روش های نگهداری از برنج در خانه و دفع حشرات از آن

اگر در ظرف نگهداری برنج یا در اطراف محل نگهداری برنج حشره دیدید، نگران نباشید. سلامتی شما در معرض خطر نیست اما نشانه این است که شرایط نگهداری آن را به خوبی رعایت نکرده اید. شپشک برنج از رایج ترین آفاتی است که به برنج در حین نگهداری حمله می کند. با این وجود این حشره غیر سمی بوده، انسان را نیش نمی زند و برای سلامتی ضرری ندارد. پس جای نگرانی نیست. فرم بالغ این حشره قادر به پرواز است و سرعت تکثیر بسیار بالایی دارد. به طوری که می تواند تا 400 تخم در طول دوره باروری بگذارد. این حشرات که معمولا ظاهری تیره با پوسته بیرونی سخت دارند، به سوسک برنج نیز معروفند و بسته به شرایط تا دو سال می توانند زنده بمانند. در مورد شپشک برنج لازم است این نکات را بدانید:

- این حشره قادر به جویدن پلاستیک های نازک و کاغذ است. از این رو به راحتی خود را به داخل ظروف یا کیسه های محل نگهداری برنج می رساند. بهتر است ظرف نگهداری برنج به صورت پلاستیک ضخیم، ظروف پلاستیکی یا شیشه ای باشد؛ نه گونی ها و پلاستیک هایی که حشره به آسانی آن را می جود. سعی کنید پس از خرید برنج، آرد یا سایر غلات آن را به ظروف جدید و نفوذناپذیر منتقل کنید.

- همانطور که گفته شد شپشک برنج حشره خطرناکی نیست. اگر در برنج خود این حشرات را دیدید آن را بشویید. حشرات سبک هستند و روی سطح آب می آیند و به راحتی می توانید آن ها را جدا کنید، عمل شست و شو و آبکشی را چند بار تکرار کنید.

- یکی از روش های طبیعی برای محافظت از برنج، استفاده از برگ بوبا حبه های سیر است که ترکیبات طبیعی که در آن ها وجود دارد باعث دور شدن حشرات از برنج می شود. این برگ ها را همچنین می توانید در محل نگهداری یا کابینت های محل نگهداری برنج قرار دهید تا حشرات را دفع کند.

- شپشک برنج از نور خورشید فراری است و بیشتر در محل های تاریک زندگی می کند. اگر در آشپزخانه یا محل نگهداری برنج، امکان تابیدن نور مستقیم خورشید وجود دارد می توانید روزانه چند ساعت با تابیدن نور طبیعی خورشید حشرات را از آشپزخانه دور کنید. همچنین به شرطی که رطوبت هوای محل زندگی شما خیلی بالا نیست و علائمی از وجود حشرات را در برنج مشاهده کرده اید، می توانید آن ها را در معرض نور آفتاب چند ساعتی پهن کنید و سپس در زمان استفاده به خوبی پاک کرده و چند مرتبه شست و شو انجام دهید.

-بهترین دما برای رشد و تکثیر این حشرات 25 تا 30 درجه سانتیگراد است؛ بنابراین بهتر است نقاط خشک و خنک را برای نگهداری برنج انتخاب کنید.

- اگر حشرات به محموله برنج شما حمله کرده اند، می توانید آن ها را در دمای حدود 60 درجه سانتیگراد به مدت 20 دقیقه حرارت دهید تا حشرات کشته شوند. برنج را بلافاصله سرد کرده و سپس با دست حشرات را از محموله جدا کنید. در زمان شست و شو قبل از مصرف، حشرات به سطح آب آمده و جدا می شوند.

 

دکتر مریم قادری

کوثرنامه

 

بازدید 237 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا