تربیت الگویی با شخصیت محوری

یکی از نیازمندی ها در تربیت فرزند، حضور یک یا چند شخصیت محوری در زندگی بچه های ماست. شخصیت محوری، کسی است که فرزند، خوبی ها و بدی ها و خوب ها و بدها را با توجه به او تشخیص داده و به سمت خوبی ها و خوب ها گرایش پیدا کرده و از بدی ها و بدها دوری می کند. بدون حضور این شخصیت محوری، بسیاری از آموزه های تربیتی را به فرزندان نمی شود منتقل کرد؛ زیرا کم نیستند آموزه هایی که زشتی یا زیبایی آن را با گزاره های توضیحی نمی شود به کودک منتقل کرد.

 

با تأسف باید گفت که امروز، بسیاری از کودکان ما شخصیت محوری دارند؛ اما شخصیت محوری آن ها مجریان تلویزیونی، بازیگران سینما، شخصیت های کارتونی و… هستند. این شخصیت ها نه تنها قابلیت مدیریت تربیت فرزندان ما را ندارند، در بیشتر موارد، نقش ضد تربیتی را ایفا می کنند.

 

یقین داشته باشید که اگر شخصیت محوری وارد زندگی بچه های ما بشود، بسیاری از کارهایی که دوست دارید فرزندتان انجام دهد، به راحتی انجام می دهد و از کارهای بدی که شما نگران انجام دادن آن از سوی بچه ها هستید، پرهیز خواهد کرد.

 

متأسفانه علیرغم این که در دین ما تأکید زیادی روی تربیت الگویی شده، اما در زندگی بسیاری از مسلمان ها از تربیت الگویی غفلت شده است. در صحنه ی مقابل هم می بینیم که در تفکر مادی گرای غربی تا چه اندازه از تربیت الگویی استفاده می شود؛ البته به یقین شما هم می دانید که الگوهایی که آن ها برای تربیت فرزندان ما در نظر گرفته اند، اهدافی را که ما به دنبال آن هستیم تأمین نمی کنند.

 

چه کسی شخصیت محوری است!؟

از نگاه تربیت دینی بدون تردید می توان گفت که در درجۀ اول جز شخصیت چهارده معصوم (علیهم السلام) هیچ کسی نمی تواند قلۀ شخصیت محوری را از آن خود کند. این چهارده خورشید همیشه تابنده، همان شخصیت هایی هستند که فطرت انسان براساس شناخت و گرایش به آن ها آفریده شده است.

 

البته شخصیت کسانی که در مسیر آن بزرگواران بوده و به کمال رسیده اند نیز می تواند در درجات بعدی، از شخصیت های محوری باشند؛ شخصیت هایی مثل حضرت عباس (علیه السلام) یا حضرت زینب (سلام الله علیها) و کسانی مثل جناب سلمان، ابوذر، مقداد و… البته شهدا و علمای ربانی معاصر، وقتی در مسیر آن شخصیت های محوری قرار می گیرند می توانند در درجۀ بعدی در ردۀ  شخصیت های محوری قرار بگیرند.

 

بچه ها به دنبال قدرت و حکمت و علمی هستند که فراتر از قدرت و حکمت و علم انسان های زمینی باشد، تمام این ویژگی ها در شخصیت فطری اهل بیت (علیهم السلام) وجود دارد.

 

 

 

نوشته ی: محسن عباسی ولدی

 

بازدید 826 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا