محبت به دختران از سوی والدین

 

محبت نشانه ای برای انسان صالح مومن

قدری بر محبت کردن، از نشانه های بارز انسان صالح مومن است. بلکه مومن بدان اندازه انسان است که قدرت محبت نسبت به دیگران را دارد.

محبت خالصی که نه چشم انتظار پاداشی دارد نه تشکر و نه هدفش از آن، کسب چیزی است، محبت به خاطر خدا و در راه خدا. عظمت نفسانی از درون و غنای نفسی لبریز از محبت مردم و عطابخش، زیرا از چنان منبع بزرگی سرچشمه می گیرد که تمام شدنی نیست، سرچشمه مملو و فیاض محبت الهی.

علامت محبتش به مردم این است که برای مردم خیر و خوبی می خواهد و آنان را به خیر و نیکی دعوت می کند. برای این طبق صفات و نشانیهای همیشگیش امر به معروف و نهی از منکر می کند که دوست دارد آنان را به راه راست هدایت کند و خیر و نیکی را برایشان خواستار است، نه برای این است که بر آنان تسلط پیدا کند و یا به راهی سوقشان دهد که از او اطاعت کنند. [1]

والدین محترم محبت بدون سرچشمه نیست و بدون هدف نیز سودی ندراد. محبت به دختران باید بدون منت و خالصانه باشد و این خود بهترین راه برای نزدیک شدن شما به دختران می باشد زیرا توسط محبت فاصله ها کمتر می شود و شرط اول محبت، شناخت روحیات دختران است و اولین قدم برای ایجاد محبت شناخت یکدیگر و روحیات طرفین است.

 

دختران نیازمند و تشنه محبت هستند

انسان هر قدر هم که بزرگ باشد، چه از نظر سن و یا مقام، باز از تنهائی گریزان است، احتیاج به دوستی صمیمی و یکرنگ دارد، دوست دارد علاقه خود را برای کسی که نسبت به وی علاقمند است صرف کند، بشرط آنکه طرف او واقعا به وی علاقمند باشد.

خلاصه آنکه در فضای معادلات و معیارها بطور کلی دگرگون می شود، و انسان به جهات ساختمان روحی خود مثل یک ماهی می ماند که در فضای محبت، نشاط می یابد و رشد می کند، خطاها، سختی ها، کمبودها، مرضها، همه و همه جلوه دیگری دارند، توگوئی اکسیری است که اگر به سخت ترین مشکلات زده شود آن را راخت و زیبا می کند.

افسوس که قدر این گوهر و ارتباط آن در زندگی خانوادگی و اجتماعی ناشناخته است.

انسان تشنه محبت است، اگر آب زلال محبتی از کسی یافت با تمام وجود به او علاقمند می شود و انس می گیرد و گرنه به ناچار وقتی آب زلال و شیرین نبود به آب شور هم بسنده می کند [2]

 

کیفیت محبت و ابعاد آن

هر انسانی بر حسب بافت روحی و عقائد و ارزشهای مسلط و یا مهمی که دارد، مسائل و اموری برای او اهمیت می یابد و به نسبت شدت و ضعف شکل گیری روح و فکر او نسبت به امور مختلف، از خود عکس العمل نشان می دهد، انتظار اینکه اگر کسی به چیزی یا انسانی، علاقه داشت تحت هر شرائطی و هر شکلی محبت را حفظ کند، بدون در نظر گرفتن ارزشهای مهم و مسلط روحی و فکری وی، جاهلانه است.

همیشه این طور نیست که محبتها بر طبق بایدها باشد، بلکه برعکس درصد کمی از محبتها در آن درجه که باید باشد هست [3]

دختری که از پدر و مادر و در محیط خانه از لحاظ محبت اشباع شده در جوانی احساس محرومیت و بی پناهی نمی کند تا در مقابل چند جمله مودت آمیز یک جوان غرضران خود را ببازد و آینده خویش را تباه سازد[4].

والدین گرامی دختران باید از محبت اشباع شوند تا روانی شاد و دلی با نشاط داشته باشند و خوشبین و خوش قلب و با اعتماد باشند.

 

 

پی نوشت:

[1] محمد، قطب ، روش تربيتى اسلامى ، ترجمه سيد محمد مهدى جعفرى ، ص 316.

[2] سيد محمد، نجفى ، پيشين ، ص 61.

[3] همان ، ص 66.

[4] ابراهيم ، امينى ، آئين تربيت ، ص 119.

 

 

 

 

منبع : آداب رفتار با دختران، معصومه حیدری.

 

 

بازدید 554 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا