امکان تغيير نام بدون نياز به حکم دادگاه

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  

امکان تغيير نام بدون نياز به حکم دادگاه

 

  براي تغيير نام ديگر نيازي براي مراجعه به دادگاه نيست.
در گذشته مردم براي تغيير نامبه زحمت مي‌افتادند، متقاضيان بايددادخواست خود را به دادگاه تسليم کرده و با کمک وکيل، در دادگاه از خود دفاع مي‌کردند.
شوراي عالي ثبت‌احوال دستورالعملی را به تصويب رسانده و بر اساس آن، اختيار تغيير نام ، همچون تغيير نام خانوادگي به سازمان ثبت احوال داده شده و فرايند رجوع به دادگاه براي تغيير نام کاملا حذف شده است.
اين درخواست‌ها در کميته ويژه‌اي با عنوان «کميته نام» که درسازمان ثبت احوال تشکيل شده، رسيدگي مي‌شود و در صورتي که مغايرتي با دستورالعمل جديد تغيير نام وجود نداشته باشد، با آن موافقت مي‌شود.
برخی ضوابط دستورالعمل جديد تغيير نام:
 تغيير نام‌هاي کم‌اقبال با فراواني کم به نام‌هاي مناسب با فراواني بيشتر با توجهبه آمار پنج سال قبل، الحاق يا اضافه کردن واژه يا نام به اول يا آخر اسامي و ياحذف آن از موارد ذکر شده در دستورالعمل تغيير نام است.
اسامي غير ايراني نيز ممنوع بوده و امکان تغيير آن به نام‌هاي مناسب ايراني وجود دارد.
همچنین تشکيل کميته مشورتي نام در 31 استان کشور، که اعضاي آن را هيات علمي دانشگاه‌ها با مدارک تحصيلي دکتراي زبان‌شناسي و ادبيات فارسي که با ويژگي قوميت‌هاي مختلف در استان‌هاي خاص آشنا هستند، تشکيل مي‌دهند.
---------------------------------------------------------------------------
منبع:

 

بازدید 718 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا