سلام سوسیس! 30 راهکار برای رهایی از شرّ مورچه ها

برخی از راه حل‌های طبیعی زیر مورچه‌ها را دفع می‌کنند و برخی دیگر آن‌ها را می‌کشد. با این که کشتن مورچه‌ها خوشایند نیست اما گاهی چاره‌ی دیگری ندارید.

 ۱. سرکه

سرکه مصارف زیادی در خانه‌داری دارد، اما می‌دانستید دفع‌کننده‌ی طبیعی مورچه است؟ بوی تند آن مورچه‌ها را از ورود به خانه و نابود کردن آشپزخانه‌تان بازمی‌دارد. هم‌چنین یکی از برترین راه‌های طبیعی برای خلاص شدن از شر مورچه‌های بالدار است و برای از بین بردن پشه‌ها مفید است.

برای درست کردن اسپری دفع‌کنندهي طبیعی مورچه، مقدار برابر آب و سرکه‌ی سفید را در یک بطری اسپری با هم مخلوط کنید. محلول سرکه را روی تمام نقاط ورودی مورچه‌ها و رد فرومونی (عامل شیمیایی که توسط مورچه‌ها ترشح می‌شود و دیگر مورچه‌ها آن را تشخیص داده شده و دنبال می‌کنند) آن‌ها بپاشید. تا چند روز به محض خشک شدن سرکه، این کار را تکرار کنید. این کار مورچه‌ها را از ورود به آشپزخانه‌ی شما ناامید کرده و باعث می‌شود نقل مکان کنند.

۲. از بین بردن مورچه ها با آب صابون

آب صابون یکی از محبوب‌ترین و ساده‌ترین راه‌های دفع مورچه‌ها (و جیرجیرک‌ها) است. فقط یک بطری اسپری را با مقداری مایع ظرفشویی و آب گرم پر کنید. آب صابون مورچه‌ها را کشته و رد فرومون را از بین می‌برد. این روش فقط در صورت چند روز استفاده‌ی مداوم جواب می‌دهد.

۳. آب لیمو

لیمو به روش‌های زیادی می‌تواند سلامت شما را ارتقا دهد اما به عنوان یک دفع‌کننده‌ی طبیعی مورچه عمل کند و عطر دلپذیر و تازه‌ای به خانه‌تان ببخشد. برای آن‌که آشپزخانه و خانه‌تان را در برابر مورچه‌ها حفظ کنید، مقدار مساوی آب و آب لیمو را در فضای آن‌ها و درزها اسپری کنید. اسید موجود در لیمو حس جهت‌یابی مورچه‌ها را به هم می‌ریزد. آب لیمو برای دفع مورچه‌های شکری هم مفید است. همچنین پوست لیمو هم دفع‌کننده‌ی مورچه است.

۴. گچ

شگفت‌آور است که مورچه‌ها از خطوط گچی عبور نمی‌کنند! هیچ کس دلیل آن را نمی‌داند، اما راه فوق‌العاده‌ای برای پایان دادن به هجوم مورچه‌ها است. تنها چیزی که لازم دارید مقداری گچ معمولی سفید است، پس اگر به وجود خطوط سفید اطراف محل مورد نظر اهمیت نمی‌دهید، آن‌ها را بکشید!

۵. پودر بچه

پودر بچه هم می‌تواند مورچه‌ها را دور نگه دارد و اثری مانند گچ دارد. مقداری پودر بچه را در نقاط ورودی بریزید تا مسیر مورچه‌ها را مسدود کند.

۶. از بین بردن مورچه ها با خاک دیاتومه

خاک دیاتومه یک راه حل شگفت‌انگیز، چندمنظوره برای از بین بردن مورچه ها است که کمک می‌کند به صورت طبیعی مورچه‌ها و دیگر حشرات موذی مانند ساس، جیرجیرک، و کک را بکشیم. می‌توانید از خاک دیاتومه را بیرون از خانه و اطراف آن بپاشید، و هرجای داخل خانه که مورچه دیدید، با حفظ ایمنی استفاده کنید. خاک دیاتومه فورا مورچه‌ها را نمی‌کشد اما مشکل هجوم آن‌ها را طی چند روز حل می‌کند. این پودر نرم، لیپیدهای لایه‌ی خارجی براق پوسته‌ی حشرات را جذب می‌کند و باعث کم‌آبی آن‌ها و کشتن‌شان می‌شود. یادتان باشد خاک دیاتومه را خیس نکنید، وگرنه فایده‌ای نخواهد داشت. پس اگر باران می‌بارد بهتر است دوباره در محوطه‌ی خارجی خاک بپاشید. همیشه از خاک دیاتومه‌ی خوراکی استفاده کنید زیرا اگر یکی از حیوانات خانگی‌تان بخواهد آن را بخورد، کاملا بی‌خطر است.

۷. طعمه مورچه‌ی بوریک اسید

مورچه‌ها با خوردن بوریک اسید می‌میرند، هم‌چنین این ماده مثل خاک دیاتومه به پوشش خارجی آن‌ها آسیب می‌زند. بوریک اسید یک ماده‌ی بلوری است که در محصولات دارویی گوناگون استفاده می‌شود. این ماده به صورت پودر تولید می‌شود و می‌توانید نزدیک ورودی‌ها بپاشید تا از شر هر نوع مورچه خلاص شوید. بوریک اسید باید با احتیاط استفاده شود زیرا سمی است. این ماده یک حشره‌کش/آفت‌کش است و خوردن آن می‌تواند آسیب‌رسان باشد، پس آن را دور از دسترس حیوانات خانگی و کودکان نگهدارید. می‌توانید با استفاده از بوریک اسید و عسل برای مورچه‌ها دام بگذارید و انواع آن، از جمله مورچه شکری و مورچه درودگر را بکشید.

۲ قاشق غذاخوری عسل و ۲ قاشق غذاخوری بوریک اسید را در کاسه‌ی کوچکی مخلوط کنید. این طعمه‌ی مورچه‌ها باید مثل خمیر چسبناک باشد، پس در صورت لزوم مقادیر آن را تغییر دهید. با یک چاقو خمیر طعمه را روی تکه‌ای مقوا پهن کنید و جایی بگذارید که مورچه می‌بینید. خیلی سریع مورچه‌هایی که به دنبال خوراکی‌های شیرین هستند به آن جذب می‌شوند. مورچه‌ها بلافاصله نمی‌میرند اما بوریک اسید را با خود به لانه می‌برند، و مورچه‌های دیگر را می‌کشند. هر چند روز یکبار طعمه‌ی جدیدی درست کنید.

یادتان باشد: با آن که بوریک اسید یک ماده‌ی طبیعی است، به علت سمی بودن نباید توسط افراد یا حیوانات خوانگی خورده شود.

۸. تفاله‌ی قهوه

مورچه‌ها به دلایلی از بوی قهوه خوش‌شان نمی‌آید، پس می‌تواند به عنوان دفع‌کننده‌ی موثری استفاده شود. اگر اطراف و پای دیوارهای خانه و در هر نقطه‌ی ورودی از تفاله‌ی قهوه استفاده کنید، مورچه‌ها جرات نمی‌کنند جلوتر بیایند. پاشیدن تفاله‌ی قهوه در باغ نیز مورچه‌ها را از گیاهان دور نگه می‌دارد.

۹. آرد ذرت

آرد ذرت ماده‌ای طبیعی است که برای از بین بردن مورچه ها کمک می‌کند. مورچه‌ها عاشق آرد ذرت هستند و آن را با خود به لانه می‌برند. اما چون قادر به هضم آن نیستند، در نهایت با بزرگ شدن و ترکیدن شکم باعث مرگ ناخوشایندشان می‌شود. به نظر راه عجیبی برای کنترل مورچه‌ها است و محبوبیت آن جایی ثبت نشده است.

۱۰. از بین بردن مورچه ها با نمک

اگر فقط می‌خواهید از شر مورچه ها خلاص شوید می‌توانید از نمک معمولی استفاده کنید. با وجود آن‌که نمک باعث مرگ مورچه‌ها نمی‌شود، اما محلول نمک به عنوان دفع‌کننده‌ی مورچه‌ها استفاده می‌شود تا از ورود آن‌ها به خانه از طریق درزها، سوراخ‌ها و طاقچه‌ها جلوگیری شود. مورچه‌ها از از هر محلی که با محلول نمک اسپری شده باشد رد نمی‌شوند. می‌توانند در طول ترک‌های راهرو یا کناره‌های خانه که مورچه‌ها حضور دارند نمک بپاشید. قبل از اسپری کردن نمک حتما از خشک بودن محل مطمئن شوید.

۱۱. روغن‌های معطر

با استفاده از قدرت روغن‌های معطر می‌توانید یک اسپری طبیعی از بین بردن مورچه ها بسازید. روغن‌های خوب برای دفع مورچه‌ها شامل روغن نعناع فلفلی، درخت چای و لیمو هستند، اگرچه می‌توان از روغن‌های دیگر مانند اکالیپتوس، اسطوخودوس یا چوب سدر نیز استفاده کرد. در یک بطری اسپری، ۲۲۵ گرم آب را با نصف قاشق چایخوری صابون طبیعی، و ۱۲ قطره از روغنی معطر مانند آن‌چه نام بردیم، مخلوط کنید ـ یادتان باشد قبل از هر بار استفاده بطری را به خوبی تکان دهید و این فرآیند را هر چند روز یک بار تکرار کنید تا مورچه‌ها کاملا ناپدید شوند.

روش دیگر آن است که چند قطره از روغن معطر موردعلاقه‌تان را روی یک گلوله‌ی پنبه بریزید و روی قرنیزها، ورودی‌ها و اطراف سطل زباله بمالید. هم‌چنین می‌توانید یک گلوله‌ی پنبه‌ی آغشته به روغن معطر را در کابینت و نقاط موردنظر دیگر بگذارید. این کار روشی عالی برای خلاص شدن از شر مورچه‌های آشپزخانه است.

۱۲. تمیز کردن خانه

مورچه‌ها از خودشان رد و اثر بر جا می‌گذارند تا موچه‌های دیگر آن‌ها را دنبال کنند. بوی به جا مانده از آن ‌ها را از بین ببرید تا از شرشان خلاص شوید. یک راه بی‌خطر برای انجام این کار استفاده از اسپری آب و دارچین یا فلفل هندی است. تمیز کردن خانه با از بین بردن باقمانده‌ی خوراکی‌هایی که بوی آن‌ها مورچه‌ها را خود جلب می‌کند نیز گزینه‌ی مناسبی است. سعی کنید پی ببرید چه چیزی باعث شده است مورچه خانه‌ی شما را اردوگاه خود کنند و بعد آن چیز را از بین ببرید.

۱۳. مسدود کردن مسیر

سعی کنید بفهمید مورچه‌ها از کجا وارد آشپزخانه‌تان می‌شوند. اگر مسیر حرکت مورچه‌ها را دنبال کنید احتمالا به پنجره‌ی آشپزخانه خواهید رسید. به پنجره‌ها توری بزنید تا از این طریق مسیر ورودشان را مسدود کنید.

۱۴. تمیز و بسته نگه داشتن ظروف غذا

غذاها و خوراکی‌ها را باید در ظروف پلاستیکی در بسته نگهداری کنید. مطمئن شوید که بعد از استفاده درب آن‌ها را خوب بسته‌اید. مواد غذایی مانند شیشه‌های مربا و عسل مورچه‌ها را جذب می‌کنند پس می‌توانید با قرار دادن آن‌ها در یک کاسه آب، از دسترسی مورچه‌ها به آن‌ها جلوگیری کنید. همچنین مورچه‌ها بسیار به غذای حیوانات خانگی علاقه‌مند هستند، پس در طول شب کاسه‌‌های آن‌ها را در یخچال بگذارید، یا هر کدام را در ظرف بزرگتری قرار دهید که مقداری آب در آن ریخته‌اید.

۱۵.از بین بردن مورچه ها با نریختن شکر کف اتاق

شکر و باقیمانده‌ی سایر خوراکی‌ها که کف اتاق ریخته است را باید بلافاصله تمیز کرد.

۱۶. اجتناب از غذا خوردن در اتاق خواب

اجتناب از غذا خوردن در هر جایی به غیر از اتاق غذاخوری، از پخش شدن خرده‌های غذا در قسمت‌های مختلف خانه جلوگیری می‌کند و تمیز کردن خانه کار آسان‌تری خواهد بود.

۱۷. مهر و موم با سیلیکون

هر سوراخ و ترکی را باید بلافاصله با چیزی مثل سیلیکون مهر و موم کرد. بهترین انتخاب‌تان می‌تواند استفاده از سیلیکون برای درزگیری پنجره‌ها و درب‌ها باشد.

۱۸. فلفل سیاه

یکی از چیزهایی که برای دور نگه داشتن مورچه‌ها فوق‌العاده موثر است استفاده از فلفل سیاه است. آن را در مکان‌هایی که مورچه‌ها حضور دارند بپاشید. این کار آن‌ها را از بین نمی‌برد، اما دور نگاهشان می‌دارد. فلفل کاین هم دفع کننده مورچه است.

۱۹. مس

مورچه‌ها از روی مس عبور نمی‌کنند. بنابراین منطقه‌ای را که می‌خواهید از مورچه‌ها در امان بماند با مس احاطه کنید.

۲۰. از بین بردن مورچه ها با آب داغ

داخل سوراخ مورچه‌ها آب داغ بریزید. این راه کاملا بی‌خطری برای از بین بردن آن‌ها و جلوگیری از نفوذشان به قسمت‌های دیگر خانه است.

۲۱. غلات

ظرف کوچکی را از دانه‌ها پر کنید و در مسیر عبور مورچه‌ها قرار دهید. این دانه‌های غلات در معده‌ی مورچه‌ها باد می‌کند و بزرگ می‌شود و آن‌ها را از بین می‌برد.

۲۲. جوش شیرین

کمی جوش شیرین بر سر مسیر عبور مورچه‌ها بریزید. مورچه‌ّ از آن می‌خوردن و همانجا از بین می‌روند.

۲۳. فلفل هندی

فلفل هندی را می‌توان اطراف لانه‌ی مورچه‌ها و هر مکانی که از آن وارد خانه می‌شوند پاشید.

۲۴. دارچین

پاشیدن دارچین دورتادور خانه به از بین بردن مورچه‌ها کمک می‌کند.

۲۵. از بین بردن مورچه ها با پوست مرکبات

برای رهایی سریع از دست مورچه‌ها می‌توان از پوست مرکبات استفاده کرد. پوست مرکبات و آب را در یک مخلوط کن با هم ترکیب کنید و از آن به عنوان یک اسپری علیه مورچه‌ها استفاده کنید.

۲۶. عطرها

از عطرها برای رهایی از دست مورچه‌ها استفاده کنید. راه پر هزینه‌ای است اما کارساز است.

۲۷. اسید تارتاریک و روغن درخت چای

از ترکیب اسید تارتاریک و روغن درخت چای یک کرم درست کنید و از آن برای کشتن مورچه‌ها استفاده کنید.

۲۸. تله مورچه

می‌توانید در خانه تله کار بگذارید. اگر می‌خواهید از شر مورچه‌ها راحت شوید، این تله‌ها را بهتر است زیر سینک و ظرف آشغال قرار دهید.

۲۹. اسپری مورچه کش

اسپری‌های مورچه کشی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها در منزل استفاده کنید. این اسپری‌ها به محض تماس با مورچه‌ها آن‌ها را از بین می‌برند و حتی ماندگاری زیادی دارند، معمولا سه ماه، و تا آن زمان هم اثر بخش خواهند بود.

برای خارج از منزل نیز مایعات غلیظی وجود دارند که می‌توانید با آب مخلوط‌شان کنید و اطراف درز پنجره‌ها و چارچوب درها اسپری کنید.

۳۰. گیاهان و سبزیجات

گیاهان و سبزیجاتی وجود دارند که اگر در حیات یا باغچه‌ی خود کاشته باشید می‌توانند از احتمال هجوم مورچه‌ها به داخل خانه کم کنند.

– اسطوخودوس

– گوجه فرنگی

– گل همیشه بهار

– دکمه طلایی

– سداب

– رزماری

– مرزنگوش

– نعناع

 

منبع: healthyandnaturalworld و dengarden

ترجمه: تحریریه بازده – اسما حسنی و کامروا ابراهیمی

 

بازدید 550 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا