نگاه مدرن به ازدواج باید شکسته و تقبیح شود

خبرگزاری شبستان:مدرس جامعه المصطفی العالمیه گفت: یکی از راهکارها برای مقابله بابالا رفتن سن ازدواج ارزشمند نشان دادن تأهل است و این امردررسانه ها و درقالب هنری می بایست پررنگ شودهرچندکارآسانی نیست اماباید نگاه مدرن به ازدواج در جامعه شکسته و تقبیح شود.

 

حجت الاسلام سید علی بطحائی معاون پژوهشی مؤسسه علمی- تحقیقاتی دارالعرفان گفت: سختگیری شدید والدین نسبت به مقوله ازدواج عامل مهم دیگری است که سبب می شود توقعات فزاینده خانواده ها سن ازدواج را بالا ببرد .

 

وی افزود: به فرموده امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) مشکل ما بیش از آنکه مشکل سیاسی و اقتصادی باشد مشکل فرهنگی است و یکی از مشکلات مهم در مسئله ازدواج الگوگیری جوانان از برخی هنرمندان و سلبریتی هایی است که خود را الگوهای بی بدیل نسل جدید می دانند.

 

نقش تبلیغات رسانه ای سلیبریتی ها در تجرد گرایی

مدرس جامعه المصطفی ادامه داد: متاسفانه با تبلیغات رسانه ای امروزه برخی از سلبریتی ها جای متخصصان و دانشمندان را گرفته اند و حتی در تبلیغات کالاها از هنرمندان استفاده می شود و امپراطوری رسانه ای برای تبلیغ یک شامپو، فرش و حتی روغن موتور از هنرمندان و فوتبالیست ها استفاده می کنند.

 

معاون پژوهشی مؤسسه علمی- تحقیقاتی دارالعرفان تصریح کرد: این در حالی که عقل سلیم می گوید اگر قصد خرید شامپو یا هر کالایی داریم بهترین فرد برای تحقیق مراجعه به کارشناس آن کالاست نه هنرمند و فوتبالیست که هیچ سررشته ای از محتویات آن کالا ندارند.

 

وی گفت: فضای رسانه ای مجازی تبلیغات پرزرق و برقی دارد که نگرش و فرهنگ نسل جدید درباره ازدواج و زنان را تغییر داده است و سعی در الگوگیری نسل جدید در سبک زندگی غربی بجای سبک زندگی ایرانی - اسلامی دارد .

 

وی افزود: یکی از راهکارها برای مقابله با بالا رفتن سن ازدواج ارزشمند نشان دادن تأهل است که یک بار مثبت برای فرد ایجاد کند و این امر در رسانه ها و در قالب هنری می بایست پر رنگ شود و به پاردوکس های منفی ازدواج، بار مثبت داده شود هر چند کار آسانی نیست اما به جهت فرهنگی، باید نگاه مدرن به ازدواج شکسته و تقبیح شود .

 

تغییر نگاه های غلط به شاخصه های ایمان لازمه جامعه امروز است

حجت الاسلام بطحائی عنوان کرد: تغییر ملاک انتخاب همسر عامل دیگری در تاخیر ازدواج است متاسفانه ما امروز ایمان را حفظ ظواهر می دانیم در حالی که ایمان در چیزهای مهمتری مانند صبر و گذشت واخلاق و تواضع و فضایل الهی و انسانی خلاصه می شود که می توان به عنوان ملاکهای مهم و ارزشمند در ازدواج مورد توجه قرار داد.

 

وی با اشاره به سخن پیامبراعظم صلی الله علیه وآله و سلم مبنی بر اینکه در دعوای بین زوجین کسی که حرف آخر را می زند تا طرف مقابل خود را محکوم کند بازنده حقیقی آن نزاع است اظهار داشت: ملاک های ایمان متفاوت است و ما برداشت های ناصحیح از ایمان داریم و تا زمانی که نگاه نادرست به مسئله ایمان و نشانه های فردی و اجتماعی ایمان را تغییرندهیم نمی توانیم ایمان صحیح را از ایمان ظاهری جدا کنیم.

 

بطحائی ادامه داد: استاد شهید مرتضی مطهری رحمه الله علیه می‌فرمایند: صلابت داشتن مرد در زندگی ، با اخم و خشمگین شدن متفاوت است و در معنای صلابت هم مهربانی و هم قاطعیت نهفته شده است و در مفهوم صلابت چیزی به عنوان خشونت وجود ندارد.

 

دوری جامعه امروز از فرهنگ اصیل اسلامی

مدرس جامعه المصطفی العالمیه عنوان کرد: فرهنگ جامعه ما در مسئله ازدواج یک فرهنگ صد در صد اصیل اسلامی نیست و هنگامی که برخی از ضرب المثل های ایرانی و غربی در مورد ازدواج را مورد بررسی دقیق قرار می دهیم متوجه می شویم چیزی که از آنها استخراج می شود این است که ازدواج یک عامل دردسر ساز و تنش آفرین است در حالی که در فرهنگ دینی ازدواج یکی از مهمترین عوامل برای آسایش روحی و معنوی انسانهاست.

 

وی افزود: برخی ضرب المثل ها مثل طاعون و ایدز برای جامعه هستند و در حافظه تاریخی نسل ما باقی مانده و تثبیت شده است و همه این موارد دست به دست هم داده و در فرهنگ ما تأثیر گذاشته و این امر در گذر جامعه سنتی به مدرن بیشتر خودش را نشان داده است.

 

ضرورت ترویج فرهنگ قناعت در نسل جدید

معاون پژوهشی مؤسسه علمی – تحقیقاتی دارالعرفان ابراز داشت: فرهنگ مصرف گرایی که در غرب وجود دارد در دنیای پست مدرن وارد جامعه ما شده است و فرهنگ قناعت و کم مصرف کردن در جامعه ترویج و تحسین نشده است و ضرورت نیاز به تبلیغ فرهنگ قناعت در میان نسل جدید دوچندان احساس می شود.

 

حجت الاسلام بطحائی در پایان گفت: تمام این موارد از جمله عوامل فردی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و محیطی باعث شده است که سن ازدواج بالا رفته و تجرد گرایی به جهت فرصت های باز جامعه مورد استقبال قرار گیرد و ازدواج کردن تهدیدی برای از دست رفتن این فرصتها محسوب شود.

 

 

لینک بخش اول: http://ift.tt/2EklOjz

 

 

منبع: شبستان

 

بازدید 478 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا