رفع اختلاف به واسطه محبت

 

محبت عامل پیوند دو دل

همه مردم تشنه دوستی و محبتند. دوست دارند محبوب دیگران باشند. دل انسان به محبت زنده است. کسی بداند محبوب کسی نیست خودش را بی کس و تنها می شمارد و همیشه پژمرده و افسرده است. [1]

دختران نیز تشنه عشق و محبت اند و باید از محبتهای بی شائبه پدر و مادر برخوردار شوند. یک دختر انتظار دارد به او محبت کرده و از صمیم قلب دوستش بدارند و همچنین اولین چیزی که می تواند اختلافات بین والدین و دختران را از بین ببرد محبت است.

مهربانی و اظهار محبت واقعا اعجاز می کند، زیرا محبت یک پیوند دو طرفه است.

 

والدین وظیفه دارند مزرعه دل دختران را با محبت و مهر آبیاری کنند چرا که محبت و علاقه درخواست طبیعی اوست و از راه آن چشمش به دنیای آینده باید روشن گردد و راه زندگی را در دل او زنده می سازد. دیدیم که محبت ضروری زندگی دختران است و اهمیتش از اینجا معلوم می شود که برای رسیدن به مرحله محبت اجتماع ناگزیر است از مرحله محبت خانوادگی عبور کند.

ابراز محبت به طرق مختلفی انجام پذیر است که بهترین آن در بغل گفتن و نوازش کردن و بوسیدن است، این امر مایه جلب محبت و اطمینان دختر از زندگی می شود و از امنیت خاطر بیشتر استفاده خواهد کرد، راز توصیه اسلام که فرزندانتان را ببوسید از اینجا کشف می شود.

 

محبت از طریق دیگر ابراز عنایت از راه سخن گفتن با صدای ملایم و دلپذیر و آهنگ و کلام موزون است، لوح دل دختر چون آینه ای صاف و منزه است و چه بهتر که مملو از احساسات پاک و عواطف انسانی باشد.

میزان محبت باید به حدی باشد که تمام زوایای زندگی دختر را در بر گیرد و روشن کند و به مقداری باشد که رشد کافی جسمی و روانی او را تضمین و او را فردی سالم و متعادل تحویل جامعه دهد. [2]

 

دین مقدس اسلام نیز به محبت کردن سفارش کرده و در این باره احادیثی وجود دارد از باب نمونه:

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: با کودکان محبت کنید به ناتوانیشان رحمت آرید، اگر وعده ای دادید وفا کنید، آنها چنین می پندارند که روزی آنان به دست شماست.

 

در حدیث دیگری می فرماید: هر کس فرزندش را ببوسد خدا حسنه ای در نامه عملش نویسد، کسی که رحم نکند رحمش نمی کنند.

 

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: هنگامی که پدر به صورت فرزند بنگرد و مسرور شود ثواب بنده آزاد کردن دارد، گفتند: یا رسول الله گر چه سیصد و شصت بار بنگرد؟ فرمود: الله اکبر.

 

 

 

پی نوشت:

 

[1] ابراهيم ، امينى ، آئين همسردارى ، ص 15.

[2] على ، قائمى ، نقش مادر در تربيت ، برداشتى از ص 96-91.

 

 

 

منبع: آداب رفتار با دختران، معصومه حیدری.

 

بازدید 438 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا