مدیریت دعوای کودکان

قلدری کردن کودکان به این معناست که یکی از آنها با تکرار حرکاتی، قصد آسیب رساندن به کودک دیگر را دارد. در این رابطه نوعی تفاضل قدرت هم وجود دارد. معمولا یکی از کودکان از لحاظ سنی یا جسمی از دیگری بزرگ‌تر است.

 

 

بسیاری از والدین به محض دعوای کودکان با یکدیگر واکنش نشان می‌دهند؛ با اینکه می‌دانند دعوای آن‌ها خیلی زود خاتمه پیدا خواهد کرد.

دعوای کودکان در زمین بازی یا مشاجره آنها به مرور باعث تقویت مهارت‌های اجتماعی و همدلی بین آنها خواهد شد. از منظر روانشناسی کودک مداخله کردن در دعوای کودکان همیشه و همه‌جا لازم نیست.

قلدری کردن کودکان به این معناست که یکی از آنها با تکرار حرکاتی، قصد آسیب رساندن به کودک دیگر را دارد. در این رابطه نوعی تفاضل قدرت هم وجود دارد. معمولا یکی از کودکان از لحاظ سنی یا جسمی از دیگری بزرگ‌تر است.

 

حل دعوای کودکان

در صورت وجود هر گونه خطر فیزیکی والدین باید از کودکان محافظت و مراقبت کنند. در زمان دعوا فرصت خوبی برای یاد دادن مهارت‌های بیشتر به کودکان است.

والدین باید در دعوای کودکان ابتدا صبر و حوصله به خرج دهند. باید منتظر بمانند و ببینند که کودکان چه عکس‌العمللی نشان می‌دهند. کودکان باید نحوه تعامل اجتماعی در ارتباط با دیگران را یاد بگیرند و مشکلاتشان را به کمک همین تجربیات اولیه در دعوا‌ها حل کنند.

اگر به این تنیجه رسیدیم که دعوا وارد مسیر خطرناک‌تری شده، وقت دخالت کردن ما رسیده است. از کودکان بخواهید که درباره حل مشکل بین خودشان تبادل‌ نظر داشته باشند و اختلافات بین خودشان را به شیوه‌ی دیگری غیر از گلاویز شدن حل کنند. یادگیری این مهارت صرفا برای خاتمه دادن به دعوا نیست، بلکه آن‌ها را مجبور می‌کند به روش پخته‌تر و منطقی‌تری با هم مذاکره داشته باشند.

 

دعوای کودکان در زمین بازی و نحوه دخالت والدین

فقط در صورتی که کودک در معرض خطر فیزیکی یا آسیب قرار گرفته در دعوای بین کودکان دخالت کنید، در غیر این صورت سعی کنید بچه‌ها را به حال خودشان رها کنید.


اگر دعوا در حال شدت یافتن است، از کودک بخواهید که وارد گفت و گو با طرف مقابل شود

اجازه دهید هر یک از بچه‌ها مواضع خود را در اختلاف پیش آمده با شیوه و بیان خودش مطرح کند.


به آنها پیشنهاد دهید که به دنبال یافتن یک راه حل باشند. این سوالات را از آنها بپرسید: چه کاری می‌توانید انجام دهید که احساس خوبی را در طرف مقابل ایجاد کند. چه کاری می‌توانید انجام دهید که برای هر دو طرف عادلانه باشد.

در صورت لزوم می‌توانید راه حل مورد نظر خودتان را ارائه دهید ، اما هیچ وقت آن را به کودک تحمیل نکنید.

نتایج بسیار خوبی درباره اختلافات حل شده در دوران کودکی وجود دارد.

نگاهی به رشد روابط دوستی و صمیمیت بین کودکان نشان می‌دهد که این پیوند‌ها به دلیل بیشتر شدن توانایی بچه‌ها به سازگاری با یکدیگر هم تقویت شده است.

 

مطالعات دانشگاهی نشان داده میانجیگری والدین در این شرایط بهترین راه است. والدین از این بابت که کودکان مهارت‌های خوبی را می‌آموزند، احساس خوبی پیدا می‌کنند. هر تلاش کودکان مانند هدیه‌ای برای والدین است. کودکان هم از اینکه احساساتشان شنیده شده، احساس خوبی خواهند داشت.

زندگی فراز و نشیب‌های فراوانی دارد، مطالعات نشان داده است که نباید در هر شرایطی از میانجیگری استفاده کرد.

به عنوان والدین سعی کنید بهترین تصمیم را در شرایط دعوای بچه‌ها بگیرید.

 

 

 

 

 

منبع: کودکت

 

بازدید 609 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا