پنج روش برای پاکسازی خانه از مورچه بدون مواد سمي

حال که از فصول سرد سال فاصله گرفته و به روزهاي گرم آن نزديک شده‌ايم در خارج و داخل خانه‌هاي ما تحولات اساسي صورت مي‌گيرد که يکي از آنها اوج گيري حشرات مزاحم و موذي است. در بين اين حشرات مورچه‌ها با قدرت گروهي که دارند، مزاحمت‌هاي بيشتر نسبت به انواع ديگر حشرات بر ما وارد مي‌کنند. همه ما به نحوي با هجوم مورچه‌ها به مواد غذايي ذخيره شده در خانه مواجه شده‌ايم و براي رهايي از اين حشرات پر دردسر از مواد شيميايي گوناگوني استفاده کرده‌ايم. بايد توجه داشت که اين مواد شيميايي علاوه بر از بين بردن مورچه‌ها چون درون خانه استفاده مي‌شود، ممکن است در دراز مدت روي اعضاي خانواده تاثيرات نامطلوب به وجود آورد. شايد خيلي از ما دوست نداشته باشيم که از روش‌هاي شيميايي براي از بين بردن مورچه‌ها استفاده کنيم. در اين گزارش شما را با مواد طبيعي و روش‌هاي موثري آشنا مي‌کنيم که مي‌تواند مورچه‌ها را از محيط خانه‌تان دور کند بي‌آنکه از مواد شيميايي استفاده کنيد.


۱. اسپري کردن آبليمو در مناطق پر ترافيک عبور مورچه‌ها
اسپري کردن آبليمو يک روش موثر براي خلاص شدن از شر مورچه ها است. براي اينکار کافي‌ست مقداري آبليمو را با آب مخلوط کرده و در آب پاش برزيد و روي محل‌هاي پر ترافيک تردد مورچه‌ها بپاشيد. اگر اين کار را بصورت مداوم انجام دهيد اثر بخشي آن را خواهيد ديد.


۲. پاشيدن مقداري سرکه در محل عبور و مورور مورچه‌ها
سرکه از انواع مايعاتي است که انواع و اقسام حشرات و آفات از آن بيزارند ترکيب برخي از انواع سرکه با آب مخلوطي را به وجود مي‌آورد که مي‌تواند مورچه‌ها را از محيط زندگيتان دور کند، چرا که عطر و بوي سرکه باعث آزار اين گونه از حشرات مي‌شود. به خاطر داشته باشيد استفاده از اين محلول ممکن است، براي برخي از اعضاي خانواده خوشايند نباشد.


۳. محلول آب و صابون براي مورچه‌ها مضر است
صابون و مواد شويند براي مورچه‌ها بسيار مضر است و باعث آسيب ديدگي آنها مي‌شود، چون اين مواد شيميايي قادر هستند لايه محافظ اسکلتي بيروني مورچه‌ها را بشکنند و باعث آسيب ديدگي‌‎شان شوند. ترکيب مقداري صابون با آب مي‌تواند محلولي را به وجود آورد که مورچه‌ها قادر نباشند از آن عبور کنند.


۴. پاشيدن مقداري فلفل قرمز روي ورودي لانه مورچه‌ها
مورچه‌ها از جمله حشراتي هستند که از فلفل قرمز نفرت دارند و دور بر آن آفتابي نمي‌شوند. يک روش اين است که مقداري فلفل قرمز را در آب حل کرده و به صورت اسپري در ورودي لانه مورچه‌ها برزيد به ياد داشته باشيد که فلفل باعث مرگ مورچه‌ها نمي‌شود اما با ترسي که در آن‌ها به وجود مي‌آورد مانع بازگشت دوباره آنها به محل مي‌شود.

در ادامه شما را با روش‌هايي که براي دفع مورچه‌ها بسيار موثرتر هستند آشنا مي‌کنيم که با پيروي از اين موارد از شر مورچه‌ها در امان خواهيد ماند.

 

جلوگيري از هجوم مورچه‌ها
بهترين و موثرترين روش براي اينکه از هجوم مورچه‌ها در امان باشيد در وهله اول اين است که از ورود آن‌ها به درون ساخمتان جلوگيري کنيد چرا که مورچه‌ها به خاطر خوراکي‌ها يي که ما در دسترس آنها قرار مي‌دهيم، تقريب به آمدن درون خانه و لانه گزيني در آن مي‌شوند. حال اين سوال پيش مي‌آيد که چه بايد کرد تا مورچه‌ها اشتياق ورود به خانه را نداشته باشند؟ براي رسيدن به جواب اين سوال اين مطلب را بخوانيد.

مواد غذايي حاوي شکر را از دسترس مورچه‌ها دور کنيد
مورچه‌ها ذاتا عاشق مواد شيرين هستند از اين رو شما نبايد اينگونه مواد را در فضاي باز رها کنيد. البته دانستن اين نکته بسيار حائز اهميت است که مخلوط شکر با اسيد بورک مي‌تواند نقش يک تله مهلک و مرگبار را براي مورچه‌ها بازي کند.

تميز نگه داشتن سينک آشپزخانه
سعي کنيد به طور مستمر ظروف کثيف داخل سينک آشپزخانه را تميز کنيد و از تجمع طولاني مدت آنها درون ظرفشويي جلوگيري کنيد. انباشته شدن ظروف کثيف درون سينک که به طور معمول داراي تکه‌هاي چسبيده غذا نيز هستند، مورچه‌ها را براي برپايي يک جشن بزرگ دعوت مي‌کنند، پس لازم است از انباشته شدن ظروف غذا درون ظرفشويي جلوگيري کرده تا با اين کار مورچه‌ها يک منبع غذايي خوب را از دست بدهند و ناچارا با نبود غذا از آن محيط دور شوند.

خالي کردن سطل زبانه بطور مستمر
سطل زباله هم مي‌تواند منبع خوبي از غذا براي مورچه‌ها و ديگر حشرات باشد از اين‌رو سعي کنيد در هر ۲۴ ساعت سطل زباله را خالي کنيد تا مورچه‌ها براي هجوم به آن ترغيب نشوند.

خشک نگه داشتن محيط خانه
خانه را خشک نگه داريد مکان‌هايي چون حمام و دستشويي که داراي گودال‌هاي آب هستند توجه مورچه‌ها را به خود جلب مي‌کنند، هر موجود زنده‌اي براي ادامه حيات به آب نياز دارد از اين رو مورچه‌ها هم براي زندگي نياز به آب دارند و سعي مي‌کنند در محيطي که به آب دسترسي داشته باشند زنگي کنند.

آشنايي با انواع مورچه‌هاي خانگي
اينکه بدانيد که در خانه شما چه نوع مورچه‌اي زندگي مي‌کند به شما براي از بين بردن آنها کمک مي‌کند مورچه‌ها در طبيعت طيف‌هاي گوناگوني دارند که شايع‌ترين مورچه‌هاي خانگي عبارتند از: مورچه‌هاي پياده رو، مورچه‌هاي نجار، مورچه‌ها آتش، و مورچه‌هاي خانگي بودار. که در ادامه با خصوصيات آنها آشنا مي‌شويد.

مورچه‌هاي نجار
مورچه‌هاي نجار يکي از بزرگترين انواع مورچه‌هاي خانگي هستند. اين نوع مورچه‌ها طولي حدود ۶ تا ۱۲ ميلي‌متر دارند و کلوني آنها از هزاران مورچه تشکيل شده است و رنگ‌شان بسته به شرايط اقليمي قرمز، سياه و سفيد هستند.

مورچه‌ها فرش
اندازه مورچه‌هاي فرش کوچکتر از مورچه‌هاي نجار است. مورچه‌هاي پياده رو معمولي مي‌تواند طولي حدود ۲.۵ تا ۳ ميلي‌متر داشته باشد مورچه‌هاي فرش به شيريني‌ها بسيار علاقه دارند و در ضمن از گوشت دانه‌ها و مواد غذايي چربي‌دار هم تغذيه مي‌کنند و رنگ بدن اين گونه قهوه‌اي و يا سياه و سفيد است.

مورچه‌هاي آتش
اين گونه احتمالا آخرين نوع از مورچه‌ها هستند که به خانه‌ها هجوم مي‌آورند و اسم‌شان بر گرفته از رنگ قرمز بدنشان است و طولي حدود ۱.۶ تا ۵ ميلي‌متر دارند. نيش اينگونه مورچه مي‌تواند دردناک باشد قطعا براي مبارزه با آنها با دست خالي وارد عمل نشويد.

مورچه‌هاي خانگي بودار
مورچه‌هاي بودار بسيار کوچک هستند آنها طولي حدود ۲.۴-۳.۳ ميلي متر دارند و مانند مورچه‌هاي پياده‌رو رنگ بدنشان قهوه‌اي، سياه و سفيد است اين نوع مورچه‌ها نيز مواد غذايي شيرين را از انواع ديگر مواد غذايي ترجيح مي‌دهند.


منبع: سایت فردا

 

بازدید 1413 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا