خصوصیات سنی کودک (از تولد تا ده سالگی): یک ماهگی

آنچه دربارۀ خصوصیات اخلاقی یک سن شرح می دهیم بسیار کلی و اصولی است و منظور آن نیست که تمام کودکان در آن سن چنان اخلاق و رفتاری خواهند داشت. آنچه ما شرح می دهیم فقط به منزلۀ نخستین گام در راه پی بردن به شخصیت و خصوصیات فردی فرزندتان است و مسلّماً به شما کمک خواهد کرد ولی درک شخصیت کودک و ارزش یابی آن یکی از مشکل ترین و درعین حال شیرین ترین وظایف پدر و مادر است.

کودک یک ماهه چه نوع اخلاق و رفتاری ممکن است داشته باشد و ما چه انتظاراتی باید از او داشته باشیم؟ اگر او را با یک طفل یک ساله مقایسه کنیم باید اعتراف کنیم که کار زیادی نمی تواند انجام دهد یعنی نه می تواند خودش را بر روی زمین بکشد و نه می تواند حرف بزند یا راه برود ولی اگر او را با یک ماه قبل خودش مقایسه کنیم خواهیم دید که پیشرفت قابل ملاحظه ای کرده است. در حقیقت می توان گفت که هر روز در یک سال اول زندگی سریعترین رشد و نمو را در طول سراسر زندگی خود دارا می باشد. مثلاً اگر عمل دستگاه های مختلف او را در نظر بگیریم خواهیم دید که وضع تنفّس و ضربان قلب او در یک ماهگی مرتّب شده و درجه حرارت بدنش دیگر نوسانهای زیادی را که سابقاً داشت نشان نمی دهد و تقریباً ثابت است. عضلاتش نیز شلی سابق را از دست داده و وقتی او را بلند کنید سفتی قابل ملاحظه ای در آنها مشاهده خواهید کرد. اگر او به شکم خوابیده باشد می تواند چانه اش را چند ثانیه از روی تشک بردارد و اگر در وضعیت نشسته نگاه داشته شود، می تواند چند لحظه سرش را بالا بگیرد. او می تواند دستانش را حرکت دهد و تا حدود چشمها و دهانش بالا آورد و از سویی به سوی دیگر حرکت دهد، ولی او هنوز هم دستان خود را بسته نگاه می دارد.

وضع خواب و بیداری او هم اکنون مرتّب تر است و چشم های خود را کاملاً باز می کند و دیگر حالت گیجی و خواب آلودگی گذشته را ندارد. وقتی بیدار است وضعیت مخصوصی را که بیشتر دوست دارد اختیار می کند و اغلب سرش را به یک طرف کج می نماید و در این حال بازوی آن طرف کشیده و بازوی طرف دیگر خم است. در این سن می توان پیش بینی کرد که طفل چپ دست خواهد شد یا با دست راست کار خواهد کرد زیرا شاید بتوان گفت بازویی که بیشتر راست و کشیده نگاه می دارد همان طرفی است که بعدها با آن بیشتر کار خواهد کرد.

از لحاظ حسّی نیز نوزاد بوی شیر مادر را تشخیص می دهد، بو‌های شیرین را دوست دارد و از بو‌های ترش و تلخ سرش را برمی گرداند. از تماس با سطوح زبر و زمخت ناراحت می شود. نوزاد تا فاصله ۲۵ سانتی متری را تشخیص می دهد و گاهی اوقات چشمهایش حالت لوچ و چپ بخود می‌گیرد. قابلیت شنوایی او کامل شده است و به سمت صدا‌های آشنا بر می گردد.

کودک یک ماهه حرکات صحبت کردن را می فهمد و دهانش را به تقلید از تکلّم باز و بسته می کند. او رفتارش را با آهنگ صدای شما تطبیق می دهد. اگر با آرامش صحبت کنید ساکت می شود و اگر از صدای خشن یا بلند استفاده کنید، مضطرب می شود.

در این سن ممکن است کودک گاهگاهی به صورت مادرش نگاه کند ولی فقط برای مدّت خیلی کوتاهی. اگرچه ممکن است صداهایی از گلوی خود درآورد ولی هنوز کاملاً آماده نیست که خنده یا تبسّم معنی داری بکند. درهرحال نسبت به آنچه برای او تولید آسایش و رضایت نماید واکنش خوب و موافق و به عکس نسبت به آنچه برایش تولید درد و ناراحتی کند واکنش بد نشان می دهد. طفل در این سن گریه هم می تواند بکند و قادر است از راههایی که متناسب با سنّ کم اوست خواسته های خود را به دیگران تحمیل نماید و در برابر دنیای خارج نیز واکنش نشان دهد.

منابع:

  • روانشناسی کودک (رفتار کودکان) از تولد تا ده سالگی/ فرانسیس ایلگ و لوئیز ایمس، ترجمه دکتر آوارگان، نشر اندیشه.
  • کودک از تولد تا شش ماهگی/ کتی هالند، ترجمۀ فاطمه صهبا، نشر پیدایش.
  • مجلۀ اینترنتی سورنا
بازدید 296 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا