چپ دستی و راست دستی کودک

حدود ده درصد از کودکان چپ دست و حتی چپ پا هستند. چرایی این مطلب نامشخص است که بتوان برای آن کاری کرد.

 

از نظر علمی کسانی که چپ دست هستند احتمالاً از بهرۀ هوشی بیشتری برخوردارند و هیچ مشکلی در زمینه های دیگر زندگی ندارند که این یک حسن است.
درنتیجه تصور و توهم افسانه های عجیب و غریب در طول تاریخ دربارۀ چپ دستان، امروزه به لحاظ علمی مردود و محکوم است.

اگر پدر و مادر هر دو راست دست هستند فقط دو درصد ممکن است کودک چپ دست شود؛ و اگر یکی از والدین چپ دست است 17 درصد و اگر هر دو چپ دست هستند احتمالاً حدود 50 درصد کودک چپ دست می شود؛ پس عامل ارثی مشخص است. پسرها حدود دو برابر از دست چپ بیشتر از دخترها استفاده می کنند.

نکته
ترجیح دست راست یا چپ در سال اول زندگی نامشخص است. چون کودکان برای شیر خوردن به نوبت از دست ها استفاده می کنند. اما حدود 18 ماهگی 50 درصد کودکان چپ و یا راست بودن دستشان مشخص می شود و در دو سالگی نزدیک به هشتاد درصد و در 4 سالگی بیش از نود درصد مشخص می شود.


- به دلیل عوامل ارثی و سیستم عصبی و یا محیط و یا انتخاب کودک است که موضوع چپ دستی مطرح می شود؛ در نتیجه پدر و مادر قرار نیست برای این مورد کاری انجام دهند و یا اقدامی کنند.
البته هستند کودکانی که برخی از اوقات دست چپ و یا راست خود را مخصوصاً در دوران شیرخوارگی مورد استفاده قرار نمی دهند. در این مورد بحث چپ دستی یا راست دستی نیست، بلکه احتمالاً مشکلی در عضلات آنها و یا مرکز فرماندهی مغز آنها در به کارگیری دست وجود دارد و باید به یک متخصص مغز و اعصابمراجعه کرد.

وادار کردن کودکان چپ دست برای استفاده از دست راستشان می تواند مشکلاتی در جهت خواندن، نوشتن و هم در جهت صحبت کردن و استفاده از کلام و زبان به وجود آورد.

نکته
وقتی که کودک را وادار به استفاده از دست راست می کنیم تاثیر بدی روی فعالیت های هنری و ورزشی او می گذاریم. پس قرار نیست پدر و مادری نسبت به این موضوع اعتراض کنند. هیچ ارتباطی بین چپ دستی و استفاده از نیمکره های چپ و راست مغز (که در افراد یکی از نیمکره ها مرکز اصلی ارتباطات است)، مشاهده نمی شود.

 

 

منبع: کودک آنلاین

 

بازدید 547 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا