دنیای خیالی کودکان

رفتار صحیح با خیالبافی کودکان

 

قاليچه مي شود کشتي و ثمينا مي شود ناخدا. ناگهان عروسکي را مي بيند که در آب افتاده و کمک مي خواهد. طنابي را به سويش پرتاب مي کند و او را نجات مي دهد و...

چقدر دنياي خيالي بچه ها زيباست. احتمالاً شما هم گاهي با دنياي خيالي فرزندتان همراه شده ايد. شايد هم نگران شده باشيد که نکند بچه من مشکلي دارد. دوست من، جاي هيچ نگراني نيست. بچه شما نه تنها دچار اختلال رواني نيست بلکه احتمالاً خيلي باهوش و خلاق هم هست. خيال پردازي بخشي از فرايند طبيعي رشد در بچه ها است. تا چند سالي هم مهمان خانه ذهن آنهاست و حدود 8 سالگي هم از پنجره پر مي کشد و مي رود.

بچه در دنياي خيالي خود شادي، هيجان، آرامش ، قدرت و خيلي ديگر از احساسات دوست داشتني را تجربه مي کند. نقش هاي مختلفي را بازي مي کند. و در هر نقشي قرار مي گيرد تجربه هاي ارزشمندي به دست مي آورد. او تلاش مي کند اطلاعات بيشتري از آن نقشها به دست بياورد و کلمات بيشتري را درباره آن نقشها ياد بگيرد. بابا مي شود، مامان مي شود و رفتارهاي آنها را تقليد مي کند. اين کار او باعث مي شود احساس همدلي بيشتري با پدر و مادر خودش پيدا کند. خلاصه اينکه گاهي دنياي خيالي براي بچه ها از دنياي واقعي آموزنده تر است.

راست ميگم به خدا...
بچه وقتي با زبان شيرين و دوست داشتني خودش ماجرايي خيالي را تعريف مي کند، دروغ نمي گويد، او واقعاً احساس مي کند آن اتفاق افتاده است. در خيال کودک خرس عروسکي سفيد کنار اتاق راه مي رود و حرف مي زند. دروغگو خطاب کردن و انکار بافته هاي خيالي بچه ها اصلاً درست نيست.

چه وقت بايد نگران خيال پردازي هاي کودک شد؟

خيال پردازي خوب است اما حد و اندازه اي دارد. در دو حالت بايد با يک روانشناس مشورت نماييد:

1- وقتي که شدت و دفعات خيال پردازي کودک زياد بشود به طوري که در خانه، در مهماني، هنگام بازي با همسالان يا هر جاي ديگر دائم هذيان گويي کند.

2- وقتي در سنين مدرسه همچنان در دنياي خيالي خودش سير کند طوري که مرز واقعيت و خيال را متوجه نباشد. مثل اينکه همبازي خيالي اش را با خود به مدرسه ببرد و هنگام درس با او حرف بزند و متوجه نباشد که در اطرافش چه مي گذرد. دليل اين گونه خيال بافي ها مي تواند مشکلات خانوادگي، کمبودهاي عاطفي، حقارت، اضطراب و...باشد. اين مسائل کودک را از دنياي واقعي بيزار و به صورتي افراطي به دنياي خيالي و عاري از نامهرباني ها مي کشاند. برطرف کردن اين مشکلات مي تواند از بروز خيال بافي افراطي در کودکان پيشگيري نمايد.

بازدید 692 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا