چگونه کودکان را به آموز ش های دینی راغب کنیم؟

توجه به فطرت پاک کودکان

 

کودکان به دليل فطرت پاک و روح لطيفشان خيلي بيشتر از بزرگسالان تحت تأثير محيط قرار مي گيرند، به همين دليل حضور در محافل و مجالس معنوي فرصت بسيار خوبي براي بالابردن آمادگي قلبي کودکان براي پايبندي به آموزه هاي ديني است، اما پيش از حضور در اين مجالس بايد به چند نکته توجه داشته باشيم:

 

1- ممکن است مراسم مذهبي که براي شما بسيار جذاب است براي فرزند شما خسته کننده و ملال آور باشد، بي توجهي به احساسات کودکان در اين موارد باعث مي شود تصويري منفي از مجالس مذهبي در کودک ايجاد شود که تا پايان عمر با او همراه باشد و براي هميشه نسبت به حضور در جلسات معنوي از خود مقاومت نشان دهد، بنابراين:

 

* کودک را براي مدت طولاني مجبور به ماندن در مراسم نکنيد. 

* جايي را براي نشستن انتخاب کنيد که در صورت تمايل کودک، بتوانيد بدون ايجاد مزاحمت براي ديگران از جلسه خارج شويد.

* حتماً با خود اسباب بازي مناسب و بي سر و صدا و خوراکي هاي سالم که کودک شما به آن علاقه دارد همراه داشته باشيد.

* کودکان در هر حالتي نياز به توجه والدين دارند در حين برگزاري مراسم از کودک خود غافل نباشيد، گاهي با او صحبت کنيد و به او توجه کنيد تا احساس نکند که حضور در جلسه مانع توجه پدر و مادر به او شده است. 

* احساس گرسنگي، تشنگي و خواب آلودگي و... ، رفتار کودکان را تحت تأثير قرار مي دهد، براي اين پيشامدها از قبل به فکر باشيد. 

* در صورت امکان جايي بنشينيد که کودکان ديگري هم حاضر باشند تا با يکديگر سرگرم شوند.

 

2- بعضي از مجالس آييني براي کودکان خردسال مناسب نيستند، مثلاً کودکان درکي از آنچه در يک جلسه عزاداري مي گذرد ندارند. صداي بسيار بلند و تکرار آواها و صداي ضجه پدر و مادر و خاموش شدن چراغها، کودکان خردسال را مي ترساند بنابراين:

* در برنامه هاي مذهبي که ويژه کودکان طراحي شده اند شرکت کنيد. 

* جلسات آرام و مناسب با روحيات کودک را انتخاب نماييد.

* در صورت امکان پيش از حضور در جلسه در مورد آن با کودک گفتگو کنيد. 

 

3- يادمان باشد استمرار حضور در مجالس معنوي اهميت زيادي در رشد شخصيت ديني کودکان دارد، بنابراين تنها به ايام خاص اکتفا نکنيد و در طول سال هم به صورت خانوادگي در مساجد حاضر شويد و قلب فرزندتان را تحت تأثير معنويت مسجد قرار دهيد، البته بايد تلاش کنيد تصويري خوشايند از مسجد در ذهن کودکتان ايجاد کنيد تا هميشه به آن ميل و رغبت داشته باشد، 

 

4- خانه شما هم مي تواند يک مکان نوراني و معنوي باشد. محبت و مهرباني به يکديگر، عفو و گذشت، تلاوت قرآن، برپايي نماز، دعا و گره گشايي از کار بندگان خدا موجب نوراني شدن فضاي خانه شما مي شود، کودکي که در اين خانه رشد يابد در آينده از سلامت نفس و آرامش بيشتري برخوردار خواهد شد. 

 

 

بازنشر از: سایت اهل البیت

بازدید 427 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا