظه وضعیتی شبیه به شنا رفتن به خود بگیرد به این معنی که پاها را کاملاً صاف می کند و دست ها را به طرف شانه خم می نماید و قسمت پایین شکم را از روی زمین بلند می کند (کاری که انجامش برای ما دشوار است).

در این سن طفل می تواند شیئی را که جلوی او در حرکت است با چشم دنبال کند. دست ها را به طرف اشیا دراز می کند ولی هنوز نمی تواند آنها را بگیرد.

در نظر پدر و مادر از همه جالب تر این است که می بینند کودکشان در این سن کم و بیش تظاهراتی دارد که معرّف اجتماعی شدن اوست. مثلاً با خودش زمزمه و تبسّم می کند و یا با صدای بلند می خندد. حتی طفل در این سن در پاسخ به تبسّم دیگران تبسّم می کند. به هر حال معلوم است که کودک دارد یکی از اعضای خانواده می شود و احساسات و عواطف دیگران را درک می نماید.

 

منابع:

  • روانشناسی کودک (رفتار کودکان) از تولد تا ده سالگی/ فرانسیس ایلگ و لوئیز ایمس، ترجمه دکتر آوارگان، نشر اندیشه.
  • کودک از تولد تا شش ماهگی/ کتی هالند، ترجمۀ فاطمه صهبا، نشر پیدایش.
  • بخش سبک زندگی نمناک
بازدید 528 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا