تغییرات روابط خواهر و برادر در سنین مختلف

البته هر خانواده ای از نظر طرز رفتار و سازش برادرها و خواهرها با خانواده دیگر متفاوت است ولی بنابر تجربه معمولا تا اواسط دوران بین 10 تا 20 سالگی هماهنگی و سازشی که مورد علاقه والدین است در روابط آنها دیده نمی شود. بنابراین بسیاری از شما والدین باید صبر و حوصله زیادی به خرج دهید تا روزی فرا رسد که روابط فرزندانتان کاملا آرام و بی دردسر شود.

به هر حال در 10 سال اول زندگی کودک نیز تغییرات سالیانه مختصری دیده می شود که به اختصار درباره آن صحبت می کنیم. آگاهی از این نکات سبب خواهد شد شما هم مثل اغلب والدین از انتظارات زیاد خود بکاهید.

18 ماهگی

هر نوع سازشی باید بوسیله سایر افراد خانواده به عمل آید.

2 سالگی

در این سن کودک با خواهرها و برادرهای خود سازش بیشتری دارد ولی زیاد به آنها علاقه ندارد و در اغلب موارد آنها را سرسری می گیرد. به خواهران و برادران بزرگتر از خودش اجازه می دهد که با او بازی کنند و ممکن است از روی محبت امتیازاتی به آنها بدهد و از آنها هم بپذیرد.

2و نیم سالگی

کودک در این سن از نظر رابطه با خواهر و برادرش مثل رابطه خود با دیگران دچار مشکل است. نمی تواند با دیگران مشارکت کند، صبر کند تا نوبتش برسد و یا کارها را به "روش" دیگران انجام دهد. نسبت به تقاضاهای خود خیلی سرسخت است و اگر کاری بر خلاف میلش انجام گیرد بد خلق و عصبانی می شود. ممکن است بینهایت حسود و پر تمنا باشد.

3 سالگی

در این سن روابط کودک با دیگران کمی بهتر است ولی مداوم نیست به طوری که کودک سه ساله ممکن است سر به سر خواهر یا برادر بزرگتر از خود بگذارد، اشیاء متعلق به آنها را بشکند یا خراب کند و بعد هم اگر آنها تلافی کنند گریه و زاری راه بیندازد. طرز رفتار او با بچه های کوچکتر متغیر است.

4 سالگی

در این سن اوضاع خیلی خوب نیست زیرا اکنون پسر یا دختر از نظر رابطه خود با خواهر و برادرها و اشخاص دیگر مهار گسیخته و قید ناپذیر است. ممکن است برای خواهر و برادر بزرگتر از خودش یک مزاحم واقعی و نسبت به کوچکتر ها خودخواه، خشن و بی حوصله باشد. مشاجرات لفظی و حتی جنگ و دعوای بدنی در این سن زیاد دیده می شود.

5 سالگی

پنج سالگی سن آرام تری است و کودک معمولا نسبت به خواهر و برادر های کوچکتر از خودش محافظ و مهربان است و حتی احساس مسئولیت می کند به ویژه اگر شخص دیگری هم در آنجا حضور داشته باشد. غالبا با بچه های بزرگتر به خوبی بازی می کند و حتی ممکن است از روی میل و رغبت قبول کند که در بازی های خانگی نقش "بچه شیرخوار" را بازی کند.

6 سالگی

در این سن رابطه کودک با خواهر و برادرش مثل سایر خصوصیات اخلاقی او بدتر می شود. کودک نه تنها نسبت به کوچکتر ها "آقایی" می کند، آنها را اذیت می کند و حتی با آنها نزاع می کند بلکه حرف های زشت به آنها می گوید و اصرار دارد که آنها او را گول می زنند و گویی دوست دارد ببیند که آنها را تنبیه و سرزنش می کنند. با خواهر و برادر های بزرگتر زیاد مجادله می کند، به وسایل آنها دست می زند، مزاحم آنها می شود و از توجه به حرف های آنها امتناع می ورزد.

7 سالگی

این سن دارای یک آرامش نسبی است و روابط کودک با دیگران بهتر می شود. کودک 7 ساله ممکن است دوست داشته باشد برای بچه های کوچکتر خانواده وظیفه برادر بزرگتر را انجام دهد. بنابراین "به خواهرش پرخاش می کند با وجود اینکه معتقد است او دختر با نمکی است" و یا "از خواهرش مواظبت می کند ولی سر به سرش هم می گذارد". در این سن، کودک زیاد حسادت می ورزد و فکر می کند که به برادرها و خواهرهایش بیشتر از او امتیاز می دهند.

8 سالگی

بسیاری از کودکان 8 ساله دائما با خواهر و برادر های خود بد رفتاری می کنند یعنی آنها را مسخره می کنند، خودخواه هستند و برای بدست آوردن امتیازات و دارایی های خود دعوا و مجادله راه می اندازند. بعضی از کودکان هم حالت متغیری دارند یعنی گاهی خوب و گاهی نیز بسیار بد رفتار هستند.

9 سالگی

دوباره در رابطه کودک با دیگران یک نوع بهبودی دیده می شود. کودک نه ساله گاهی اوقات مراقب و محافظ افراد کوچکتر خانواده است و از داشتن خواهر و برادر های بزرگتر از خودش احساس سرافراز می کند و از آنها تقلید می نماید. همچنین از "آقایی" کردن برای بچه های کوچکتر متنفّر است و از رفتار و اعمالی که بچه های کوچکتر خانواده در برابر همسن های او از خود نشان می دهند ناراحت می شود.

10 سالگی

اکثر کودکان در این سن لااقل گاهی از اوقات با خواهر و برادر های خود دعوا می کنند و این منازعات شامل دشنام دادن و گاهی جنگ و دعوای بدنی و واقعی است. غالبا بچه کوچکتر برای کودک ده ساله زحمت و دردسر ایجاد می کند و او هم تلافی می کند و بعد بچه کوچکتر از والدینش کمک می خواهد. با بچه های کوچکتر از پنج سال و بزرگتر از خودش بیشتر سازش دارد ولی در ضمن می داند که بچه های بزرگتر ممکن است او را مزاحم خود بدانند.

منبع:

روانشناسی کودک (رفتار کودکان) از تولد تا ده سالگی

نوشته فرانسیس ایلگ و لوئیز ایمس

ترجمه دکتر آوارگان

بازدید 683 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا