گام هایی برای افزایش آگاهی اجتماعی

درک هیجانات حاکم بر یک جامعه و اجتماع، خود بخشی از هوش هیجانی است. در این نوشتار به راه کارهای عملی که می تواند باعث افزایش آگاهی های اجتماعی شود، می پردازیم.

 

 آگاهی اجتماعی، یعنی درک بهتر دیگران.

 

گام هایی برای افزایش آگاهی اجتماعی

بخش عمده ای از زندگی روزمره ما انسان ها در رابطه با دیگران شکل می گیرد. بنابر این لازم است تا با گام  های مورد نیاز برای شناخت هیجان های آنان نیز آشنا شویم. روشن است که آگاهی از هیجان های دیگران و آشنایی با شیوه های برخورد مناسب با آنها برای دست یابی به یک رابطه مفید و موثر، بسیار لازم و ضروری است.

در این بخش به شناسایی گام های لازم برای آگاهی یافتن از هیجان های طرف مقابل می پردازیم.

مهم ترین این اقدامات چنین اند:گام نخست: در جمع دیگران بیشترین زمان خود را به مشاهده، پرسش و گوش دادن سپری کنید 

 
بکوشید در حضور دیگران عادی رفتار کنید، ولی در ذهن خود حالت آماده باش داشته باشید. وقتی ذهنتان بیشتر روی مردم متمرکز است تا خودتان، می توانید به گونه ای شگفت آور درباره آنها به چیزهایی پی ببرید. ببینید آیا می توانید بین آنچه طرف مقابل احساس می کند و آنچه انجام می دهد، ارتباط پیدا کنید. وقتی مطمئن نیستید، حتما محترمانه از او پرسش کنید. با این گام، شما در حقیقت آشنا شدن درست و دقیق با احساسات و هیجان های اطرافیانتان را تمرین می کنید.گام دوم: بکوشید هیجان و احساس کل گروه را دریابید

 
اگر با دقت لازم نگاه کنید، اغلب در یک جمع به احساسی عمومی پی خواهید برد. این کار بسیار شبیه آن است که متوجه احساس یک فرد شوید، اما تفاوت اینجاست که بین افراد گوناگون حاضر در جمع، یک یا چند شباهت احساسی می بینید. حتما شما نیز احساس کرده اید که مثلا احساس غالب بر جمع احساس شوخی است یا احساس جدی؛ یا مثلا اکنون این جمع دچار یک مشکل روانی مشترک است؛ و یا... . بدانید جمع نیز مانند فرد هیجانات و احساساتی دارد که شناخت درست آنها می تواند ما را در انجام رفتارهای مناسب یاری دهد.گام سوم: برداشت های هیجانی خود را با یکی از دوستانتان در میان بگذارید

از دوست یا همکاری قابل اعتماد که می تواند شما را برای آگاهی یافتن از هیجان های دیگران یاری دهد، کمک بخواهید. برای این کار با او صادقانه گفت وگو کنید و بخواهید که در اقدام های زیر با شما همکاری کند. برای این کار می توانید زمانی که زیر را در نظر بگیرید: دوست شما درباره اتفاق یا مسئله مهمی که برایش پیش آمده، حرف می زند، موارد زیر را در نظر بگیرید:
  • درک خود را از آنچه احساس کرده است، به او بگویید و ببینید که آیا حدس شما دقیق بوده است یا نه؛
  • پرسش هایی را مطرح کنید که هنگام گفت و گوی عادی نمی توانید بپرسید. برای این کار از پیش رضایت او را به دست آورید؛ زیرا برخی پرسش ها ممکن است وارد حریم شخصی روحیات فرد مقابل شود؛
  • سرانجام از او بپرسید که آیا کوشیده است پیامی غیرشفاهی به شما برساند؟ گاهی مردم دوست ندارند راست و رک بگویند که چه احساسی دارند. بنابراین غیرمستقیم یا با گوشه و کنایه آن را می رسانند. اگر او پاسخ مثبت داد، فرصت خوبی خواهد بود که بدانید به خوبی متوجه این موضوع شده اید یا خیر؟
 
این شیوه را با کمک دوست معتمد دیگری در گروه تکرار کنید تا به مهارت لازم در جهت دانستن هیجانات دیگران و گروه دست یابید. شما در این گام به دنبال آنید که درست و نادرست بودن برداشتهایتان را از نوع و شدت هیجاناتی که دیگران تجربه می کنند، به کمک دوستانتان محک بزنید. تمرین در هر کار می تواند شما را به نتایج بهتری برساند.
 
 
 
 
 
 
 
منبع: کتاب «این هوش دست یافتنی (راهکارهای تقویت هوش هیجانی)»
نویسنده: علی صادقی سرشت
 
بازدید 612 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا