دوره های مختلف اخلاق و رفتار کودک

بعضی از خصوصیات اخلاقی کودک چندین بار در سنین مختلف تظاهر می نمایند. مطالعه خصوصیات اخلاقی کودک این نکته را مسلم ساخته است که اخلاق و رفتار نیز مانند رشد جسمانی، با نظم و ترتیب خاصی مراحل مختلفی را طی می کند.

اولین چرخه ی این مراحل بین 2 تا 5 سالگی است. این چرخه دوباره بین 5 تا 10 سالگی و یک بار دیگر بین 10 تا 16 سالگی، به ترتیب زیر خود را نشان می دهد:

 

 2 ، 5 و 10 سالگی

 کودک در دو سال از زندگی خود یعنی در 2 سالگی و 10 سالگی از نظر خصوصیات اخلاقی، تقریبا دارای تعادل است. یعنی در این دوره ها مشکلات طفل با شخص خود و دنیای خارج تقریبا کم است. در 5 سالگی نیز چنین تعادلی در خلق و خوی او دیده می شود.

 

2ونیم ، 5ونیم  و 11 سالگی

در این سنین آرامش اخلاقی او به هم می خورد و با عدم تعادل مواجه خواهد شد. بنابراین آرامش اخلاقی یک کودک 2 ساله در 2ونیم سالگی و همچنین تعادلی که یک کودک 5 ساله دارد در 5ونیم یا 6 سالگی به هم می خورد و نظیر همین تغییر در 10 سالگی هم روی خواهد داد به طوریکه کودک در 11 سالگی به نحو قابل ملاحظه ای هم نسبت به خود و هم نسبت به اطرافیان ناراحت به نظر می رسد.

 

3 ، 6ونیم و 12 سالگی

اکنون یک دوره ی آرام و متعادل فرا می رسد که در آن کودک هم نسبت به شخص خود و هم نسبت به محیط اطرافش خوش و آرام به نظر می رسد.

 

3ونیم ، 7 و 13 سالگی

این سنین هم دوره هایی است که کودک آنچه را از دنیای بیرون حس کرده و تجاربی را که به دست آورده به درون خود می برد تا درباره آنها تفکر کند و آنها را کاملا درک نماید. در 3ونیم سالگی این تفکر و تعمق درونی دارای تظاهرات نامناسبی است که به صورت بی ثباتی احساسات، انواع ترسها، ضعف حس فضایی، لرزش صدا و لکنت زبان و اشتباه در تلفظ کلمات در می آید ولی در 7 سالگی و یا 13 سالگی طفل دارای ثبات اخلاقی بیشتری است و بهتر می تواند این مرحله از رشد و نمو را تحمل کند و ناراحتی های این دو دوره از زندگی یعنی 7 سالگی و 13 سالگی به صورت حساسیت و زودرنجی فوق العاده و در خود فرورفتن و بدبینی مختصر نسبت به زندگی تظاهر می نماید.

 

4 ، 8 و 14 سالگی

حال دوره هایی فرا می رسد که با بسط و گسترش شدیدی در رفتار و روحیه طفل همراه است. کودک در این سنین میل دارد که با محیط خارج و دیگران تماس داشته باشد و گاهی از اوقات این میل زیاده از حد قوت می گیرد. در چهار سالگی معمولا طفل از خانه خارج می شود و به این طرف و آن طرف می رود و ممکن است گم شود. در هشت سالگی میل دارد سوار دوچرخه شود و ممکن است در معرض تصادف قرار بگیرد. در 14 سالگی هم انواع و اقسام نقشه های اجتماعی، افکار نوجوان ما را احاطه کرده است.

 

4ونیم ، 9 و 15 سالگی

در این سنین طفل کمتر از سال قبل میل به خارج شدن از منزل و وارد شدن در اجتماع را دارد و تعادل کمتری در حالات روحی او مشاهده می گردد. متخصصین کودکان غالباً این سه دوره را سنین عصبی و ناراحت کودک می دانند و حال آنکه ممکن است این حالات برای آن دوره ها کاملا طبیعی باشد.

باز یک بار دیگر یعنی در 5 سالگی، 10 سالگی و 16 سالگی به دوره ای می رسیم که اخلاق و روحیه کودک ثبات و تعادل بیشتری نشان می دهد.

 

نکته قابل توجه این است که قبل از دو سالگی تغییرات رفتار کودک خیلی سریع است مثلاً کودک 1ماه و نیمه وقتی می خندد خنده اش بی جهت و بدون منظور است اما در 2ماهگی خنده ی کودک در پاسخ به نوازش و تبسم دیگران و با معنی تر است. از 3ماهگی تا 1سالگی تغییرات رفتار کودک را می توان ماه به ماه تشخیص داد و از 1سالگی تا 2سالگی این تغییرات سه ماه به سه ماه قابل درک و سنجش است.

از 2 تا 7 سالگی فاصله این تغییرات شش ماه می شود و از آن به بعد تا 16 سالگی تقریباً سال به سال خواهد بود. شاید این تغییرات از آن به بعد و تا آخر عمر هم ادامه داشته باشد ولی درک آنها فقط در فواصل طولانی زمان میسر است.

منبع:

روانشناسی کودک (رفتار کودکان) از تولد تا ده سالگی

نوشته فرانسیس ایلگ و لوئیز ایمس

ترجمه دکتر آوارگان

بازدید 508 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا