چگونه لکه‌‏های جوهر را به طور موثر پاک کنید

برخلاف باور عمومی، خیس کردن پارچه‌‌ی لک شده با جوهر در آب داغ، جوهر را حل و ناپدید نخواهد کرد بلکه آن را در پارچه محکم‌تر خواهد ساخت و پاک کردن آن را تقریباً غیر ممکن خواهد کرد.
چه دانش آموز مدرسه باشید و چه دانشجو و یا کارمند اداره، چیزی که ممکن است هرکسی در نقطه‌‌ای از زمان تجربه ‌کند آلوده شدن لباسش به لکه‌‌ی جوهر است. سفره‌ ها، رومیزی ‌ها و فرش‌ها نیز در خانه، مستعد ریخته شدن جوهر از دست کسی که در حال پر کردن قلم خودنویس خود است و یا قلم خودکار و یا خودکار ژلی هستند که جوهر پس می‌دهد. گاهی اوقات، پاک کردن و تمیز کردن این لکه‌‌ها از روی لباس می‌تواند کار دلهره آور و تشویش زایی به نظر برسد. اما برخی روش‌ها برای رهایی از شر چنین لکه‌‌هایی وجود دارند.

 

اقدام فوری برای پاک کردن لکه‌‌ی جوهر 


خوشبختانه لکه‌‌های جوهر را می‌توان از روی لباس خود و یا فرش پاک کرد اگر که اقدام مناسب و صحیحی درست بعد از زمان ریخته شدن جوهر صورت بگیرد. همیشه به خاطر داشته باشید، هر نوع جوهری باشد آسان‌ترین روش برای پاک کردن آن زمانی است که هنوز مرطوب و تر است. وقتی جوهر خشک شود، پاک کردن آن به مراتب دشوارتر و سخت‌تر می‌شود. بیشتر اوقات وقتی متوجه می‌شوید جوهر بر روی لباس‌تان ریخته است معمولاً در مکانی نیستید که به بیشتر مواد برای کمک به پاک کنندگی لکه دسترسی داشته باشید. در چنین اوقاتی وحشت زده نشوید. فقط مواظب باشید که لکه خشک نشود. منطقه‌‌ی متأثر را با استفاده از آب، مرطوب و تر نگه دارید. این کار به آسان و راحت‌تر کردن روند پاک سازی لکه کمک خواهد کرد. اگر بگذارید لکه خشک شود، می‌توان آن را بعداً با دشواری و سختی خیلی زیادی پاک کرد.
تعدادی روش‌ امتحان شده و آزموده شده برای پاک کردن چنین لکه‌‌هایی وجود دارند. قوانین مشخصی در تمام لکه‌‌های جوهر مشترک و صادق هستند و باید از آنها پیروی کرد. یک قانون این است که هرگز پارچه را در آب داغ خیس نکنید. بسیاری از مردم به طور اشتباه فکر می‌کنند که آب داغ جوهر را حل و ناپدید خواهد کرد. اما واقعیت این است که آب داغ فقط وضعیت و شرایط را بدتر خواهد کرد چون لکه را پایدار و محکم می‌کند و ممکن است شما بعداً هرگز قادر نشوید لکه را به طور کامل پاک کنید.

 

پاک کردن لکه‌‌های جوهر 


• یک روش برای پاک کردن لکه‌‌های جوهر از روی پارچه، ابتدا خیس کردن آن در آب سرد است.
• از کاغذ خشک کن برای زدودن و پاک کردن هر مقدار لکه که ممکن است، استفاده بکنید. این کار را باید تا جایی که ممکن است به آرامی و نرمی انجام دهید چون استفاده از فشار بسیار زیاد برای گرفتن هر مقدار لکه که ممکن است، فقط لکه را در پارچه پایدار‌تر و محکم‌تر خواهد ساخت.
• سپس کمی بافت فوق جاذب را بر روی هر گونه سطح قرار دهید. پارچه با لکه‌‌ی جوهر را بر روی این بافت قرار دهید. کمی بافت فوق جاذب بیشتر را بر بالای این پارچه قرار دهید. یک چیز و یا وزنه‌ی سنگین را بر روی آن قرار دهید. بگذارید چند دقیقه بماند. این بافت‌ها مقدار زیادی جوهر را تا جایی که ممکن است جذب خواهند کرد.
• اگر این بافت، جوهر زیادی را جذب کرد اما احساس کردید که مقدار بیشتری از آن نیز می‌تواند جذب شود، پس این روند را با استفاده از بافت‌های فوق جاذب تازه، دوباره تکرار کنید.
• حالا منطقه‌ی لک شده را با اسپری مو، اسپری کنید. این کار به شل و سست شدن جوهر باقیمانده کمک خواهد کرد.
• وقتی هنوز محل جوهر مرطوب و تر است، مرحله‌ی گذاشتن کاغذهای بافت فوق جاذب را در بالا و پایین پارچه‌ی لکدار همراه با جسم سنگین بر روی آن، دوباره تکرار کنید.
• چند دقیقه صبر کنید. لکه باید ناپدید شده باشد. لباس را با آب ولرم بشویید.
• اگر لکه حتی بعد از زدودن اسپری مو، از روی لباس نرفته باشد پس بگذارید پارچه به طور کامل خشک شود.
• محلول آب و سرکه‌ی سفید (هر دو به مقدار مساوی) را آماده کنید. بگذارید منطقه‌ی لک شده برای مدتی در این محلول خیس بخورد.
• با استفاده از یک مسواک قدیمی، منطقه‌ی متأثر پارچه را که در محلول سرکه خیس شده است، به آرامی برس و مسواک بزنید.
• به برس و مسواک زدن آرام ادامه بدهید تا این که لکه ناپدید شود. وقتی لکه رفت، پارچه را در آب سرد خیس کنید. آن را به طور معمول بشویید و خشک کنید.

 

پاک کننده‌های تجاری لکه‌‌ی جوهر


امروزه حل کننده‌ها و یا حلال‌های جوهر زیادی در بازار موجود هستند. یکی از آنها را در خانه، دم دست نگه دارید. شما هرگز نمی‌دانید که چه موقع ممکن است آن لازم شود. باید از دستور العمل‌های روی برچسب پیروی بکنید. بیشتر پاک کننده‌های جوهر موجود در بازار، غلیظ و قوی هستند. بنابراین، همیشه کمی از آنها را بر روی منطقه‌ی پنهان لباس برای بررسی و تست هر گونه عوارض جانبی امتحان بکنید.


نکاتی که باید به خاطر بسپارید


• همیشه از بافت‌های بسیار جاذب با بهترین کیفیت استفاده بکنید.
• اگر از پارچه‌ی فوق جاذب بر روی منطقه‌ی لکدار استفاده می‌کنید باید پارچه‌ی جاذب سفید باشد. پارچه‌ی رنگی ممکن است رنگ پس دهد و منطقه‌ی متأثر را حتی بیشتر لکدار بکند.
• هرگز پارچه‌ی لکدار را در آب داغ خیس نکنید و یا آب داغ را بر روی آن نریزید.
• اگر لکه حتی بعد از این که تمام روش‌ها را امتحان کردید، باقی ماند؛ از مواد شیمیایی و حلال‌های تند و زمخت بر روی پارچه استفاده نکنید. این کار پارچه را از بین خواهد برد و خراب خواهد کرد و ممکن است آن را غیر قابل استفاده بسازد.
• بهترین گزینه در مواردی که لکه سرسخت است، دادن لباس به خشکشویی برای امتحان پاک کردن لکه است. اگر این کار نیز ممکن نیست پس لباس را با رنگ تیره‌تر از رنگ اصلی خودش رنگرزی بکنید.
برای جلوگیری از ریزش تصادفی جوهر بر روی لباس خود و یا فرش، همیشه جوهر خود نویس را از گوشه‌ی آن با روزنامه‌ای در زیرش، پر کنید. همیشه درپوش خودکارها را بگذارید و هرگز نگذارید آنها در کنار تختخواب، رختخواب و یا بر روی فرش بیفتند.

منبع: راسخون

بازدید 470 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا