تاثیر رنگ ها بر رفتار کودکان

رنگ ها توانایی الهام بخشیدن،تحریک، تسکین و حتی درمان را دارند.این امر به خصوص در مورد کودکان که می توانند به تاثیر رنگ بسیار حساس باشند، امری مهم تلقی می شود. به همین جهت انتخاب رنگ مناسب برای چینش و مبلمان اتاق کودک نباید دست کم گرفته شود.هر چند که دانشمندان فرضیه هایی در مورد چگونگی تاثیر رنگ ها بر ذهن و جسم انسان ها ارائه دادند اما با این حال باید این نکته را در نظر داشته باشید که واکنش هر کودک متفاوت است.با این حال اطلاعاتی در مورد تاثیرات هر رنگ می تواند به انتخاب رنگ مناسب برای روحیه ی کودکتان به شما کمک کند.

 

  • قرمز:

رنگ قرمز می تواند به بدن انرژی بدهد و ذهن را به هیجان بیاورد، ضربان قلب و نرخ تنفس را بالا ببرد.اما برخی تحقیقات نشان می دهد که بیش از حد قرار گرفتن در معرض رنگ قرمزمنجر به رفتار پرخاشگرانه و عدم توانایی در تمرکز را می شود.و اما نکته آخر اینکه: هر چند قرمز رنگی زیبا و محبوب است اما شاید بهترین رنگ برای اتاق یک کودک بی قرار نباشد.

 تاثیر رنگ ها,تاثیر رنگها,رنگ قرمز,قرمز,اتاق خواب,اتاق کودک,مبلمان کودک,دکوراسیون

  • نارنجی:

رنگی گرم،دوستانه و جوان است که برای تشویق کودکان به اعتماد به نفس، برونگرایی و استقلال کمک شایانی می کند.هم چنین ماهیت اجتماعی این رنگ الهام بخش کودکان و دوستانشان در ایجاد ارتباطات و همکاری بین انهاست و این امر را سهولت می بخشد.

 تاثیر رنگ ها,تاثیر رنگها,رنگ نارنجی,نارنجی,اتاق خواب,اتاق کودک,مبلمان کودک,دکوراسیون

  • زرد:

بسیاری از ما با دیدن رنگ زرد احساس شادی و شادابی می کنیم. مطالعات نشان می دهد که رنگ زرد روشن به افزایش حافظه کمک می کند با این حال در استفاده بیش از حد از این رنگ مراقب باشید زیرا دوزهای زیادی ازاین رنگ ممکن است احساس اضطراب و حتی خشم ایجاد کند.

 تاثیر رنگ ها,تاثیر رنگها,رنگ زرد,زرد,اتاق خواب,اتاق کودک,مبلمان کودک,دکوراسیون

  • سبز:

رنگ سبز رنگی طبیعی است که خاصیت آرام بخشی دارد و تاثیر تسکین دهنده بر روی کودک دارد.محققان دریافته اند که رنگ سبز می تواند سرعت خواندن کودکان و توانایی درک مطلبشان را بهبود ببخشد.این رنگ استرس را کاهش می دهد در نتیجه در میزان استفاده از این رنگ محدودیتی وجود ندارد.

 تاثیر رنگ ها,تاثیر رنگها,رنگ سبز,سبز,اتاق خواب,اتاق کودک,مبلمان کودک,دکوراسیون

  • آبی:

آبی تاثیری خلاف بر رنگ قرمز دارد، سبب کاهش اضطراب و پرخاشگری و کاهش فشار خون و ضربان قلب می شود. کودکانی که کج خلق هستند و یا دیگر مشکلات رفتاری دارند، می توان با استفاده از اثرات تسکین دهنده این رنگ و به کار بردن آن در اتاق کودک این دسته از مشکلات رفتاری کودک را درمان نمود.

 تاثیر رنگ ها,تاثیر رنگها,رنگ آبی,آبی,اتاق خواب,اتاق کودک,مبلمان کودک,دکوراسیون

  • بنفش:

در ارتباط با خانواده ی سلطنتی، رنگ بنفش بلند پروازانه و مطمئن به خود است.هم چنین این رنگ، رنگ شور و شوق، خلاقیت، عقل و معنویت نیز هست. این رنگ عمیق و احساسی برای الهام بخشیدن و ایجاد حس حساسیت و شفقت در کودکان بسیار عالی است.اما اگر کودک شما بسیار حساس است بهتر از این رنگ به طور محدود استفاده کنید.

 تاثیر رنگ ها,تاثیر رنگها,رنگ بنفش,بنفش,اتاق خواب,اتاق کودک,مبلمان کودک,دکوراسیون

  • صورتی :

اگر چه این رنگ را رنگی دخترانه می دانند اما به دلیل خاصیت آرامبخشی که این رنگ دارد می تواند هم برای دختران و هم برای پسران مورد استفاده قرار بگیرد. هر کودکی در معرض رنگ صورتی رشد به سزایی می کند. بنابراین سعی کنید از این رنگ درآثار هنری ، لوازم جانبی و منسوجات با یک پس زمینه خنثی استفاده کنید.

 تاثیر رنگ ها,تاثیر رنگها,رنگ صورتی,صورتی,اتاق خواب,اتاق کودک,مبلمان کودک,دکوراسیون

 

 

 

 

بازدید 654 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا